Píšou o Humpolci – REFLEX.CZ: V Humpolci můžete napodobit film Postřižiny a vylézt na komín. Potkali jsme tam pivovarníka Bernarda

21

Když na komín, tak na komín. Mezi legendární scénky českého moderního filmu patří okamžiky v populárním filmu Jiřího Menzela Postřižiny, kdy Magda Vašáryová a Jaromír Hanzlík vylezou na komín v pivovaru. Pokud chcete slavné herce napodobit, můžete to od června zkusit v Humpolci, kde umná kovová konstrukce obklopila 33 metrů vysoký a stále funkční komín pivovaru Bernard a návštěvníci se dostanou až na jeho vrchol. Je zde nádherný výhled a Reflex zde potkal i spolumajitele pivovaru Stanislava Bernarda.

Režisér Jiří Menzel natáčel scénu s komínem v roce 1980 v pivovaru Dalešice. Když se podle autorů filmu z placu vzdálil produkční, který zde střežil i bezpečnost osazenstva, Vašáryová šplhala na pivovarský komín. Hanzlík ji následoval a připojil se prý k nim i sám Menzel. Při reálném natáčení slavné scény však byla použita maketa komína připevněná na střechu nedalekého socialistického Jednotného zemědělského družstva. Produkční u toho nedovolil, aby herci lezli do výšky převyšující dva metry. Při záběrech opravdového komína je pak zastoupili kaskadéři.

Trochu to plave

V Humpolci mají návštěvníci situaci jednodušší, protože na pivovarnický komín se dostanou po architektonicky zdařilé kovové konstrukci. Ta je v provozu od letošního června. Nahoru vede 189 schodů a výstup není náročný, zvládnou ho i děti. Architektem stavby je bratr majitele pivovaru, Petr Bernard. Nedoporučuji ale tento výlet lidem, kteří mají závratě a nemají rádi pohled z výšky. Nahoře je ale skutečně fantastický výhled do všech stran – jak na město Humpolec, tak do okolí. Pokud více fouká, konstrukce malinko „plave“, ale nebojte se, odolá i obrovské vichřici. Komín je součástí návštěvnického centra pivovaru, které bylo otevřeno rovněž v červnu. Je zde hospoda, na jejíž terase se můžete najíst a napít. I odtud je krásný výhled. U recepce centra je pak místnost se suvenýry i se všemi pivy, které se zde vyrábějí.

Čtěte dále:   Přijela do Humpolce celebrita? Ne, to jen Míša Mašková otevřela malý kousek nebe

Když zde natáčel Reflex, potkali jsem na komínu (jak je vidět na videu) Stanislava Bernarda, který spolu s několika lidmi stojí za záchranou a rozvojem zdejšího pivovaru.

Jaromír Hanzlík na konci scénky s komínem ve filmu Postřižiny hasiči (hraje ho Petr Čepek), který je přijde s Vašáryovou zachránit, řekne: „Nudíte se, kupte si medvídka mývala.“ Kupovat medvídka mývala bude jen málokdo na světě, ale stejně jako v Postřižinách na komín vylézt dnes můžete. Bezpečně a rychle v Humpolci.

Velký rozhovor s pivovarníkem, vizionářem a českým pivním guru Stanislavem Bernardem si můžete přečíst v novém vydání Reflexu.

Axl

21 thoughts on “Píšou o Humpolci – REFLEX.CZ: V Humpolci můžete napodobit film Postřižiny a vylézt na komín. Potkali jsme tam pivovarníka Bernarda

 1. Asi takto, pohled na komin s rozhlednou a historicke centrum je jak pest na oko. Pripomina to industrialni Ostravu. Ale holt v samem centru mesta si nekteri lide mohou delat neomezene prakticky cokoli. Nebo tedy jinak-mohli delat. Ted uz tomu snad bude konec a bude se v takovychto vecech postupovat seriozne a na zaklade vyhodnoceni vsech pro a proti.

