Píšou o pivovaru – Pivovar Bernard varuje vládu

6

Majitelé především venkovských hospod a restaurací patří k ohroženým druhům. Proto je vládní kabinety některých evropských zemí výrazně podporují. U nás nemají nic. „Například na Slovensku a ve Velké Británii jsou na podporu oboru daně výrazně nižší. Naše vláda se rozhodla jít opačným směrem,“ řekl redakci PrahaIN.cz Radek Tulis, tiskový mluvčí Pivovaru Bernard.

Hospody už zavírají i lidé, kteří je mají ve svých domech a nemusí platit nájem. Prostory raději pronajmou a místo hospody se pak na návsi objeví třeba asijský krám. Před tímto scénářem Radek Tulis varuje.

Venku podpora, u nás nezájem

Podle jeho slov je s podivem, že v České republice není z oficiálních míst větší zájem podporovat venkovské a menší hospody. „Zvýšení DPH na čepované pivo bude mít největší dopad na malé a venkovské hospody a restaurace. Hospody na venkově totiž nemohou vydělávat na jídlech stejně jako restaurace ve městech. Proto jsou na prodeji nápojů, především na čepovaném pivu, prakticky zcela závislé. Obáváme se, že tento další úder už jejich někteří majitelé neunesou. Řada venkovských hospod zřejmě zmizí,“ svěřil se Radek Tulis naší redakci.

V některých evropských zemích, například na Slovensku nebo ve Velké Británii, vlády malé pivovary i venkovské hospody výrazně podporují. Především prostřednictvím rozsáhlých daňových úlev. „Je to poněkud nepochopitelné, ale všechno nasvědčuje tomu, že vláda v České republice jde úplně opačným směrem,“ konstatoval mluvčí Bernardu.

V této souvislosti upozornil na skutečnost, že dva roky oslabovala tuto oblast protiepidemická opatření. Některé podniky už činnost ukončily, jiné zkrátily provozní dobu. Namísto obvyklých šesti nebo sedmi dnů v týdnu mají otevřeno třeba jen od čtvrtka do soboty.

Podniky se po covidu dosud potýkají s odlivem personálu do jiných oborů.

„Přes padesát procent gastronomických zařízení neprodává teplé jídlo. Jejich příjem je tedy závislý na prodeji piva a dalších nápojů. Pokud ceny vlivem vyššího DPH vzrostou, povede to k dalšímu odlivu hostů. Snížení návštěvnosti hospod a restaurací, a jejich případné zavírání, ve svém důsledku povede k nižšímu výběru DPH, než vláda plánuje,“ ukončil mluvčí pivovaru Bernard.

Čtěte dále:   Kuchařky z Vysočiny o titul BernardChef

Protestuje i Plzeňský Prazdroj

Podobně se vyjádřil i tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář, který uvedl, že nižší sazba DPH na čepované pivo je spojená se službou, kterou hospodští poskytují svým zákazníkům v hospodě. „Byla zavedená proto, aby hospodám pomohla v těžkých časech a ty stále trvají. Po dvou letech covidu, kdy byl 260 dní omezený provoz hospod, nyní čelí rostoucím nákladům a rekordní inflaci.

Pivo je navíc pro velkou část podniků zásadním ekonomických hybatelem, především pak pro ty malé vesnické. Zvýšení DPH bude mít negativní dopad jak na podnikatele, tak i na koncového spotřebitele. Protože zvláště lidi na vesnicích jsou výrazně senzitivní na jakékoliv zdražování. Z ekonomického hlediska dojde k poklesu výkonu oboru a ve výsledku i nižšímu výběru daní,” uvedl v prohlášení Plzeňský Prazdroj.

Ozdravný vládní balík

Symbolicky za pět minut dvanáct vláda představila takzvaný „ozdravný balíček“ čítající 58 opatření, která budou mít souhrnný dopad na saldo státního rozpočtu v letech 2024-2025 ve výši 147,5 miliard korun.

