Poslední humpolecký soukeník

11

Že má soukenictví v Humpolci mnohaletou tradici, to ví asi každý rodilý humpolák. Někdejší slogan „500 let oblékáme svět“ znamenal kus historie a slávy Humpolce, stejně jako přízvisko „Český Manchester“. To vše však odnesl čas a novodobý český kapitalismus rozmetal i ty socialistické pozůstatky zašlé slávy. Naštěstí se našlo pár nadšenců, kteří chtějí zachovat Humpolci jednu z jeho nejvýznamnějších tradic a zachránit poslední zbytky starodávné soukenické výroby. A tak vzniklo občanské sdružení pojmenované POSLEDNÍ SOUKENÍK.

Z iniciativy a popudu obyvatel Humpolecka, zejména pak zakládajících členů sdružení, se sešla přípravná skupina, která stanovila cíle a úkoly vznikajícího občanského sdružení. Již před touto zakládající schůzkou někteří z budoucích členů sdružení aktivně zachraňovali historické stroje, zařízení pro soukenickou výrobu a další památky. Podařilo se tak na poslední chvíli předejít sešrotování několika historických strojů z třicátých let minulého století , které poslouží k hlavnímu záměru sdružení – záchraně pětsetileté tradice soukenictví a především k vybudování plně funkční soukenické dílny. Tato dílna by měla být umístěna do budovy bývalého soukenického cechu, který byl v  minulosti využíván soukeníky například jako barevna, úpravna či prádelna látek. Jedním z nejdůležitějších bodů činnosti sdružení bude zpřístupnění dílny široké veřejnosti, školám, ostatním institucím, ale i turistům z jiných měst či zemí. Prostě všichni, koho to bude zajímat, budou seznámeni s tradiční výrobou a historií látek na Humpolecku.

Tato cesta ještě bude dlouhá, namáhavá a finančně nákladná, proto občanské sdružení uvítá jakýkoliv druh podpory jejich činnosti. Již dnes může vyslovit své díky některým firmám a podnikatelům v Humpolci, kterým není historie soukenictví lhostejná a neodmítli podat "Poslednímu soukeníkovi" svoji pomocnou ruku. Občanské sdružení si tak dává za úkol informovat veřejnost nejen o své činnosti, ale právě i o těch, kteří pomohou dobré věci.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Humpolec zdraží odpady. Kdo ale třídí, dostane slevu


 


 

 

myska

11 thoughts on “Poslední humpolecký soukeník

   1. Ale stačí, stačí. Jenom nějak žádný nevidím. :)))

    Podle mého jsi je překopírovala ze svého mailu, takže když si ten článek prohlížíš Ty, na počítači z kterého jsi to zadavala, tak Ty ty obrázky vidíš, ale my ostatní ne.

    Ty obrázky by to chtělo nahrát do Humpoláka a odkazovat na ně přímo v Humpolákovi. To sakra umíš ne? :))))

    Mimochodem, zajímalo by nás, kde jsou internetové stránky sdružení Poslední Soukeník? :))))

    1. AHA 🙂 🙁 🙂 🙁
     Jelikož nejsem členem sdružení, tak nemám potuchu o nějakých internetových stránkách. Ale třeba bys mohl mít kšeft, ne? 🙂 No jo, když ty jsi ale zatíženej na velký ryby, co? Tohle by byl houby byznys.

     1. :))))))))))))))

      Tak to sis moc nepomohla. Opět to odkazuje někam k Tobě do mailu. Prostě dokud to nenahraješ někam rozumně, tak ty obrázky prostě nikdo neuvidí.

      Nechceš mi je poslat mailem? Ja je na Humpoláka nahraju a opravím to.

      Jinak nejsem zatíženej na velký ryby. Klidně dělám i malý. Když ta malá ryba dobře zaplatí …. 🙂

     2. Hnuse!!! Nenávidím tě!!! To mi děláš naschvál!!! :))))))

     3. Já vím. A právě proto, že mě máš tak ráda, tak jsem Ti tam ty obrázky nahrál. Už jsou tam a můžou je vidět všichni.

      Hmmm, pěkné!!!!! 🙂

 1. Víte,že existují další textilácká sdružení v Humpolci,máte s nimy kontakt?/Klub Bruneckých,1 textilní klub aj./

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Soukenický rekord

Pá Úno 10 , 2006
Víte, proč se kdysi Humpolci přezdívalo Český Manchester? V 19. století mělo město již natolik rozvinutou soukenickou výrobu, že zaměstnávala na 2000 lidí. Navíc soukeník Emerich Dítě vytvořil světový rekord, který výrazně přispěl k propagaci města. Za pouhých sedm hodin zhotovil látku na lovecký oblek pro císaře Františka Josefa I. […]

You May Like

Témata