PreKrim v realitě

3

PreKrim, elitní policejní jednotka, zněškodňuje ve filmu Minority Report zločince dřív než se zločinu dopustí. Pohádka? Tak pozor na realitu!

minority reportPokud jste viděli film Minority Report tak víte o čem mluvím. Pokud ne, tak lehce nastíním:
Píše se rok 2054. PreKrim je speciální jednotka, která pomocí parapsychologie a hi-tech zneškodňuje potenciální zločince dříve než zločin provedou. Zdánlivě dokonalý a neomylný systém se ukáže být zneužitelný. (ostatně tak jako vše co jsme dosud vytvořili, že?)
Fantasmagorie? Zdá se, že nikoliv. Podobný systém právě intenzivně vyvíjejí pracovníci Pentagonu.
Radní ve městě Wilmington požádali loni v lednu policii, aby fotografovala lidi, kteří se pohybují v místech, kde probíhají šťáry proti překupníkům drog. Snímky se jmény a adresami pak putovaly do speciální databáze. Jistě, většina lidí na snímcích se ničím neprovinili, radní však usoudili, že momentálně nevinný občan je potenciálním narušitelem zákona.
Jakkoli může takováto iniciativa řádně podráždit ochránce lidských práv, je slaboučkým odvarem technologicky propracovaného systému připravovaného výzkumnou agenturou Pentagonu pro vyspělé obranné projekty DARPA.
Program se jmenuje TAI (Total Information Awereness – Totální informační vnímavost), Pentagon na něj na letošní rok vyčlenil údajně 137 miliónů dolarů a řídí ho admirál John Poindexter, někdejší poradce pro národní bezpečnost prezidenta Reagana, který proslul prodejem zbraní do Iránu, z jejichž výnosů financoval nikaragujské contras.
Projekt TAI má s využitím nejmodernějších technologií efektivně „těžit informace“, t.j. zjišťovat a využívat veškeré jejich zdroje bez ohledu na soukromí jedince (bankovní účty, lékařské záznamy, telefonní hovory, pronájmy, transakce přes platební karty, elektronickou poštu, předplatné časopisů, údaje zaměstnavatelů…) a shromažďovat je v obrovských databázích s cílem vystopovat pachatele příštích trestných činů, zřejmě teroristů, kteří mají být zneškodněni dřív než stačí zaútočit.

Čtěte dále:   Změna daně z nemovitosti na Pelhřimovsku: Deník zmapoval, kolik si lidé připlatí

Předpokládejme, že tato technologie bude někdy tak dokonalá, že se zmýlí jenom jedenkrát ve sto případech. potom by například v 300miliónové populaci odhalila 990 teroristů z tisíce. Ty pak stačí zavřít a problém je vyřešen. Ovšem má to háček.
Po odečtu tisíce vytipovaných teroristů nám zbývá 299 999 000 nevinných obyvatel. Pokud se systém opět zmýlí v jednom případu ze sta máme 2 999 990 lidí, kteří budou označeni za teroristy!
Jistě je to jen teorie, ale vzhledem ke skutečnosti, že naprostá většina lidí nemá s terorizmem nic společného a je nevinná a ke skutečnosti, že většina řešení postavených na špičkových technologiích mívá i špičkové procento selhání lze o projektu TAI s úspěchem pochybovat.

BTW: Ještě si neodpustím přidat jednu mojí čerstvou zkušenost s moderními technologiemi, tentokrát u české policie.
Minulý týden jsem byl při jízdě mým vozem, který vlastním už více nez 1,5 roku, zastaven policií a požádán o doklady. Ty jsem způsobně odevzdal, policisté odešli do svého auta. Po jejich návratu jsem byl dotázán, kdo že je majitel vozu. Zcela logicky jsem odpověděl, že já, načež jsem se dozvěděl, že to tak není jelikož v počítači je uvedená nějaká paní. Odpověděl jsem, jak je tedy možné, že jsem uveden v technickém průkaze, a že to jméno patří pravděpodobně předchozí majitelce.
Ještě musím podotknout, že policisté tuto moji argumentaci bez problému uznali, vrátili mi doklady a pustili mne. Asi mají s vyspělou technikou v jejich službách už své zkušenosti!
(Předpokládám, že poctivých majitelů vozů bude podstatně víc, než zlodějů.)

kapik

3 thoughts on “PreKrim v realitě

  1. Nechapu co je jim do toho. Pokud mas technicak (i kdyby byl psanej na jinou osobu) a auto neni reportovany jako ukradeny, tak jim muze bejt uplne jedno ze ho ridis, ackoliv nejsi majitelem vozu. Jinak s tim programem Pentagonu bych to asi nebral tak vazne. 🙂

  2. ad 1. minimalne to, ze v technicaku je jako majitel nekdo jinej nez v jejich databazi,ne?
    ad 2. zdroj jsou hospodarsky noviny, takze celkem seriozni platek. Jinak ja chapu, ze branis svoje americany.

  3. 🙂 Ja nebranim SVOJE Americany. Jen se mi zda neco podobneho az prilis ujety i na prilis ujety Americany. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

ZEXEL VALEO COMPRESSOR CZECH s.r.o hledá zaměstnance

Po Bře 3 , 2003
odkaz na volné pozice Čtěte dále:   V humpolecké 8smičce končí výstava Volt-age

You May Like

Témata