Rybaření na Hadině

14

V pátek 11. prosince se konala v prostorách Rybárny v Humpolci schůze rybářů, kde byla veřejnost seznámena s podmínkami rybolovu na nedávno dokončeném rybníce Hadina.

Bude se jednat o mimopstruhový revír s osádkou větších ryb, především kaprů, amurů a dravých ryb. Vzhledem k nákladům na vybudovaný rybník, které činily přes třicet osm milionů korun, bude na Hadině rybolov dražší než na ostatních jihočeských povolenkách.


Základní podmínky rybolovu na Hadině:


1. Denní doby lovu:                           


od 1. dubna do 31. května – od 5:00 do 22:00 hod.


od 1. června do 31. srpna – nonstop


od 1. září do 30. října – od 6:00 do 20:00 hod.


od 1. listopadu do 31. března – rybolov zakázán.


2. V jednom kalendářním týdnu jsou povoleny pouze tři docházky, počítáno od půlnoci.


3. Lov z plavidel, zavážení návnad i nástrah je zakázáno.


4. Povolenými způsoby lovu jsou lov na položenou, na plavanou, přívlačí a na umělou mušku.


5. Velikost ryb které je možno si ponechat:


kapr obecný: 50-65 cm


amur bílý: 60-75 cm


pstruh duhový: 30-45 cm


sumec velký: minimálně 110 cm


candát obecný: minimálně 50 cm


lín obecný: minimálně 40 cm


ostatní druhy ryb: minimálně 20 cm


jeseter bude celoročně hájen


6. Denní limit ponechaných ryb je pouze jedna ušlechtilá ryba (kapr, amur, candát, štika nebo sumec). K tomu maximálně tři kusy lososovitých ryb nebo ostatní ryby do celkového denního hmotnostního limitu 5 kg.


7. Roční limit ponechaných ryb dvacet kusů ušlechtilých ryb, padesát pstruhů duhových a ostatní druhy do hmotnostního limitu 50 kg.


Množství ryb, které rybáři plánují nasadit:


Kapr: 3000 kusů, 6000 kilogramů


Amur: 1000 kusů, 1000 kilogramů

Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

Cejn: 400 kilogramů


Lín: 300 kilogramů


Candát: 400 kusů, 200 kilogramů


Štika: 400 kusů, 300 kilogramů


Pstruh: 3000 kusů, 1000 kilogramů


Jeseter: 100 kusů


Sumec: 20 kilogramů, průměrná hmotnost 5 kilogramů


Oprávnění k lovu je možné zakoupit nebo objednat na těchto místech:


1) MO ČRS Humpolec, Karel Kuchař, Blanická 679, tel. 731 608 735


2) Rybářské potřeby U Šupinky, František Nenadál, Hradská 538, tel. 607 982 542


3) MO ČRS Pelhřimov, U Splavu 1765, František Ryšánek, tel. 607 982 542


4) Rybářské potřeby U Kostelíka, Bohumír Císař, tel. 602 403 516


5) Drobné zboží Želiv, č.p. 137, Petra Karásková, tel. 607 118 597


6) Sekretariát JčÚS ČRS České Budějovice, Rybářská 237, Boršov nad Vltavou, tel. 387 250 451.


Ceny povolenek pro majitele ročních povolenek na mimopstruhových revírek jihočeského svazu:


Roční: 2000 Kč


Třídenní: 600 Kč


Jednodenní: 300 Kč


Pro ostatní rybáře:


Roční: 3000 Kč


Třídenní: 800 Kč


Jednodenní: 400 Kč


Tip na vánoční dárek:


Manželky nebo přítelkyně vášnivých rybářů mají možnost získat už nyní pod stromeček dárkový poukaz pro nákup povolenky u Karla Kuchaře na telefonním čísle: 731 608 735.


