Píšou o Humpolci – iDNES:CZ: Humpolec zvažuje založení městské policie, měla by krotit opilé bezdomovce

39

Problém s často opilými bezdomovci v Humpolci znovu nastartoval diskusi o vzniku městské policie. Stejně tak se začalo opět mluvit také o vyhlášce zakazující popíjení alkoholu na veřejnosti.

Je to jenom pár let, co humpolecký park Stromovka absolvoval nákladnou rekonstrukci za celkem 37 milionů korun. Sloužit má jako místo setkávání obyvatel. Jeho středobodem je dětské hřiště, zahradní altán s kavárnou, toaletami i venkovním sezením pod stromy. Konají se zde kulturní akce.

Teď ale k odpočinku a k setkávání podle veřejnosti příliš neláká. Problémem jsou nejen opilí bezdomovci, kterým se ve Stromovce zalíbilo. Potíže dělají i některé party dětí nedodržující pravidla. „V parku Stromovka jsem byla již několikrát v létě na koncertu a vždy naprostá spokojenost. Ale teď…“ podivuje se na sociální síti Irena Žáčková.

„Nejdříve se mi do cesty přimotala paní s nateklým obličejem, malým pánem a černým psem. V krvi měli tak 4 promile alkoholu. U zadní strany kavárny byla skupina dětí vystupujících tak, že park je jejich. Na lavičce jsem vyfotila podělaného pána a vrchol všeho byl další pán vykonávající velkou potřebu opřený o jízdní kolo přímo v parku. Sečteno a podtrženo, nezapomenutelný zážitek, který se mnou sdílely maminky s kočárky a pobíhající malé děti,“ popsala zážitek z nedávného sobotního odpoledne. Vše podpořila i fotografiemi.

Přesunují se podle ročního období

O problému ví i vedení radnice. Podle starostky Aleny Štěrbové (ANO) je problematika lidí bez přístřeší v Humpolci podobná jako v jiných městech srovnatelné velikosti. Jak připomíná, v Humpolci se na situaci podílí jedna malá skupinka čtyř až pěti lidí, většinou závislých na alkoholu či jiných návykových látkách.

„Přesunují se ve městě podle ročního období: z autobusových zastávek u polikliniky, z parkoviště u Billy do parku Stromovka či jinam. Obvodní oddělení policie na upozornění občanů řeší průběžně vzniklou situaci, pokud se jedná o přestupek. Bohužel není možné vymoci na těchto lidech jakoukoliv pokutu. Ale hlavně nelze tyto lidi vyvézt násilím daleko za město do lesa, jak píší někteří občané na sociálních sítích,“ vysvětluje starostka.

A připomíná, že ve městě funguje celá řada sociálních služeb pro lidi, kteří se ocitnou v nouzi, jako je například azylový dům, nízkoprahové zařízení pro mládež až do 26 let, veřejný šatník, potravinová banka. „Bohužel, tato sociální skupina lidí bez přístřeší dává přednost zcela ‚svobodnému‘ pobývání ve městech a bez jakýkoliv závazků vůči většinové společnosti,“ dodává.

Vedoucí odboru sociálních věcí Josef Fiala také zdůrazňuje, že sociální práce s takovými osobami je založená na dobrovolnosti a spolupráci ze strany klienta. „Kromě snahy sociálního pracovníka zde musí být také součinnost, vlastní aktivita a chuť svou situaci změnit ze strany klienta. Obvykle spolupráce končí po prvních pokusech,“ poznal ve své praxi.

V Humpolci problémy s nepřizpůsobivými lidmi znovu nastartovaly diskusi o zavedení městské policie. Vše řešili i radní města. Pověřili tajemníka radnice, aby nechal mimo jiné vypracovat analýzu finanční náročnosti vzniku místní městské policie. Dodat má také informace o případném personálním uspořádání i potřebném vybavení. Otázce se budou radní znovu věnovat.

Kontrola dodržování předpisů

Podle starostky Aleny Štěrbové by mohla městská policie zajišťovat také úsekové měření rychlosti v kritických lokalitách, kontrolovat parkování na frekventovaných místech v centru a řešit problematické události, během nichž dochází k porušování předpisů či městských vyhlášek.

