Ptactvo potřebuje naši pomoc

15

Sněhová kalamita nezpůsobila mnoho problémů jen lidem, ale komplikuje život i volně žijícím živočichům. Za krásných zimních dnů vyráží mnoho lidí přikrmovat vodní ptáky, ale pomoc potřebují právě v těchto dnech extrémního počasí.

„Při takovém množství sněhu a silných mrazech potřebují lidskou pomoc asi nejvíce drobní pěvci a vodní ptáci, “ vysvětluje  Pavel Koubek z ochranářského sdružení Zelené srdce. Sýkorkám a dalším drobným pěvcům lze pomoci přikrmováním ve vhodném krmítku. Na tvaru ani velikosti krmítka nezáleží, důležité je, aby do něj nepadal sníh a přiletující ptáky neohrožovaly kočky.  Nejvhodnějším krmením je směs semínek, kterou tvoří především různé druhy slunečnice a prosa, loupaný oves, nebo mák.


„Do krmítka však nepatří zbytky vánočního cukroví, nebo jiné dobroty z našeho stolu, zejména čerstvé pečivo,  které může ptákům způsobit vážné zdravotní potíže,“ varuje Pavel Koubek. Velice jednoduchou pomocí jsou tzv. lojové koule, které lze zakoupit v obchodech pro chovatele a pověsit na vhodné místo.


 


Další ohroženou skupinou jsou vodní ptáci, především zimující labutě velké.


„V těchto dnech se na mne často obracejí lidé, že viděli na rybníce sedět labuť a je určitě přimrzlá, ale naštěstí k přimrznutí prakticky nedochází,“  vysvětluje Pavel Koubek. K přimrznutí může dojít pouze při náhlé změně teploty, nebo u nemocných ptáků. Vždy je však důležité přesvědčit se o skutečnosti. Většinou postačuje k labuti hodit kousek pečiva a nebo ji vyplašit sněhovou koulí. Teprve, když se nemůže zvednout je důvod zavolat pracovníky ochrany přírody, nebo hasiče.


 


Za krásných zimních dnů vyráží mnoho lidí vodní ptáky přikrmovat, ale pomoc potřebují právě v těchto dnech extrémního počasí. Starší pečivo je nejlépe rozmočit v kbelíku s vodou a potom je teprve labutím a dalším vodním ptákům předložit a ti je během krátké doby zkonzumují. Tvrdé kousky pečivo hozené na led mohou ptákům poškodit polykací ústrojí a spíše uškodit.

Čtěte dále:   Letecká show na nebi u Humpolce. Do oblak se vydaly tryskáče i bitevníky

 


Občanské sdružení Zelené srdce      


Kontakt: Pavel Koubek,  Mladé Bříště č. 2.


e-mail: zelenesrdce@atlas.cz


tel. 737 768 102


 

myska

15 thoughts on “Ptactvo potřebuje naši pomoc

    1. No.1 byl na hranici, ale rozhodl jsem se ho ponechat. No.2 nevim, byl jsem na sjezdovce. Pravdepodobne presahl unosnou miru a nekdo z redakce smazl oba.

     Slo o slovni utok na konkretni osobu, tedy spis nepodareny pokus o humor 🙁

     Vrchni „cenzor“, Frantisek.

     1. Bylo to poprvé, co jsem „zaúřadovala“, ale smázla jsem to já. Příspěvek č.2 byl ve stejném duchu jako první, akorát zmiňoval jinou osobu. Nelíbilo se mi to a nechtěla jsem, aby se ta taškařice případně dále rozbujela.

     2. Miso dik 🙂

      Na pristi VH navrhnu, at je do pravidel pro prispevky pridana moznost „Prispevek byl odstranen pro dechberouci debilitu“.

     3. V dvojsmyslu nevidim debilitu! O poruseni pravidel tu myslim neslo.Nikdo nikomu nenadaval neurazel nepomlouval atd. Takze cenzura myslim nebyla na miste..

     4. Je dvojsmysl a dvojsmysl. A primitivni vtipkovani na vycpele a otrepane tema s jednoznacnou snahou provokovat, je co , Halik?
      Je to, co na Humpolaku nechceme!

     5. Souhlasím s Frrr, ale zase na druhou stranu, aby se tímhle z Humpoláka nestal sterilní server sloužící pouze k výměně vzkazů jeho tvůrců…

     6. Jiste pokud Humpolak ma tu moc posuzovat, ze jedno je vtipne a druhe uz ne tak v tom pripade uz to „chapu“!

     7. Tak víte co, když jste takový vtipálek? Představte se nám tu celým svým jménem a my si tu na vaši adresu budeme dělat legraci, ju? Ono anonymně se navážet do konkrétních lidí je náramná švanda. :-/

     8. Ty prvni dva prispevky jsem nepsal pouze cetl.Zadna cela jmena tam uvedena nebyla takze tady je to dost sporne a o tom se snazim mluvit..Proste ty prispevky pravidla neporusovaly a presto byly smazany..Takze proto jsem se ozval, ne proto, ze bych je kdovi jak obhajoval:)
      Stanislav Vrabec

     9. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat.
      Květoslava Sýkorková

      PS. Zajímavé je, že IP adresa u 2. cenzurovaného komentáře je shodná s IP adresou „Stanislava Vrabce“. Trošku nám tu asi lžete, že? 🙂

     10. Miso, na IP nespolehej :-(, je to nejaky sdileny router, psal z ni i Olaf …….

      Pokrocilou metodou sledovani prispevku bych k anonymnimu panu Vrabci priradil krestni jmeno Mirek. A tenhle cenzurovany prispevek neni prvni, ktery si vykoledoval. Dobrych rad, jak mame Humpolaka psat uz nam taky par poslal ….

      Takze pane Vrabec, dekujeme 8D
      A spec pro Vas prikladam kousek z pravidel: Kontrolou obsahu je pověřena redakce, každý člen je oprávněn samostatně rozhodnout o vymazání a rozhodnutí je konečné

     11. Ni vida a nakonec tu mame srandy kopec.Ani mirek ani standa ani holub ani penkava ani stejna IP.. na tu se vazne spolehat neda!:)

      Takze se vzdavam, mazte a cenzurujte jak je libo ja jdu drobit ptáčkum!:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V okolí Humpolce jsou již strojem upravené bílé stopy

St Led 13 , 2010
Jak jsme Vás již včera informovali, měly se v okolí Humpolce od pondělí začít upravovat sněžným skútrem lyžařské stopy. Včera byl velice nádherný den, který si přímo říkal o výlet na běžkách. Ve stopě bylo opravdu krásně, člověk si připadal jak na opravdových horách. Sluníčko svítilo, prostě paráda. A tak […]

You May Like

Témata