(Zdroj: http://www.vysocina-news.cz/ )


 

myska

14 thoughts on “Rybaření na Hadině

 1. A je to tady!!! Všichni rybáři, kteří jste půjčili peníze na rybník Slavík s.r.o. aliaz Hadina pěkně utřete nos a možná si jednu sezonu zachytáte za své vložené peníze. A pak buď plaťte, nebo chytejte čudly jinde. Jó, kdo umí, ten umí !!!

  1. Sorry, ale půjčovalo se na nákup rybníka Peruš. Hadina byla financována naprosto z jiných zdrojů. Mimochodem se tato půjčka od 1. ledna 2010 vrací.

 2. No zrovna tuhle jsme se o tom bavili v hospodě (tam se toho přece probere nejvíc). Je sice hezký, že máme v Humpolci nový rybník, na kterém se bude moct (možná) pěkně zarybařit, ale ta cenová politika těch povolenek na něm, to je docela nefér k členům místního rybářského svazu v Humpolci. Ti budou nuceni platit naprosto stejnou cenu za povolenku na tomto rybníku, jako kdokoliv jiný, i když zřizovatelem tohoto rybníku je místní rybářská organizace. A to je dost nefér, vzhledem k tomu, že členské poplatky a cena za brigádu v Humpolecké organizaci je oproti jiným organizacím dost vysoká. Co pak má udržet rybáře v místní humpolecké organizaci? Vždyť členové jiných organizací mají podstatně nižší členské poplatky a poplatky za brigády (viz. Želiv, Lipnice apod.), můžou chytat na naprosto stejných vodách, a za naprosto stejných podmínek!

  Vůbec bych se nedivil, kdyby začalo rybářů v humpolecké organizaci ubývat, jelikož se budou přihlašovat jinde. A přitom by nebylo nic jednoduššího, než kdyby členové místní organizace nemuseli za povolenku na novém rybníce platit vůbec (ostatní z okolí a rybářští lufťáci v létě by to IMHO utáhli) a nebo dostali alespoň nějakou slevu. Myslím si, že i třeba 30% by udělalo radost a mnohé místní rybáře potěšilo.

  1. Nemám vůbec nic proti pokecu v hospodě, ale existují určitá fakta, která třeba nejsou všeobecně známa nebo lépe vysvětlena.
   Rybník Hadina je majetkem MO Humpolec, hospodaří na něm ale Jihočeský Územní Svaz. Tzn., že veškeré vybrané finanční prostředky budou končit tam. Na druhou stranu veškeré náklady na provoz tohoto rybníka a zarybnění ponese také JčÚS. Jedná se o nemalé finanční prostředky. Pouze na zarybnění bude potřeba uvolnit 600 000 Kč, což je cca o 10% více než zarybnění do VŠECH revírů, které MO Humpolec obhospodařuje. Rybník navíc bude 100% samofinancovatelný.
   Rybáři nebudou nuceni platit vůbec nic, pokud nebudou chtít na rybníku chytat. Nebudou ošizeni ani o 1 m2 z revírů, na kterých dosud chytali a chytat budou moct. Rybník je pouze nadstandard pro ty, kteří volají po hodně a velkých rybách, kterých „prý“ v revírech moc není. Je to první rybník tohoto typu v JčÚS.
   Členové MO Humpolec, kteří budou vlastnit Jč mimopstruhovou povolenku, budou mít slevu 1 000 Kč. Což je těch 30%. Možná se to bude zdát málo, ale dalo nám značnou práci přesvědčit hospodáře JčÚS, aby tato vyjímka byla přijata.
   Co se týká odlivu členů, tak mohu potvrdit, že v každé organizaci je jiná brigádnická povinnost. Tento nepoměr by se měl v blízké době centrálně sjednotit. Členské poplatky jsou však všude stejné. Každý člen si může samozřejmě vybrat, kde bude organizován a kde si za několik málo let, až bude platit nový zákon, umožňující výběrová řízení na revíry (stejný systém jako u myslivců), bude nebo nebude chytat. U humpolecké organizace chytat bude vždy, protože ta již vlastní dostatečný počet rybníků, na kterých jsou revíry. Hadina je jen další v řadě. Zatím však platí Vaše věta, že „…můžou chytat na naprosto stejných vodách, a za naprosto stejných podmínek!“
   V polovině ledna bude na rybárně další beseda o rybolovu na Hadině, kde se pokusíme všechny případné další dotazy a připomínky zodpovědět.

