Různé úhly pohledů – vernisáž výstavy, přednáška a koncert

Závod 01 Vás srdečně zve na závěrečný tématický večer, který se zaměří na tradici lnářství v Humpolci a historii prostoru bývalého podniku Českomoravský len. V sobotu 24. května od 19 hod proběhne vernisáž výstavy, přednáška a koncert.

Poslední výstava nazvaná "různé úhly pohledu" v bývalé kanceláři ČML oživí vzpomínky a připomene minulost tohoto místa. Výstava mapuje vytváření "osobního archivu" na základě spolupráce s pamětníky. Ukazuje, jak se individuální vzpomínky na minulost mohou rozcházet, vylučovat, překrývat a nebo i shodovat. "Výstavní prostor" zaplní několik objektů – replik původního vybavení a site-specific instalace, jenž vznikla na základě výpovědí čtyř žen, které v kanceláří společně několik let pracovaly jako mzdové účetní…Jak jsou jejich vzpomínky srozumitelné pro naší generaci? Jak se každá z nich dívá na společnou minulost? V čem je tento až detektivní způsob pátrání po naší minulosti jiný než objektivní historie, kterou vyčteme v knihách a učíme se ji ve škole?

Vyprávění našich rodičů a prarodičů nám pomáhá vytvořit si určitý obraz o jejich minulosti, která je i naší minulostí, jenž nás ovlivnila a formovala. Je jedním z nástrojů pochopení nás samotných, ale i společnosti, ve které žijeme. Kurátorským záměrem všech výstav v Závodu 01 bylo propojovat současné formy umění s jinými obory a ukázat, čím vším může být umění inspirováno…Proto jsme nyní přizvaly Pavla Holuba, který se zabývá historickými archivy a tématicky tak koresponduje s výtvarnými principy autorky. Připravil přednášku nazvanou „Zpracování lnu na Humpolecku ve 20. století pohledem dokumentů a lidí“. Prostudoval různé dokumenty v archivech, které nám dávají zprávy o lnářských počátcích v Humpolci, ale i o vzniku a vývoji podniku ČML a o různých dalších zajímavostech. Přesvědčíme se, že archiv nejsou jen holá fakta, ale často nás může pobavit veselými záznamy.

Na vernisáži zahraje lokální kapela Pátrači.

Celý projekt měl ambici ukázat, že bychom měli objevovat zapomenutá místa ve městě a připomínat si naší společnou minulost. Chtěly jsme ukázat, že i zdánlivě "mrtvá" místa ve městě mají svůj potenciál a lze je znovu využívat, místo abychom expandovali do krajiny a zastavovali louky a pole.

Těšíme se na viděnou.

Za závod 01 Iveta a Monika Čermákovy

Závod 01, Lnářská 499, Humpolec


Vstup přes vrátnici, do prvního patra, kancelář na konci chodby.

Více informací na tel.: 777 740 475 nebo webu: www.arte3ko.cz/lab

Apohledyruzne.jpg

rozhovor s Ivetou Č. najdete zde:

http://www.humpolak.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=7217&mode=&order=0&thold=0

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

***Amundsen párty*** v Humpolci

Čt Kvě 22 , 2014
Páteční ovocná chuť Amundsen, v humpoleckém baru Dance club Miami. Míchané drinky za super cenu. Hraje DJ Pája a vstup jako vždy ZDARMA.

You May Like

Témata