Na příjmové straně by mělo dojít v letech 2024-2025 k celkovým úsporám 69,2 miliardy korun prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabákových výrobků a lihu (7 miliard korun), daní z hazardních her (3,9 miliardy korun), zrušení dvaadvaceti daňových výjimek (7,6 miliardy korun), opětovného zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 procent (13 miliard korun) či zvýšení daně z příjmů právnických osob na 21 procent (22 miliard korun), odvodů OSVČ (7,5 miliardy) a daně z nemovitých věcí (9,3 miliardy), jejíž inkaso je nyní pro veřejné finance zcela zanedbatelné a pro státní rozpočet ztrátové

Dojde také ke zrušení 77 územních pracovišť finančních úřadů a zvýšení ceny dálniční známky z 1.500 na 2.300 korun ročně.

 

Axl

6 thoughts on “Píšou o pivovaru – Pivovar Bernard varuje vládu

  1. Farizejští pokrytci z pivovaru Bernard.
    Není to náhodou božský Standa, který brojí proti dotacím všeho druhu? Ale běda, když se jedná o jeho byznys, okamžitě by dotoval každou knajpu, jen aby se byznys točil.

    A co na to místní ODS, která je též proti dotací, bude přikyvovat pivovarskému socialismu?

    “Jsem proti dotacím, které křiví trh, zvyšují ceny a ničí svobodnou soutěž. Podívejme se, kam jsme se v Evropské unii a České republice za posledních třicet let dostali: o svobodném trhu si můžeme nechat jen zdát.” Stanislav Bernard v rozhovoru pro Reflex 26.10. 2022

    Příkladné pokrytectví, tleskám takové otočky umí jen Babiš a humpolecký Bernard

    1. V době svých začátků se pan Bernard o nějaké vesnice, ale i Humpolec nezajímal. Hospoda nebo hospody v Praze to bylo to něco …..

  2. Dovolím si tady svůj názor. Podle mě to je prostě tím, že dneska je jiná doba a lidé tráví svůj volný čas jinak, než vysedáváním v hospodách celý den nebo večer. Lidé ho tráví aktivněji. Dobré hospůdky a podniky u cyklostezek, nebo na turisticky atraktvních místech jsou plné a máte problém si tam sednout a najíst. Takové zařízení prosperují. Dneska nejsou vesnické hospůdky, kde si dáte jen pivko a utopence nebo nakládaný hermelín prostě trendy. Naopak vznikají nové podniky, jako menší bistra nebo food trucky a těm to šlape.

    1. Nebo-li, vývoj nezastavíš.
      A utrácet za zbytečné hospody peníze nás všech je vrchol drzosti.

      Ať pivovar Bernard těmto hospodám dá pivo za poloviční cenu, když mu tak leží na srdci.

      Bernard je kolenovrt a pokrytec, který si neustále leští PR a každou příležitost využije, aby se dostal do médií.

      Je mi z nich na blití a hromada hlupáků ho nosí na ramenou. Stejný jak tem Babiš. Nevidím rozdíl.

    2. A navíc hladoví a žízniví cyklisté a turisté většinou neřeší cenu. Aby hospodský na vsi čekal do noci než tam pár místních štamgastů vycucá svá tři piva, malou zelenou a ještě poslouchal jak to má drahé, se již moc nechce.

      1. Cyklisté by především vůbec alkohol pít neměli.. Je potřeba tu alko turistiku na vinařských trasách trochu krotit, to samé nasávat u hospod. A můžete být klidný, i ti turisté cenu řeší, když je přemrštěná, nikdo jim to nekoupí. Viz letošní pobyty na horách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Farmářské trhy

Čt Kvě 18 , 2023
Pátek 19.05.2023 08:00 – 14:00 Humpolec Čtěte dále:   Bernardfest 2023

You May Like

Témata