Píšou o Bernardivo: Povstal jako fénix z popela, přibližuje příběh pivovaru Bernard jeho mluvčí

87

Poslední den v roce se blíží. A mnozí si jistě dají rádi pivo. My jsme se vydali do pivovaru Bernard v Humpolci, který se před třiceti roky blížil krachu. Dnes je z něj jedna z nejzajímavějších značek v Česku.

 

Počátek pivovarnictví v Humpolci se datuje do roku 1597. Panství tehdy koupil pán z Herálce a založil tu měšťanský pivovar. Už před tím měli právo várečné jednotliví měšťané. Začátkem 90. let 20. století na tom byl pivovar po technologické stránce velmi špatně a pověst piva byla žalostná. Dnes nejúspěšnější pivo – černý ležák – po světě posbíralo stovky ocenění.

Majitelé s pivem obcházeli hospody

Jak začal novodobý příběh pivovaru, prozradil jeho mluvčí Radek Tulis.

Zákaznické centrum pivovaru Bernard v Humpolci | Foto: Tereza Pešoutová, Český rozhlas 

„Tak, jak vypadá pivovar dnes, to je úplně jiná podoba než před těmi 31 lety. Pánové Stanislav Bernard a Josef Vávra tehdy ještě s třetím společníkem koupili pivovar, který byl v krachu. My říkáme, že tento pivovar povstal z popela jako fénix, protože tady bylo všechno už krachující, ať jde o technologie, ať jde o kvalitu piva, což se podařilo za těch 30 let naprosto zásadně změnit. Dnes se pivo vyváží do třech desítek zemí. Patří mezi nejzajímavější značky u nás.“

Měli pánové Bernard a Vávra k pivu nějaký vztah už před tím?

„Určitě měli nějaký vztah k pivu. Pan Vávra je sládek, je to jeho profese a vždycky v tomto oboru pracoval. Takže on se dál věnoval svému řemeslu, ale tady mohl naplno rozvinout svůj talent. Podle mého názoru je to jeden z nejlepších sládků. Nemyslím jenom na českém území, myslím v evropském a světovém měřítku, protože naše piva a opravdu už se mohou pyšnit uznáními, a nejvyššími cenami ze světových soutěží.“

Když se podívám na ten areál, tak je poměrně rozsáhlý. I když říkáte, že jste malý pivovar a rostete spíš do výšky, než do šířky. Jak je ten areál velký?

Zákaznické centrum pivovaru Bernard v Humpolci | Foto: Tereza Pešoutová, Český rozhlas 

„Náš pivovar nemá ani jeden hektar. Je to opravdu malý pivovar, byť tím výstavem, který je dnes už vyšší, tak nepatříme mezi minipivovary, ale opravdu nejsme velkým pivovarem.“

S jakým pivem jste začínali? První, co jste uvařili a co bylo dobré pivo?

„To je otázka spíš na pana Vávru. To my jako jiná generace už nepamatujeme. Ta změna byla razantní. Je to vidět ve filmu, který tady našim návštěvníkům promítáme.

Pan Bernard tam vzpomíná na to, když objížděl hospody s novým pivem, které už hovořil pan Vávra. Přijel do hospody, nechal ochutnat hospodské to pivo a oni řekli: To pivo je dobré, to bych mohl prodávat. Ptali se, odkud to je, a pan Bernard řekl, že to přivezl z humpoleckého pivovaru. Oni řekli: No tak tedy z Humpolce ne. Taková byla pověst toho piva. Takže z toho vyplývá, že pan Vávra opravdu od počátku uměl to pivo uvařit dobré.“

Čtěte dále:   Bernard uvařil na svátky dvě speciální piva

Zákaznické centrum pivovaru Bernard v Humpolci | Foto: Tereza Pešoutová, Český rozhlas 

Kolik piv dneska vaříte?

„Dneska vaříme 16 druhů piva a zatím pokud jde o množství, tak nejúspěšnějším rokem nebo rokem, kdy jsme vystavili největší množství piva, byl rok 2019. To byl poslední rok před covidovým obdobím, kdy jsme vystavili víc než 400.000 hektolitrů.“

Sládek si pěstuje chmel i na zahrádce na Vysočině

Jak se podepsal covid na pivovaru?

