Počasí zásadně ovlivní množství letos sklizených brambor

2

Z dat, která zveřejnil Český statistický úřad vyplývá, že plochy brambor opět poklesly – v roce 2017 se pěstovalo v ČR 23 418 ha brambor, v letošním roce osázeli zemědělci už jen 22 899 ha této plodiny, úbytek tedy činil za republiku 519 ha. Bohužel tomuto trendu neunikly ani osázené plochy v Kraji Vysočina, kde v roce 2017 zabraly 8 261 ha a v roce 2018 už jen 7 830 ha – pokles ploch brambor tedy jen v Kraji Vysočina představoval 431 ha.

brambory
 
 
 

Pro zájemce z řad pěstitelů brambor, zpracovatelů této suroviny, ale i konzumentů bylo v minulém týdnu v Pacově připraveno odborné setkání doplněné o aktuální informace, které se týkaly zejména trendů podzimních nákupů této suroviny. Zájemci měli možnost nahlédnout do obvykle nepřístupných prostor udržovacího šlechtění a novošlechtění.

V současné době velké množství hospodyněk dává přednost příležitostnému nákupu malého množství brambor, které jsou už oprané a balené. „Větší množství pro zimní skladování doporučujeme zakoupit, nejlépe od známého pěstitele se zárukou kvality. Takto nakoupené brambory je nutné skladovat nejlépe při teplotě v rozmezí 4–6 °C a relativní vlhkost vzduchu kolem 93–98 %,“ sdílel informaci zástupců pořádajících subjektů Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Na otázku zda bude dostatek brambor k zimnímu uskladnění z místní produkce nelze v tuto chvíli dát jednoznačnou odpověď – vše závisí na počasí, hlavně na množství srážek.

  • Jitka Merunková, odbor životního prostředí a zemědělství; zdroj: www.kr-vysocina.cz
Čtěte dále:   Milá setkání a dost peněz. Koledníci v Brodě a Humpolci vybrali přes tři miliony

Petr

2 thoughts on “Počasí zásadně ovlivní množství letos sklizených brambor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zelené srdce sen o obnově kaple sv. Anny u Pelhřimova nevzdává

St Čvc 25 , 2018
V neděli 29. července ve 14,00 hodin ožije zřícenina kaple sv. Anny u Pelhřimova poutníky. Uskuteční se u ní jedenáctý Den pro kapli sv. Anny, kterým Občanské sdružení Zelené srdce připomíná, že zde tato památka stále ještě stojí a prosí o záchranu. Čtěte dále:   Skvělé zprávy z pelhřimovské a […]

You May Like

Témata