Píšou o Humpolci – iDNES:CZ: U dvou silnic na Vysočině ohlídají počasí další nové meteostanice

Ředitelství silnic a dálnic na Vysočině buduje další dvě stacionární meteostanice. Stejně jako ostatní budou osazeny atmosférickými senzory pro snímání teploty a vlhkosti vzduchu a srážek, směru a síly větru či kamerami. Za stanice vydá téměř šest milionů korun.

Nové meteostanice budou umístěny u silnic 34 na Pelhřimovsku a 19 na Havlíčkobrodsku. Na čtyřiatřicítce bude monitorovat počasí u motorestu Velký Rybník na úseku mezi Humpolcem a Pelhřimovem. Na devatenáctce bude stanice postavena na kopečku u Dobré kousek od Přibyslavi.

Jedna ze dvou nových meteostanic bude umístěna u motorestu Velký rybník v úseku silnice 34 mezi Humpolcem a Pelhřimovem.
Jedna ze dvou nových meteostanic bude umístěna u motorestu Velký rybník v úseku silnice 34 mezi Humpolcem a Pelhřimovem.

„U obou je dokončený betonový základ, příprava na napojení k síti nízkého napětí a osazeno je vozovkové čidlo,“ uvedl Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic. Kamery a čidla budou instalovány do konce listopadu, do provozu by stanice měly být uvedeny po 6. prosinci.

Po zprovoznění se nové meteostanice přidají k devětadvaceti, které byly v kraji dosud. Hned dvacet z nich se nachází na vysočinském úseku D1, silnice první třídy jich monitoruje prozatím devět.

Meteostanice výrazně pomáhají hlavně v zimním období. „Na základě měření senzorů a analytického vyhodnocení výstupů dokáže stanice varovat před situacemi nebezpečnými pro silniční dopravu, jako jsou námraza, led, mlha, silný vítr, náledí a mokrý nebo sněhem pokrytý povrch,“ popsal Buček.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vysocina-pelhrimovsko-havlickobrodsko-meteostanice-pocasi.A221125_693893_jihlava-zpravy_epsal

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Generální stávka 1989. Lidé dvě hodiny nepracovali a vyšli do ulic, z Vysočiny se přidal Humpolec

Po Lis 28 , 2022
Včera jsme si připoměli rozhodující moment sametové revoluce. 27. listopadu 1989 se v mnoha městech konala dvouhodinová generální stávka. Do ní se zapojili třeba i lidé v Humpolci na Pelhřimovsku.
Generální stávka v Humpolci 27.11.1989

You May Like

Témata