Foto: Pivovar Bernard 

„Minimálně. My jsme měli to štěstí, že firma vstupovala do toho období v dobré ekonomické kondici, což neznamená, že by to bylo jednoduché období. Management firmy musel přijmout řadu opatření. Podařilo se to, že pivovar po celou dobu udržel plnou zaměstnanost.

A dokonce to byla doba, kdy jsme se dostali k věcem, které majitelé nosili v hlavě, ale nebyl na ně prostor. Začali jsme v tu dobu třeba vyrábět unikátní pivní pálenku. Ve spojení s panem Syrovátkou, mistrem svého řemesla, se podařilo vyrobit nápoj, který už má ocenění ze světových soutěží.“

Pro vás jsou typické lahve. Kdo je autorem?

„To byl opět velký risk. Nikdo nevěděl, jak to dopadne, když se s touto lahví přijde na trh. Ale měla velký úspěch. V době, kdy pivovar Bernard začal prodávat pivo v těch retro lahvích s patentním uzávěrem, tak nikdo nevěděl, jak to dopadne. Ale reakce trhu byla úžasná.

Tehdejší německý dodavatel ani nestíhal vyrábět nové lahve a dovážet je do Humpolce. Navíc to přišlo na trh před Vánoci, tak to byl krásný dárek. Dodnes vlastně si třeba lidé pořizují ty dřevěné přepravky, protože jsou krásné domů jako dekorace. No a ta lahev po těch letech je vlastně signifikantní pro nás jako pro pivovar.“

Základní atributy dobrého piva jsou voda, slad, chmel, kvasnice. Odkud berete vodu? Každý říká, že voda je základ.

„Voda je samozřejmě základ piva a všechny základní ingredience kromě chmelu, i když i ten už si děláme občas sami, jsou naše. Máme vlastní hlubinné vrty s kvalitní měkkou vodou, která je ideální pro vaření piva. Slad, od roku 2000 vlastníme humnovou sladovnu v Rajhradě u Brna, což je dost důležité pro pivo. Pro typické české pivo je nejvhodnější humnový slad. Jsou sladovny, které vyrábí průmyslovým způsobem, ale ta tradiční, velmi náročná a nákladná cesta k výrobě sladu je pro to naše pivo nejvhodnější.

Chmel nakupujeme většinou žatecký, ale náš pan vrchní sládek Josef Vávra na svém vlastním pozemku pěstuje chmel a jednou ročně vaří sezónní speciál, ležák s chmelem z Vysočiny. Vždycky je to jenom jedna várka. Piva není mnoho, ale je velmi dobré.“

Axl

87 thoughts on “Píšou o Bernardivo: Povstal jako fénix z popela, přibližuje příběh pivovaru Bernard jeho mluvčí

 1. Olda Šmidrkal udělal z bývalé traktorky výrobní závod na evropské úrovni a nikdy neměl potřebu vyprávět jak to tam bylo zdevastované.

  1. Tady se to mele porad dokola. Podnik pred krachem, koupen v drazbe za 52 milionu atd atd. Uspech to je, ale porad opakovat to same?

   1. O měsíc dříve jak pivovar v Humpolci byl dražen pivovar Český Krumlov. Kmotr Mrázek ho vydražil cca za 70 mega. Takže zas tak přehnaná cena v Humpolci to nebyla.

 2. Anebo, starý pan Rýzner, ten začínal v garáži v Jiřicích a co vlastně od píky dokázal a vybudoval!

 3. Výstav pivovaru Bernard je cca 500 tisíc hl. Nechali jsme si postavit mega továrnu na pivo uprostřed města, která přivádí do centra 5000 nákladních aut ročně. A i když si v roce 2016 majitelé pivovaru koupili pozemky za městem, chtějí neustále rozšiřovat výrobu v centru města. Jsme městem pro byznys, kde 30 let se nehledělo na zájmy lidí, ale na zájmy pivovaru. Proto pivovar zaplatil 2,5 mil za předvolební kampaň Dohody, chtíc pokračovat v další stavební expanzi. Bohužel i tak do konce našich životů a životů našich dětí bude těžká doprava okupovat centrum města. Poděkujme politikům z ODS (Koten, Kučera, Kratochvíl) a majitelům pivovaru.
  Chytrá radnice stěhuje průmysl do průmyslových zón. Hlupáci se nechají ovládnout penězi a dovolí znehodnotit centrum města.
  Je to i naše vina, jak benevolentně jsme se nechali postupně uvařit pivovarskou salámovou metodou. O vodním hospodářství ani nemluvě.