Zároveň vedení města připravuje vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti. Ta by platila kromě ohlášených humpoleckých společenských akcí. „Je však zřejmé, že ani městská policie nemůže vyřešit problém s bezdomovci. Viz například centrum Jihlavy a dalších měst nejen v České republice, ale i v ostatních evropských zemích,“ připomenula starostka.

Podporu by měla koalice ohledně zřízení městské policie zřejmě i v opoziční ČSSD. „Tento krok hodnotíme kladně,“ informovali zástupci místní buňky sociálních demokratů. V případě, že se současné vedení radnice rozhodne pro zavedení městské policie v Humpolci, bude ho ČSSD s největší pravděpodobností podporovat i v zastupitelstvu.

Telč si nové strážníky chválí

Městští policisté pomáhají udržovat pořádek ve větších i menších městech na Vysočině. Podle Stanislava Maštery, zástupce ředitele strážníků v Jihlavě, funguje na Vysočině jedenáct městských policií. Ke konci roku 2021 v nich sloužilo 197 strážníků (údaje za rok 2022 ještě nejsou zpracované – pozn. red.).

Strážníky mají kromě Jihlavy, Třebíče, Havlíčkova Brodu či Žďáru nad Sázavou například také Moravské Budějovice, Chotěboř či Světlá nad Sázavou.

Teprve nedávno městskou policii obnovili v pětitisícové Telči. Na dodržování vyhlášek a pořádku městě dbají dva strážníci. Jejich počet z jednoho na dva navýšila radnice loni. Jejich působení v rámci města si starosta Vladimír Brtník pochvaluje.

„Je to jediný prostředek, jak starosta může požádat o součinnost těchto orgánů například při organizování různých akcí. Jsme spokojeni a nehodláme nic měnit,“ konstatoval.

Na starosti mají strážníci v Telči pochůzkovou činnost, dohlížejí na správné parkování, dodržování pořádku, ale sledují i kamerový systém a spolupracují se státní policií. Služby nepravidelně střídají.

„Jsou tu přes den, o víkendech i ve večerních hodinách. Nikdy nevíte, kdy je potkáte. A je to tak dobře,“ dodal starosta Vladimír Brtník. (ilm)

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/bezdomovci-mestska-police-vyhlaska-humpolec-vysocina.A230222_710239_jihlava-zpravy_evs

Axl

39 thoughts on “Píšou o Humpolci – iDNES:CZ: Humpolec zvažuje založení městské policie, měla by krotit opilé bezdomovce

  1. To bych raději ušetřené peníze za městskou policii investoval jinde. Třeba do budoucnosti, ne je nechat prožrat :/

 1. Jsem pro tvrdou represi vůči bezdomovcům. To, co si dovolují, nemá obdoby. Před rokem 1989 by něco takového nebylo možné. Je potřeba zpřísnit i legislativu, aby policie měla oporu ve vyhláškách a zákonech. To není nic proti svobodě jedince, to je ochrana většinové společnosti před touto všehoschopnou pakáží. Co městu a obyvatelům bezdomovci přinášejí? Nic, jen nepořádek a hnus. Navíc mnohdy kradou, žebrají, a roznášejí nakažlivé nemoci. Pryč s nimi co nejdřív. Díky.

  1. A co si představujete pod pojmem tvrdá represe?Podle mého bude městská stejně tak jako státní policie pokutovat pouze vydělávající občany.Tam mají jisté peníze .Bezdomovci se nám akorát všem vysmějí a korunu z nich nikdo nedostane.

   1. Je to jak říkáte, jednoduší je honit s majáky důchodce ve starých autech než se špinit s bezdomovci.

    1. Přesně tak, policie bezdomovce neřeší protože je s nima jen administrativa a žádný peníze. Když tu vznikne MP tak co asi
     Budou uklidňovat řvoucí partu hnědodětí a nebo UAdětí ne
     Pokud si někdo všiml, tak pokud je na stromovce více uřvaných mladistvích, bezdomovci se stěhují směrem Třeboňka
     Park z poštou je vyřešený, nejsou tam lavičky
     Kolikrát jdu kolem 19:30-20:00 po městě a připadám si jak v rusku, všude samej Ukrajinec. Asi neřeší, že je ráno práce a škola

   2. Aby bylo jasno, nejsem stoupencem MP. Ta bude skutečně víc buzerovat většinové obyvatelstvo. Tvrdá represe = neustále kontrolovat, vykazovat z pozemků, odvážet na záchytku, odvážet za hranice města, nechat je zdravotně kontrolovat jestli neroznášejí TBC, žloutenku…cokoli co ty šmejdy odtud vystrnadí. Jak jim necháte jejich klid, tak se jich nezbavíte.

