První babybox na Vysočině

V pátek 21.prosince začne v Pelhřimově fungovat schránka pro odložené děti. Pelhřimov se tak stane prvním městem na Vysočině a zároveň šestým v republice, které bude mít babybox.

Speciální vyhřívaná schránka, do níž mohou rodiče anonymně a beztrestně odložit novorozené dítě, které nechtějí nebo se o ně nemohou starat, už technici namontovali na budovu pelhřimovské nemocnice minulou středu. Slavnostně bude otevřena v pátek v pravé poledne. U slavnostního zahájení provozu pelhřimovského babyboxu by měla být také přítelkyně premiéra Mirka Topolánka a místopředsedkyně poslanecké sněmovny Lucie Talmanová se synem Nicolasem.


Schránka se nachází na budově dětského pavilonu pelhřimovské nemocnice. Je přístupná z Jihlavské ulice, není tedy nutné vcházet do areálu nemocnice. Záměrně bylo zvoleno místo obrostlé keřem, aby člověk, který tam dítě odloží, měl pocit, že ho nikdo nepozoruje a nehlídá. Zazděná plechová schránka Babybox je bedna vážící 150 kilogramů, o rozměrech 100 na 60 a na 50 centimetrů. Je naplněna tisícovkou elektronických součástek. Lůžko je permanentně vyhřívané na 28 stupňů Celsia. Ve chvíli, kdy se uvede do činnosti, tedy když se tam dítě vloží, se teplota zvyšuje až na 37 stupňů. Box je ventilovaný s důkladnou signalizací. V okamžiku, kdy se otevřou dvířka, oznámí personálu světelná i zvuková signalizace, že se ve schránce něco děje. Skříňka ústí do šatny oddělení ORL. Signalizaci o tom, že ve schránce je dítě, dostane personál dětské jednotky intenzivní péče sídlící o dvě patra výš. Dítě pak dostane veškerou potřebnou zdravotnickou a sociální péči.


Impulzem pro vznik prvního babyboxu na Vysočině, byl nález odložené novorozené holčičky na záchodě pelhřimovské nemocnice. Případ se stal letos 24. září odpoledne. Díky babyboxům bylo v České republice zachráněno již deset odložených dětí. Naposledy tuto sobotu v Praze.


(Zdroj: Pelhřimovský deník)                                


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Policie v Humpolci bude mít novou recepci

St Pro 19 , 2007
Ve čtvrtek 20. prosince se ve 14:00 hodin uskuteční slavnostní otevření nové recepce Obvodního oddělení Policie ČR v Humpolci.

You May Like

Témata