  1. Tak jo. Co treba zavreni sokolovny. Pry to nema cenu vytapet a loutkove divadlo, stolni tenis, gymnastika, lukostrelba at si jdou jinam. Nebo uz nekolikrat protrasane infocentrum. Covece novy reditel Hrala. Clovek naprosto neschopny a sedi na dvou (upozornuju pro stezovatele pred volbami ze placenych) postech, a to za total minimum hlasu. Este se chlubi, ze mu pani Sterbova vybehala nekde na kraji vyjimku ze stavebni uzavery v Sedlici. Neni to potencialni korupce? A to jsme sotva zacali. Mesto pro byznys rulez. Pac a pusu.

   1. Cetls usneseni mestsky rady nez si zacal sirit lzi o dvou placenych mistech?? Jinak ses total troll. Hrala je v icku docasne a zadarmo.

     1. Tak este jednou : usneseni z prosince

      II. Rada města jmenuje
      v souladu s ustanovením § 102 odst. 2 písmena b) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů paní Mgr. Vendulu Marešovou, XXXXX, na vedoucí pracovní místo ředitelky příspěvkové organizace Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci, se sídlem Havlíčkovo nám. 91, Humpolec s účinností od 1. 2. 2023.
      III. Rada města pověřuje
      pana Mgr. Pavla Hralu, místostarostu města Humpolce, výkonem funkce ředitele Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci, se sídlem Havlíčkovo náměstí 91, 396 01 Humpolec, a to na dobu určitou od 15.12.2022 do dne 31.1.2023. Za tuto funkci nebude pan místostarosta pobírat žádnou další odměnu.

      Kde je ten furt?

     2. Nesmíte se divit. Řadě lidí vyhovuje šíření lží a nepravd. To se nezměnilo od revoluce. Ještěže dneska je veřejnost zběhlá a umí si informace ověřit. Viz. výše útok na pana Hralu, který je zcela vykonstruovaný, jak vychází z usnesení rady.

     3. Informace z uradu mi naucilo hlavne Hugo za minuly 4 roky. Je fajne, ze jsou ted u kormidla a neboji se mluvit otevrene a fakticky. I celit nemilym vecem

 4. Když ten čánek vydržel den bez hejtů, začal jsem si bláhově myslet, že rýznerjugend překročil svůj stín. Zase omyl. Do nového roku méně žluči.

  1. Zkuste si nejdřív vygooglit význam slova hejt!
   Fakta nejsou hejty!
   Ovšem označení ryznerjugend, to je hejt plný žluči.
   Jsem neustále překvapován vaším cynismem, jak pravdu obrací v lež a obráceně.
   Do nového roku více pokory a rozumu .

  2. Rád bych věděl, co je za hejt na mém původním příspěvku:

   „Olda Šmidrkal udělal z bývalé traktorky výrobní závod na evropské úrovni a nikdy neměl potřebu vyprávět jak to tam bylo zdevastované.“

   A aby bylo jasno, úspěch humpoleckého pivovaru vítám. O jejich pokrocích si vždycky rád přečtu. Jen mě obtěžuje číst ty dokola omílané nářky.

 5. Partička kolem ODS a Standy Bernarda naprosto neuznává jakoukoliv diskuzi, která používá fakta. V ten moment končí diskuze a jste okamžitě označen za nepřítele.

  Fakta:
  Výstav pivovaru 500 tis hl.
  Cca 5000 nákladních aut ročně.
  Když sečtete výstav všech pivovarů v kraji Vysočina dostanete se na polovinu humpolecké továrny uprostřed města.
  Průmysl patří do průmyslové zóny!

  Chytří a ohleduplní podnikatelé to vědí viz Profil, Exbydo, Petraplast, CTP, Hranipex, HSE nebo nová fabrika pana Marše pod Rozkoší.

  Neohleduplní podnikatelé expandují v centru, porušují zákony, parazitují na městských parkovacích místech atd.
  Proto musí neustále opakovat a tlačit do nás to jejich PR.