   Martin Rozkovec – hospodář MO Humpolec

   1. Dobrý den. Děkuji mnohokrát za obsáhlou a vše osvětlující odpověď. Spousty lidí (včetně mě) se z Vašeho komentáře dozvěděli spousty informací, které by se jinak nedozvěděli, jelikož se jich nikde nedopátrají, nikde není možnost si je přečíst a besedě o rybníku Hadina v onen pátek se nemohli zůčastnit, jelikořž třeba ještě v 17:00 hodin pracují. Díky moc za to. A jinak, pokud je pravdou, že členové MO Humpolec z JČ povolenkou budou mít slevu 1.000 Kč, tak pak je dle mého názoru všechno naprosto ok a můj předchozí příspěvek byl plně irelevantní. A sleva 1.000 Kč se mi vůbec nezdá málo, ale plně dostačující. S pozdravem,

    Roman Vošický

    1. Nutno ovšem upřesnit,že onu slevu 1000,- nebudou mít pouze členové MO Humpolec,ale každý,kdo bude mít jihočeskou povolenku.Pokud se mýlím,tak se omlouvám..

     1. Přesně tak, nemýlíte se, sleva je plošně pro všechny majitele MP povolenek v JčÚS. Je to i uvedeno v hlavním článku v nadpisech cen povolenek. Původně byl záměr zohlednit pouze členy MO Humpolec, ale toto bylo krajským hospodářem změněno na všechny rybáře. Myslím si, že správně. Přece jenom je to krajský revír a v kraji funguje více či méně princip solidarity mezi organizacemi.

      Z předchozího příspěvku – dobrá připomínka k termínu besedy. Pokusíme se stanovit trošku jiný čas.

      M. Rozkovec

     2. Pane hospodáři, a co zarybnění dalších úseků? nebide ta na jejich úkor? Již dnes je osádka revírů mizerná, ale to mi jestě vyvrátíte rozpisy osádky. Papír snese všechno.

     3. Na zarybnění ostatních revírů to nebude mít absolutně žádný vliv. Co se týká množství obsádek, to určují dekrety KÚ a finanční možnosti JčÚS. MO Humpolec nemá na toto vliv. Co se týká toho „papír snese vše“ tak jsem to prvně nechtěl komentovat, ale na druhou stranu napíšu jednoduchá a jasná čísla. Osazovací plán na všechny MP revíry (kromě nově Hadiny) v kaprovi je 73q. Když vezmeme celkovou produkci kapra, která je stabilně někde kolem 550q, tak opravdu nevidím důvod, proč bychom nemohli dát dalších 60q do Hadiny aniž by nás to jakkoliv hospodářsky ovlivnilo.
      A co se týká osazení běžných revírů, tak nepamatuji rok, kdy bychom limit 73q nepřekročili. Např. letos se vysadilo 84q. Vloni to bylo u příležitosti 100 letého výročí 89q. A příští rok to bude jistě v podobném rozsahu.
      Ostatní druhy ryb – viz skříňky MO v Humpolci. Platí to co u kapra – nic se nešidí. Výjimkou je úhoř, ale to je problém celé Evropy a vše je pouze na příděl.