    1. Vyvážet za hranice města? Parádní nápad,ale co zmůže? Vůbec nic, vrátí se za hodinu zas a pokud se toho chytnou fanatičtí ochránci lidských práv, kterých tu máme bohužel víc jak bezdomovců, tak poženou město k soudu. To mohla stará dobrá Veřejná bezpečnost.

     Kontroly zda nemají TBC a jiné nemoci? Nápad ještě skvělejší než první. Ale.. Kdo zaplatí tyto kontroly u lékaře? Oni nemají příjem, doklady a pod. Bude to hradit město? Tak to tady začnou nadávat nejvíc ti, kteří mají šetření jako h a skrblení veřejných peněz jako hlavní náplň života..
     Problém bezdomovců nemá řešení. Dokud znovu nebude zavedena povinnost pracovat. A tu kapitalismus neobnoví. A na ulici se může v dnešní době ocitnout lehce i člověk co dosud makal, dnes je možné vše.

     1. Ale houby. Řešení existuje. Sebrat jim jejich klídek. Když tebe bude někdo nekonečně buzerovat, taky půjdeš jinam. Kdyby tu byli skuteční skinheads, tak to vyřeší za měsíc.

 2. Je to bouře ve sklenici vody. Zatím se pouze uvažuje o možném založení a zvažují se cesty co by tento projekt stál, co by přinesl a nepřinesl. Je jisté, že náklady by to byly odhadem opravdu někde kolem 10.mil. korun minimálně za rok, dále velkým problémem je i personální obsazení, kvalitní strážníky sehnat je základ naprosto nutný. A lidi nejsou. V současné ekonomické krizi jsou i města,která se MP zříkají a ruší ji.

  To,že by vybírala MP i pokuty od většinové populace, to je fakt a nejsem proti. I od toho by tu ta policie přece byla.
  Doba se mění a všeobecně se zhoršuje situace chudých obyvatel, tudíž musíme výhledově počítat i s faktem, že bezdomovectví a žebráctví bude spíše na vzestupu než na ústupu..Třeba Humpolec mnoho nových bezdomovců mít nemusí,ale v celé ČR budou jistě přibývat.

 3. Je potřeba nejdříve vyřešit pití alkoholu na veřejnosti a získat podporu majitelů obchodů, kde ho nakupují. Městská policie až jako další krok.

  1. Zavést městkou policii
   Formou vyhlášky zakázat pití alkoholu na veřejnosti, minimálně ve vybraných lokalitách, nejlépe na celém území města
   Zákaz žebrání na celém území města.
   A je po problémech s pár nepřizpůsobivými.

 4. Kolik tech bezdomovcu v Hu je? A kvuli nim, protoze se to nikomu nechce resit jinak, radsi zridime mestskou. Supr kseft.

  1. Ve skutečnosti jich mnoho není, většinou mají kde spát a nespí venku až na jednu vyjímku co chrupal u kotelny za COOPem.

 5. Já jsem pro městskou policii. Tam, kde jí mají, lidé neprotestují, spíše naopak. Problémy nedělají jen bezdomovci.

  1. Byt chudy je vlastni volba, to neni zdravotni postizeni. Skoncit na ulici jako ochlastana troska
   je take vlastni volba. Samozrejme lepsi je skoncit na hrade, ale to se povede malokomu.
   (Otazka je kdo skodi v zemi vic.)
   Nicmene kdo praci chce, tak ji ma a i s bydlenim. Tedy nulova tolerance k povalecum.

   1. Je vidět, že toho o životě moc nevíte. Například při náhlém zdravotním problemu, který vás vyřadí z procesu, k tomu můžete být bez rodiny = okamžité pomoci (stát toto zvládnuté nemá)… Bez dostatečného finančního bufferu máte problém raz dva. Není to tak černobílé.

    1. Pro to aby člověk žebral, kradl, lemtal krabicák a močil a kálel na dětském hřiti neexistuje omluva. Takovým hovadům jednoznačně nulová tolerance.

     1. no empatie jste moc nepobral. Ani tady to neni tak uplne pravda. Tim je nechci obhajovat.