 6. Hezky sepsáno.
  Bernardovi poskoci tyhle fakta nemohou rozporovat.
  Pivovar městu mnohem víc bere:
  nákladní doprava
  čerpání a zdražování vody
  odpadní vody
  přetěžování čističky
  smrad v celém městě
  lobby na územní plán
  skupování pozemků
  parkování kolem náměstí

  na než dává už několik let.

  1. Debilove, všude jsou pivovary v centru města. A že nejakej blb neumí zaparkovat ve městě když jde somrovat o podporu, tak se asi pivovar stěhovat nebude.

   1. Tak nevím, zda jsou všude debilové pivovary v centru města, ani to zda blb neumí zaparkovat na obsazených místech. Co ale vím, že většina slušných firem má pro své vážené zaměstnance vybudovaná personální parkoviště.

    1. Ale no tak. Že je pivovarnik zlý, už přeci víme. Myslím, že jako čtyřletý program vám to ale stačit nebude. Jděte příkladem a vyzente z centra zaměstnance úřadů. Dokažte nám, že se za nadlidi považujete právem. Pak ukazujte na ostatní.

     1. Stačilo si přečíst první RL nového vedení. Tam bylo jasně popsáno, proč to nepůjde a kdo za to může.

     2. No nevim asi kazdy cteme neco jinyho. Ja se tam dozvedel o plno cernotach a toho ze rok 2023 bude tezkej. Noc o ctyrech letech nove vlady. Chapu, opet mas potrebu ohybat informace jak ti je vlastni.

     3. Že nečteme stejnou literaturu, je zřejmé, stejně jako to, že jsme evidentně rozdílné úrovně – já například vám netýká.

 7. Zajímavá jsou dvě fakta. Za prvé, že odcházející vedoucí měkis vybraný na základě výběrka „je odejit“ a vedení města vadí, snad z důvodu, že se jednalo o výběrko s jedním uchazečem, zato Vendula bez výběrka nevadí? V radničníku jsme se dočetli o skvěle připravených Humpoleckývh vánocích, tak kde tedy udělal chybu. Za druhé je vždy podezřelé, když někdo zastává, běžně placenou pozici, bez nároku na odměnu. To je výkon vedoucího mekis tak chabí, že není třeba odměňovat a nebo je P.Hrala tak ochtný, pracovitý a skromný, že to pro město udělá zcela zdarma. Tady něco smrdí!

  1. Nebo Machkova pomsta najemkyni kacarny ve Stromovce, to je taky paráda. V Číně rok zajíce, v Humpolci rok pomsty. Samej Mirek Dušín.

  2. Špatné informace – Vendula Marešová vyhrála výběrko, jenom pak nenastoupila. Takže zase vedle – kritizujete, ale neoprávněně. Ve vedení městě už nejsou amatéři, s tím se smiřte.

   1. Kde je možné ověřit, že Vendula M. vyhrála řádné výběrové řízení, v prosincovém usnesení Rady není toto uvedeno ?! A proč nenastoupila tehdy a proč nenastoupí hned teď, když má o tuto funkci „takový zájem“ ?!

    1. Mgr. Vendula Marešová. dosud oddělení marketingu a propagace – Vysoká škola polytechnická Jihlava, čili kolegyně paní starostky Štěrbové

     1. A jak Paní Štěrbová ? Stále kumuluje funkce nebo již na své významné posty rezignovala ? Funkce prorektorky vysoké školy v Jihlavě a náměstkyně ředitele národního pedagogického institutu v Praze? Tyto organizace jí stále na webech prezentují jako zaměstnance, tak jak to tedy ve skutečnosti je ?

 8. Naprosto transparentně , bez klientelismu. Naprosto čistá záležitost. Doslova jak horská bystřina.

 9. Když nic nemám, tak si to kompro vymyslím. Mgr. V. Marešová vyhrála výběrko, které pořádalo minulé vedení města.

  Milá opozice, aby ste dokázali přesvědčit voliče, budete muset začít pracovat, jelikož lži a pomluvy vám k volebnímu vítězství nepomůžou.