    1. Jak KONKRÉTNĚ Vám to vadí? Umíte jmenovat konkrétní aspekty stavby, které jsou nevhodné?Dokázal/a jste něco v moderní urbanistice? Jste autoritou v oblasti estetična? Nebo jenom hrdý obyvatel hlavního města závisti?

     1. Hlavně klid. Já teda např. architektuře vůbec nerozumím. Každopádně si dovedu představit, že ti, co de facto pod rozhlednou bydlí, jsou naštvaní do běla. Nelze se jim vůbec divit. Ať je to architektonický skvost meziplanetárních rozměrů, či není. Ztráta soukromí apod.. Další znehodnocení jejich nemovitostí. Takže základní otázka zní: kdo z nás by chtěl žít pod rozhlednou? Dále pak, co udělala pivovarská rozhledna s významem historické dominanty města, věže kostela? Odpověď je na snadě. Totálně ji zadupala do země a narušila zcela zásadně architektonickou podobu centra města. Zajímavé ale je, že to úplně ušlo pozornosti bývalé opozice, která místo aby šila do toho, co ještě možná šlo ovlivnit, vykopávala nějaké starší „poklady“.

     2. 1) narušení veduty města z kteréhokoliv směru se podíváte
      2) potlačení přirozené historické dominanty věže kostela sv. Mikuláše
      3) měřítkově zcela mimózní stavba, která popírá původní subtilnost a eleganci tělesa pivovarského komínu
      4) rozhledna uprostřed města???

      Mám pokračovat?

      frrrr

     3. Frrrr, fajn, ale to bychom mohli říci, že se jedná o narušení toho, na co jsme byli zvyklí. Ale časy se mění. Aniž bych byl zastáncem toho projektu.

     4. no jistě časy se mění, to je správný argument

      kult osobnosti a arogance mocných zůstávají

      tohle šeredné monstrum ničím neokecáte

     5. Máte pravdu, časy se mění. Jen na té stavbě to tak nějak není vidět. „Zvykem“ se podobné věci okecávat nedají. Buď jsou správně (měřítko, hmota, tvar), či nikoliv.

      frrrr

 2. Rozhodně se to každému nelíbí!
  Jako pěst na oko je naprosto přesné přirovnání.
  Hnusný komín, který historickému centru i samotnému pivovaru sebral jeho ducha, génia loci.
  Nechápu jak tohle mohlo projít přes stavební úřad a památkáře (vlastně chápu, za prachy jde všechno).
  O další důvod, proč nikdy Bernarda nepodpořit ani jediným koupeným pivem.
  Alibista, který když prohraje volby a raději odstoupí, si nic jiného nezaslouží.

  1. Já zas myslím, že z toho kouká humpolácká malost. Ptejte se na radnici, tam sedí architekt-urbanista, osoba pomazana, jak reagovali občané v Paříži na stavbu Centre Pompidou. Dneska to je jedna z chloub města.

   1. Paríž je trochu jiná liga. Nechápu jednu věc.Proč když někdo kritizuje tento projekt rozhledny,je hned označen za závistivce a jinak nepřejícného.

 3. Bude Vám úplně fuk, že bydlíte pod skvostem architektury. Vaše malost bude spočívat v tom, že vám budou lidi z rozhledny čumět na dvůr nebo rovnou do oken.

  1. Mě se třeba nelíbí cerna osmička, totálně zmarila Kamarytovu ulici, nechápu jak lidi bydlící naproti v bytových domech tam můžou vůbec být. A svítící Hranipex to je také hruza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Santiniho dotyk

Út Lis 1 , 2022
Při putování naší krajinou si nelze nevšimnout, že nese otisky, které v ní nechali svými pohledy na architekturu nejrůznější autoři. Ať už na venkovských staveních, městských domech, anebo ve zdech kostelů a klášterů. Mezi naše nejznámější architekty barokní doby patří Jan Blažej Santini Aichel. Jeho hra se světlem při stavbách […]

You May Like

Témata