Nikdo nezná svou míru, moji opilci, radil Nohavica

Když alkohol, tak jedině z rukou lékaře, zní známá restaurační poučka. Doslova ji vzal Stanislav Bernard ve svém pivovaru, kde přivítal na šest desítek lékařů. Ti do Humpolce přijeli debatovat o pivu a zdraví. Samozřejmě u piva, nicméně seriózně. První odborný seminář o vlivu alkoholu na lidské zdraví pořádalo nakladatelství lékařské literatury Medica Publishing & Consulting.

Lékaři si mezi pivními sudy a dřevěnými bedýnkami ve stáčírně pivovaru vyslechli řadu přednášek. Všechny se nesly v jednom duchu: Je důležité dodržet míru.


Berounský lékař Petr Mareček označil za zdraví veskrze prospěšný pro trávicí ústrojí alkohol do dvou dvanáctek. Zvláště pivo usnadňuje trávení, dodává tělu potřebné tekutiny, a především vitaminy skupiny B a vlákninu, citoval Mareček závěry několika nedávných studií.


Primář kardiologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Miroslav Pšenička lehce provokativním způsobem vysvětlil kladný vliv rozumně dávkovaného alkoholu. Upozornil na záludnost alkoholu, u něhož je na rozdíl od tradičních léků snazší se předávkovat. Ležák má přece mnohem lepší chuť než většina léků! řekl Pšenička.


Pražský onkolog Václav Pecha vysvětlil, že pivo v nízkých dávkách je jednou z mála potravin, kterou tělo přijme a podrží. Má svůj význam i jako mírné antidepresivum.


Všichni se vrátili k úvodnímu sdělení průvodce seminářem Zdeňka Susy: Důležitá je míra. Lékaři se shodli, že mírné pití alkoholu (pro ženy jsou bezpečné dávky nižší než pro muže), především vína a piva, je zdraví prospěšné.


Svou trochou do mlýna přispěl bez honoráře i písničkář Jarek Nohavica, který ihned v úvodu vypeskoval účastníky, kteří neodolali lákání ochutnat nepasterované, případně i nefiltrované pivo Bernard. S nadsázkou je shovívavě nazval humpoleckými opilci a vzápětí jim předestřel Nohavicovu teorii alkoholického kopce na svém nezapomenutelném grafu. Pro ženy tato teorie platí taky, ale výška kopce se musí podělit třemi! vysvětlil Nohavica.


Svoje vysvětlení podpořil písněmi Pijte vodu a nepijte rum, Krabička cigaret a do kafe rum. Přítomné však k přechodu na abstinenci nepřesvědčil.


Závěrečnou řečí se docent Susa obrátil ke kořenům českého chození na pivo a seznámil přítomné s mystifikací o Máchovi. Mácha byl podle Susy romantickým rozervancem jen z diktátu soudobé módy. V podstatě to byl člověk z masa a krve. Nebo spíše z masa a piva, jemuž nebylo nic lidského cizí! tvrdil Susa. Literárními kritiky pěstovanou báchorku o pouti po východočeských hradech brilantně odhalil. Byla to jen zástěrka pro poznávací a koštovací putování po východočeských pivovarech, kterých bylo po cestě po čertech více než trosek, dodal.


DVĚ JSOU ZDRAVÉ! Podle Miroslava Pšeničky, primáře kardiologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, lidskému zdraví prospívají dvě dvanáctky denně.


Zdroj: MF-DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Žáby vystřídají vůně exotické země

Čt Bře 18 , 2004
Už druhé setkání z cyklu Tři setkání s přírodou se uskuteční právě dnes od 17 hodin v literárním klubu městské knihovny. Nese název Proč se žáby stěhují. Zájemci se z úst Pavla Koubka dozvědí, čím jsou žáby užitečné, proč a před kým potřebují chránit. Nedaleko Humpolce se totiž každoročně uskutečňuje […]

You May Like

Témata