  Ale v jednom se s vámi shodnu, vaše lži jsou otravné jako Bečva. Přestaňte fňukat, začněte pracovat. Jestli se nepletu, bylo to součástí vaší Dohody, chcete pracovat pro město, nechcete pomluvy, lži. Opět ukázka cynizmu a pokrytectví, nic jiného neumíte, jelikož pokud to je opravdu tak, tak za čtyři roky skončilte ještě hůř než v loňských volbách.

  PS: vykašlete se na pivovarské zájmy a začněte se emancipovat.

  1. Výběrko, které pořádalo minulé vedení města ? A kdy? A kolik bylo účastníků výběrka? Snad ne jen jeden ? A proč. V. M. tehdy nenastoupila ? A jak je to s těmi funkcemi P. Štěrbové ?

   1. Protože tolik času potřebují kontrolovat chod Měkisu, když vyhodili ředitele ve zkušební době, bez jakéhokoliv seriózního opodstatnění.Pak nastoupí jejich člověk a bude vše opět pod jejich kontrolou. Čemu se divíte? Nová doba!!! :-))

 10. Ano, ano minulé vedení udělalo výběrko a vyhrála paní Marešova. Zeptejte se v knihkupectví pana KK on vám to potvrdí.

  V.M. nenastoupila kvůli neschopnosti A. Kukrechtové v definování přesné náplni práce.

  Rozvázat prac. poměr ve zkušebce, je naprosto normální. Když by ho vyhodili po zkušebce bylo by to trestuhodné plýtvání. To se nestalo.

  Pan Hrala bude měsíc dohlížet na chod Měkisu, než nastoupí Marešová.

  Mimochodem byla odejita paní Kubíčková, která si tam budovala hezkou trafiku. Suma sumárum pro město Humpolec přeobsazení pozice, kterou zahájilo minulé vedení (žádná msta) a snížení personálních nákladů, tzn. výhra pro občana.

  Říkejte si tomu jak chcete, ale hodnoťte paní Marešovou, až ukáže, co dokáže. Zatím to jsou jen opětovné flusance, urážky bez slušného chování.

  1. No jasně, urážky bez slušného chování. A co čekáte? Mysleli jsme, že tak se má opozice chovat, když jste to čtyry roky takto předváděli, jste naším vzorem!

  2. Jaké flusance. Jsou to naprosto logické poznámky y k velmi podezřelé okolností, vzhledem k tomu, že budoucí paní dosazená ředitelka je kolegyně paní starostky z poolytechny. Toť vše. Je to náhoda nebo není? Přidejte důkazy. X let jste tady přednášeli transparentnost a vyřvávali cosi o tom, že opozice přece musí kontrolovat. A najednou vám vadí dotazy v anonymní diskuzi. Na to , jak jste tady flusali zejména a jen a pouze vy na všechny okolo, na svůj účet nesnesete vůbec nic. Jo, holt “ potrefená husa……“ Ale hlavně nadhled, a nebrat si to osobně, jak často radíte, že?

   1. Tak opětovně paní Marešovou vybralo minulé vedení města. Důkaz vám mile rád předá pan Kratochvíl t.č. knihkupectví Jana Zábrany.

    Věřím, že potvrzení od bývalého starosty je více než transparentní, nebo se obraťte zákonným dotazem 106 na tajemníka úřadu, určitě vám tyto závěry výběrka rád předá.

    Učte se od bývalé opozice současné koalice, systematické práci, anonymně se zpět k veslu nedostanete a městu nepomůžete. Jestli chcete někoho grilovat a máte na to právo, tak se snažte ať u toho nejste k smíchu a k pláči zároveň. Je vidno, že jste ještě vůbec nepochopili o čem je práce opozice. Toto berte jako malou pomoc k vaší budoucí čtyřleté opoziční práci.
    Čest práci, modří ptáci.

  3. tvl. hezky koblížci. vyhrála výběrko a neví co má dělat, ale začátkem února už bude ?!? :D:D:D

 11. 98,2% obyvatelům Humpolce je úplně jedno, kde je ředitelem Měkisu. Naprosto bezvýznamná věc. Lidi zajímá jestli se bude svítit v ulicích nebo ne, např. Hranice už v noci zhasínají, jestli se bude topit ve školách a pod.
  Pitvat tady donekonečna, kdy nastoupí ředitel nebo ředitelka je k ničemu.
  Klidně by Měkis mohl spadat pod Technické služby.