     2. Buďte tak hodný, a se svojí vrozenou příkladnou empatií si je vezměte domů, a dejte jim šanci na nový začátek. Jistě toho využijí, a budou z nich příkladní občané.

     3. no tak to napisu jinak. Jste trouba. Nepreju nikomu nic zleho, nicmene nikdy nevite, kdy budete mezi nima!

     4. A já Vám znovu trpělivě bez urážek vysvětluji, že můžete ztratit práci, bydlení, ale nemusíte začít chlastat a obtěžovat ostatní. Jestli to nechápete, zkuste se seznámit s těmi, za které tak horujete. Třeba pochopíte, co jsou zač.

     5. To není o obhajobě kálení na dětském hřišti… To tu, řekl bych, nikdo neobhajuje.

     6. Zásadní váš problém je v tom, že humpolecké bezdomovce znáte jen jako teroretik. Jsou to konkrétní lidé, jichž se ve velké většině zřekla jejich vlastní rodina, protože už s nimi ztratila veškerou trpělivost. Nejsou to žádní chudáci stíhaní zlým osudem. Ano, může se stát že člověk onemocní, že ztratí práci, že ztratí bydlení. Takovým lidem je správné pomáhat. Toto ale není ten případ. Tito lidé kašlou na práci, na zákony, na ostatní lidi. Jsou to sobci, kteří klidně zvrací, močí a kálí na dětském hřišti. Opravdu věnujte nějaký svůj čas, a seznamte se s jejich případy. Zeptejte se jejich příbuzných, proč takto žijí. A běžte si podebatovat s maminkami na dětská hřiště, jak se jim líbí sdílet prostor s bezdomovci.

     7. Aaa, koukám znalosti z praxe! Takže tenhle příspěvek píšete při kálení na dětském hřišti?

 6. MP s nikým nehne. Nebude pokutovat řvoucí omladinu v parku a nebo se snažit dodržet noční klid na hřištích kde se mládež pod vlivem alkoholu baví i ve 3 ráno.
  Rozhodně nebudou trestat nekoho za pití na veřejnosti, protože ne to nemají právo a nedávný rozsudek zakázal i vyhlášky omezující pití na veřejnosti.
  Bezdomovec nemá peníze a proto ho nebudou pokutovat či vyvážet na záchytku kdr stejně dluží od minule.
  Časem až odezní ideály přijde nařízení, že si na sebe musí MP vydělat. Pak začne hon na ty co mají na pokuty. V každém kopci u značky bude ležet MP s radarem a za 55 bude dávat max pokutu. Budou trestat parkování a všechna místa kde se dá parkovat budou zpoplatněna.
  Výsledkem bude diskomfort obyvatel a parta MP co budou zatěžovat městskou kasu
  Nejedná se 2 lidi ale minimálně o 12 osob kteří musí někde sídlit parkovat….

  1. Ja ted cetl v radnicnich listech ze ve Svetly maj 4 lidi. Na pohodu. 12 strazmistru v Humplu nikda nebude to je nesmysl.

 7. Zatím se ukazuje, že demontáž laviček je účinější než MP. Město by mohlo nakoupit ty chodítka se sedátkem. Důchodce by pak v parku zaparkoval a seděl na vlastní sedačce.

  1. Jo to by bylo fajn. Sdileny choditka tady chybi moc. Pres den by je po meste honily duchny a v noci ochlastove, aby nemuseli domu plazit.

 8. Nechápu,proč se všichni bojí udělování pokut od MP. Parkuješ,kde nemáš,viz poblíž kruháku u zemědělky, tak zaplať. Nedá se nic dělat. Co se týká zpoplatnění parkování,tak si myslím, že např.před poštou by to jistě bylo přínosem.
  A do budoucna co nejdříve uvažovat o výstavbě parkovacího domu. Je to investice drahá,ale jinak to nepůjde. A parkovacích míst ještě ubyde,až se probere záhadný investor a definitivně padne parkoviště u zlikvidovaného nádraží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Dětský karneval Čejov

Pá Úno 24 , 2023
TJ Sokol Čejov a Obec Čejov zvou všechny děti a jejich blízké na dětský karneval, který se koná v neděli 26. 2. od 14 hodin v sále kulturního domu v Čejově.

You May Like

Témata