Po 12 letech přestat kouřit? Nelehký úkol…- 1. část

5

Tak jako mnozí z nás, tak i já jsem si letos dal předsevzetí, že od nového roku skončím s kouřením, činím tak v podstatě poprvé, takže zatím nevím, co mě čeká.

Když jsem s tímto zlozvykem začal, bylo mi nějakých 16 let, chodil jsem na střední školu, kde se o přestávkách asi tak 90 % studentů sešlo venku a zapalovalo si cigaretu. Ač ze začátku šlo pouze o tři čtyři cigarety denně, tak samozřejmě zanedlouho, místo kupování pár „kusovek“ se začaly kupovat krabičky a jak to tak bývá, dávky se zvyšovaly, přesto jsem zůstal na nějaké rozumné hladině kolem 10 cigaret denně, v posledních pár letech spíše 15 ks denně a když se šlo do hospody či na nějakou párty, tak nebyl problém dvojnásobné množství.

O negativním vlivu kouření na zdraví toho bylo napsáno mnoho a mnoho, může (ale nemusí) způsobit rakovinu plic (rakovinu plic dostane klidně i člověk co neměl nikdy cigaretu v puse), ucpávání cév, negativní vliv na srdce, na tlak, na chuť i čich atd., je toho mnoho co nám cigarety způsobují, přesto si myslím, že třeba alkohol je mnohem horší a nikde na lahvích žádné upozornění  např. „Může Vám zničit játra, mozek“ atd., nikde nic, všechny kampaně jsou zaměřeny proti kuřákům a alkoholismus? V ČR naprostá tolerance, proč by taky, spotřební daň je zásadní příjem státu.. Ale o tom jsem vlastně psát nechtěl.

Mě nepřimělo k rozhodnutí přestat ani špatné zdraví, ani vysoké ceny, i když asi od všeho trochu. Pravidelně sportuji a nepozoruji, že by mi cigarety způsobovaly nějaké omezení, a to jsem do 31.12.2013 kouřil opravdu min. 15 cigaret denně. Avšak nerad bych se dočkal toho, že mi skutečně někdy „dojde dech“, třicítka na krku, proto si myslím, že je na čase kouření cigaret ukončit. Vůbec netuším, zda to vydržím a co to se mnou udělá, ale i tak doufám, že třeba motivuji i některé další, aby s tímto zlozvykem skončili.

Čtěte dále:   Sháníte zubaře?

Akourzak.JPG

Den první:

Je čtvrtek, 1.1.2014, pár hodin po Silvestrovských oslavách, v těle mi koluje ještě mnoho nikotinu, cigaret bylo mnoho, možná ještě více, takže zatím na nějakou cigaretu není ani pomyšlení, spíše naopak, což je ale po takových oslavách normální a jen co opadne trochu kocovina, pokračuje se v kouření dál. Já jsem již pár dnů před Silvestrem se rozhodl, že od probuzení 1.1.2014 přestanu, a to definitivně. V podstatě celý den ležím, koukám na filmy a odpočívám po náročných oslavách nového roku. Ovšem přichází večer a člověk už je zase plný sil a pomalu se začínají vkrádat myšlenky na cigaretu. V jedné chvíli i taková představa, že skoro cítím ten slastný pocit, kdy do plic natahujete kouř plný nikotinu a dalších chemických dobrůtek obsažených v tabáku. Úspěšně odolávám a s myšlenkami na cigaretu se mi podaří nakonec i usnout.

Uff, první den za mnou, ale tuším, že bude hůř…

Přemýšlím o koupi nikotinových žvýkaček, náplastí, spreje či podobně, ale ještě to zkusím bez podpůrných látek, i když prý je s tím až o 1/3 větší šance, uvidíme a držte palce.

 

Pokračování příště…

Petr

5 thoughts on “Po 12 letech přestat kouřit? Nelehký úkol…- 1. část

 1. No tak držím palce!!! Moc a moc přeji ať to vyjde. Já to zkoušel několikrát, ale vždycky jsem to vzdal. První dny jdou, krizový pro mě byl vždy tak třetí den, a pak už se to valilo a valilo a chuť na cigaretu byla vždycky intenzivnější a intenzivnější. Nejdýl jsem to vydržel asi měsíc. Nejhorší je, že kolegové co s tém sekli a nekouří již třeba 10 let pořád říkají, že i dnes po tolika letech se jim chuť na tu cigaretu vrací. Ta představa je pro mě děsivá. 😀 Ale na mě nehlěď. Moc Ti přeju ať Ti to vyjde a ať vydržíš. A těším se na pokračování tohodle deníčku. 🙂 Axl

  1. Díky díky za podporu 🙂 Přemýšlel jsem, jestli sem něco takového dávat, spíš to patří někam na blog nebo tak, ale bylo voláno po autorských článcích a nějak se začít musí 🙂
   Jinak se těch dalších dnů taky obávám a ještě ke všemu bude teď víkend, bude to kruté.. 🙂 PP

 2. Máš můj obdiv 🙂 a držím palečky … taky jsem chtěla, ale …. ta slabá vůle je můj nepřítel.
  I.

 3. Je to určitě pozitivní, máš určitě šance, protože 15 cigaret denně je málo.
  Kouřil jsem do 37 let, ale když jsem končil tak jsem měl denní průměr za 3 měsíce 34 cigaret na den.
  Přestal jsem tak, že jsem to přehodnotil ze zlozvyku na nemoc a šel jsem se z toho vyléčit. Rozhodně si nelep žádný náplasti a podobný sra..ky. To jen zvyšuje závislost na nikotinu a pak začneš kouřit víc než předtím.

  Držím palce. Jsem zvědav jak budeš psát za tejden

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Závod 01 znovu ožívá!

Pá Led 3 , 2014
Iniciativa s názvem „Závod 01″ vznikla z myšlenky zprostředkovat veřejnosti různými formami současnou architekturu a umění a na čas oživit nevyužívaný prostor, kterých je ve městě několik. Ne náhodou byla vybrána právě administrativní budova bývalého podniku Českomoravský len (Lnářská 499), která dnes „trčí“ nad Humpolcem jako memento bývalého režimu. Název […]

You May Like

Témata