 12. Díky za potvrzení, že Dohoda slušnosti byla jen jedna velká přetvářka.
  I v příštích volbách tam hodím koholi jiného, než tu vaší partu.

 13. Jsou zde lidé, kteří jsou naštvaní, že současné vedení nezdražilo odvoz odpadů, nezdražilo vodné stočné, nebo-li snaží se pomáhat všem lidem v našem městě.
  Ve školách se topí, v ulicích se svítí na hokejáku se bruslí, jednání Rady města jsou zveřejňovány, zastupitelstvo je kultivované.

  Bohužel je zde malá zhrzená partička jedinců (0,01%), kteří by si přáli opak.

  Zbytek (99,9%) Humpolce jsme rádi, že vše funguje jak má. Nebojím se říct: ano, bude líp, držme se a nenechme se otrávit zatrpklými anonymy, bez slušnosti.

  1. Bude líp ?!? Jak líp se chceš ještě mít? Zdražovat se bude, jinak to nejde, akorát populistické vedení města si na to tak brzy po volbách netroufne, se raději potajmu zvýší náklady městu. Z cizího krev neteče, ty „budelípe“!

   1. Lepší nezdražovat vodu pro lidi, než se nechat okrádat pivovarem. Ono to všechno bude postupně vyplouvat.

    Ano, bude líp. Držte se!

   2. A když by zdražili, tak byste nadával taky a ještě víc!
    Vaše naštvané pseudoargumenty svědčí o tom, že patříte mezi tu menší partičku, které vyhovoval chaos a plýtvání předchozího vedení města.
    Nové vedení uklízí kostlivce po Bruknerovi a Kratochvílovi.
    Cena za pronájem umělého kluziště je šílená. Za tu cenu (879 tis Kč) by se ta plocha nechala rovnou koupit a ještě by zbylo. Typická akce B+K, stejně jako Panskodomská a další, co ještě čeká na odhalení.

  2. Děkujeme za tuto dokonalou statistiku z kategorie pohádek pro nejmenší. Volby vypovídají o něčem úplně jiném, tak doporučuji opustit četbu Malého Bobeše, či Kocoura Mikeše, ale alespoň postoupit o krůček dál. Co zkusit třeba Babičku a k tomu Jája a Pája nebo vlastně Péťa a Pája? Úplná beletrie s prvky Šitcom-u a Sci-fi. Hlavně nadhled :-))

 14. Volby vypovýdají o tom, koho chtějí vydět občani v zastupitelstvu. Ty strany, hnutí, sdružení, kteří mají největší koaliční potenciál a jsou schopni se domluvit, ustanoví nové vedení města. Ty strany, které nemají koaliční potenciál, skončí v opozici. Tak to vždy bylo, je a bude v zastupitelské demokracii. Doporučuji k četbě F. Peroutku a jeho čtyřdílný opus Budování státu. S Malým Bobšem nebo Babičkou hrozí, že v té opozici zůstanete na věky. Pro stát, ale i město, je vždy dobré, když je opozice silná, ale konstruktivní. Bez toho se s vámi nebude chtít bavit ani po příštích volbách žádná strana. Mějte to na paměti. Koaliční potenciál a koaliční partneři, to je to oč tu běží.

  1. Přál bych nám všem, aby vaše schopnosti dosahovaly alespoň jednoho procenta vašeho sebevědomí.
   Praxe ale bude jistě jiná.

  2. Naprostý souhlas. Za první republiky si vítězná strana obsadila úřad od sklepa po půdu. Jenže to bylo v době, kdy bylo možné postavit za sedm let přehradu. Dnes jsme rádi, že za čtyři roky opravíme fasádu. A jestli se nám začnou strany v Humpolci střídat a každá začne tím, že vše předchozí zruší tak to jako progres nevidím.

   1. Tak covece ja ti nevim. Po volbach jsem cetl koalicni smlouvu Ted kdyz si jí otevru tak uz po par mesicich vidim plno bodu splnenejch – schuze v Mikadu, podklady uverejnovany, rovny pristup ke vsem obcanum a firmam a tak dal. Proc to driv plno let neslo a ted to jde hned? Uz se tesim na plneni dalsich bodu programu Hugo. Staci vzpomenout

    https://humpolecgo.cz/

    1. tak ten program je jen takový výprodej frází, v tom se ale od ostatních stran nelišil ani za mák. Uvidíme jaké budou reálné činy – rekonstrukce, výstavby. Neplést si prosím s projektovým řízením a studiemi. Úspěch se počítá až po kolaudaci…

  1. Takže je nekonstruktivní se ptát, zda je náhoda, že dosazená ředitelka městem zřizované instituce kámoška starostky, či nikoli? No tak to potěší. Nová doba!?!

   1. Na malém městě je každý s každým kamarád. Nechápu proč se dopouštíte opakovaně této manipulace. Výběrko na ředitele vypsalo (jaro 2022) a vítěze vybralo minulé vedení.
    Neceďte komára na jedné straně a nepřehlížejte velblouda (zimní kluziště za 830 tisíc) na straně druhé.
    Posuzujme podle skutků.

   2. Ne je to zcela objektivni otazka ale bohuzel spatna. Tady totiz nejde o to ze Sterbova a Maresova byly kolegyne v Jihlave /kdovi jestli se vubec znaly/ ale preci o to, proc byvala mistostarostka nedokazala vydefinovat ocekavani a ukoly. To pani Sterbova evidentne umela a tak pani Maresova nastupuje. A k byv. rediteli se optejte jak s nim byli spokojeni kolegove, tajemnik atd. Netahejte do toho porad politiku, mozna se vam pak rozjasni. Nova koalice se rozhoduje dle faktu a ne pocitem a podle obliby. Cao

    1. Jo a jak tohle víte? Proč vypouštíte čisté lži? Dobře víte, že paní dosazená ředitelka nenastoupila zejména proto, že neměla tušení, jak špatné jsou platové podmínky v této funkci .Každopádně by ale někdo, kdo tady celé předchozí volební období osočuje z netransparentnosti, klientelismu apod., měl vypsat nové výběrové řízení a hotovo. Byla by to jediná a nezpochybnitelná cesta. Takhle to zbytečně vyvolává celou řadu pochybností, na které zcela logicky občané budou poukazovat. A je to jejich právo, ať je vám to milé nebo ne.

     1. Ptal jsem se zastupce koalice z ANO tak to vim. O penezich zo nebylo to by preci misto ted nevzala kdyz se nic krome vlady na meste nezmenilo. Ciste lzi jsou vasi silnou strankou

     2. Ano a já jsem se ptal zástupce druhe strany a tak vím něco jiného. A dokažte, že nemam pravdu.

 15. Proč nebylo údajným transparentním vedením, údajně umožňujícím všem občanům rovný přístup, jak neustále proklamuje, vypsáno nové výběrové řízení? Nebylo by to nezpochybnitelné? Děkuji za pravdivou odpověď a ne domněnky, či mystifikace . Lží už jsme také slyšeli dost. Prosím na stručnou otázku, stručnou odpověď. Nepište prosím hlavně to, že paní vyhrála 2. kolo předchozího výběrka. V komisi nebyla ani současná starostka a ani nikdo ze současných místostarostů, takže jsou takové argumenty úplně mimo mísu. Co je k tomu vedlo? Znají paní? Odkud ji znají, když ji dosazují. Co konkrétně vědí o jejich kompetencích v tomto oboru? Nic z toho dosud nikde nezaznělo. Jen obecné fráze. Vše vzhledem ke konkrétně naprosto nevysvětlenému odvolání řádného vítěze předchozího výběrka, navíc ještě sotva uprostřed jeho zkušební lhůty. Tisíceré díky.

  1. Vážený pane, máte dotazy, zajímáte se o věci veřejné (to je dobře) a chcete znát konkrétní odpovědi? Jelikož současná radnice prohlašuje, že je transparentní a ochotná otevřeně komunikovat, zašlete prosím tyto dotazy přímo panu Hralovi nebo paní Štěrbové. S obdrženou odpovědí nás prosím poté seznamte.
   Podotýkám, že salva vašich dotazů je relevantní, ale na anonymním servru nemůžete očekávat, že se vám dostane kýžených odpovědí.
   Pro jistotu přikládám mailové adresy výše uvedených starostů.
   alena.sterbova@mesto-humpolec.cz
   pavel.hrala@mesto-humpolec.cz

   Těším se na brzkou zprávu od vás, kterou nám předáte. Tisíceré díky, hezký večer.

  2. A proč se na to nezeptáte přímo vedení města.
   Na anonymním servru vám nikdo není schopný na tyto dotazy odpovědět.
   Zkuste: alena.sterbova@mesto-humpolec.cz

   Tisíceré díky za sdílení odpovědi, které se vám dostane. Hezký večer a slunce v duši. Věřím, že vám starostka odpoví.

   Jinak věřte, že lidi v dnešní době řeší úplně jiné problémy, ale mám pro vás pochopení.

 16. Zákoník práce jasně definuje, že v průběhu zkušební doby se můžete rozejít se zaměstnancem, bez udání důvodů. Je to normálně legální, morální, nezpochybnitelné.
  Pokud jste někdy někoho zaměstnával tak chápete význam zkušební doby. Pokud nevíte o čem píšu, tak věřte, že někdy papír snese všechno. Zkušební doba 3 měsíců, je přesně období, kdy si můžete porovnat slova zaměstnance se skutky na pracovišti. Vy jako občan hodnoťte výsledek jak Měkis bude fungovat. Myslím, že máme dostatek možností porovnávat. Od toho jsou vedoucí pracovníci, kteří si vybírají s kým a jak budou práci menežovat. Jako volič jim to prosím laskavě spočítejte ve volbách.

  1. Ale ale, takže město jako firma? Aha, hned už jsme doma. Díky za vysvětlení a poučení, jak se chovat jako občan i jako volič. Vypadá to, že budou mít nově žáci druhého stupně na městem zřizovaných školách možná i předmět Občansko- politická výchova. Paráda:-))

   1. Zákoník práce platí stejně pro OSVČ, pro právnické osoby, tak pro státní správu i samosprávu.
    Jak vidno, vám je jedno co se napíše, vy si to vždy demagogicky otočíte, jak potřebujete.

  2. Pak ale nechápu proč starostka v radničníku vyzdvihovala skvěle připravený program Humpoleckých vánoc, kde si každý přišel na své. Samozřejmě, zaměstnavatel má právo ukončit pracovní poměr ve zkušební době, ale od nového vedení radnice bych toto nečekal, očekával bych nějaké konkrétní zhodnocení, nějakou oprávněnou výtku tomuto kroku předcházející nebo vysvětlení potřeby změny. Chápu, že si někteří lidé nerozumí či „nesedí“ (jsme každý z jiného těsta), ale zde by mělo jít o odbornost, orientaci v kulturních tématech a výzvách a to odejitý vedoucí jistě měl !

   1. zvyknete si. Nic se vysvetlovat nebude. Bude se rozhodovat. Jak ucastnik diskuze vyse pise: takhle to zakon umoznuje takze takhle to je. Ostatni rozhodnuti budou podobna. Mozna se to uz bude libit mene a omlouvat hure, ale takovy bude novy styl. Lidi se nemeni, soudruzka Sterbova ani nechce.

    1. Můžeš mi vysvětlit miliony pro pana Hulínskýho za zbytečný studie, když už máš rád to vysvětlování? Je jasný co z toho měl Hulínský a kamarád Brukner, ale co občani? Hromádka papírů v šufleti, co se za pár let hodí do skartovačky. 880 tisíc za pronájem neledu na bruslení pro pár desítek lidí je taky bomba. Kdo tohle chtěl?

     1. ty ses dobrej trouba s tim ledem. Zruste vsechno z ceho nejsou prachy. Nechtel bych te doma.

     2. Ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by neled ve Stromovce za pronájem 880 000 hodnotil pozitivně. Zvláště když je led v hale. Peníze se mohly použít pro hendikepované spoluobčany, důchodce, děti, nebo jiné potřebné. Bylo by to užitečnější.

     1. A jak dopadlo to udavačství před par lety? Bylo to jen účelové napráskání před volbami nebo už někdo bručí na doživotí ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Radniční listy rok 2023

Út Led 3 , 2023
Radniční listy – leden 2023. Z obsahu: nové komise rady města, vize města, ze školních lavic, z místních částí a další informace. Čtěte dále:   Pivovar Bernard v Humpolci loni vystavil rekordních 410 000 hektolitrů piva
Radniční listy rok 2023

You May Like

Témata