      M. Rozkovec

 3. Je dobře,že povolenka bude stát 2000 kč.Tímto odpadnou rybáři kteří s rybami kšeftují a tak trochu se jim to nevyplatí.V naší organizaci jich je dost,za normálních podmínek by v rybníku do roka nic nebylo.Již nyní jsem zaslechl názory,že případná větší ryba jak horní míra,půjde stejně do pytle a rychle domů! Dost důležitý bude uhlídat případné pytláky a kšeftaře…

  1. Online promotional is an effective way to reach out towards wider user base, an effective way to get your business interest the accolades and therefore the visibility the software deserves and an effective way to earn all the profits may possibly not experience ever thought of, if you had been stuck doing work only in the real world. http://www.greatseomarketing.com [www.greatseomarketing.com]

   In all the far distant past on the majestic Himalayas, the knowledge of Ayrveda began a hard evolution during 5, 000 many. A synergistic model which unites science, religion and approach, Ayurvedic medicinal drugs was in actual fact practiced through prophets identified as rishis. Discover more about ayurvedic medicinal drugs here. http://www.healthayrveda.com [www.healthayrveda.com]

   Osteopathy certainly is the fastest maturing health profession in the united states, Canada & The uk. It is actually chosen among the top 27 occupations needed by CIBC. It is an excellent career choice for people interested for becomming a doctor. http://www.healthosteopathy.com [www.healthosteopathy.com]

   Are you bored with giving the same kind of gifts time after time? Everyone comes with purchased and additionally received different baskets about shower skin gels and emulsion and a lot of small plant containers of flowers after a period. Eventually, everyone reaches a point where may be give different things. http://www.healthtraditional.com [www.healthtraditional.com]

   Marketing SEARCH solutions really are powerful and additionally effective tools intended to greatly increase your web presence just by generating superior quality traffic aimed at your blog. This should skyrockets your search engine rank, which ultimately can cause making a lot of dough using websites. http://www.helpmarketseo.com [www.helpmarketseo.com]

   Find apart why a large number of home buyers utilize a Realtor to locate their place, and really are glad individuals did! Exclusive individuals agents provide you with home buyers most abundant in protection practical, plus possess experience to help you out find a good home, and negotiation the best quality price and additionally terms. http://www.homeexclusively.com [www.homeexclusively.com]

   In the latest soft country’s economy and having been subject to the touchiest years on the markets, auto dealers are searching closely located at opportunities just for enhanced and additionally improved money. Generally thought of as a „necessary evil“, the detailing department becomes being noticed a way to new low margin and additionally profit. http://www.improveautos.com [www.improveautos.com]

   Parents are often the key to make sure you success. Programs began to initiate mother weekends, parent seminars as well ways to make sure you pull all the parents throughout the healing technique. This encourages a lot more healthy view the particular are home problems just not a child’s condition. http://www.initialparenting.com [www.initialparenting.com]

   If are unable to make a choice before the software closes, „You sleep, you lose“. You simply must wait before the next clear enrollment period to decide a arrange. Oh simply wait… You are going to pay a fabulous tax penalty additionally. Whoa! http://www.insurancedeadlines.com [www.insurancedeadlines.com]

   There are a great many health insurance policies companies arising these days that one can be sure that you’re walking an insurance intended to fit for your needs and you need to premiums you’re looking for and which usually too at a budget friendly price. http://www.insuranceextention.com [www.insuranceextention.com]

   A term insurance plan of insurance products will be to offer you life coverage usually in the period you have selected as the concept of that one plan. When which usually term is finished, it’s any wish once you continue, that one can, or leave it. http://www.insuranceinevitable.com [www.insuranceinevitable.com]

   If you can be sitting in the course of the examine web, while using lines maintaining outward attached to the other sorts of line, and at any time when someone you can be connected to make a connection for your needs, you helps make the vibration because of that area. What actually is happening is that every person you can be connected to make sure you is center of a cyberspace of his own. http://www.insurancesuperhub.com [www.insurancesuperhub.com]

   To wedding date, traditional essential law doesn’t necessarily consider real human environmental rights towards clean and additionally healthy environment will probably be jus cogens real human right. Jus cogens („compelling law“) is preemptory allowed by the law principles and additionally norms who are binding relating to all essential States, it does not matter their authorization. http://www.lawbasis.com [www.lawbasis.com]

   Whenever you are waiting to start a business (shouldn’t matter the expense of an via the internet or offline venture), it’s frequently good to phone legal advisors or city governing bodies to generate an ideal regulations that should affect your business interest. http://www.lawdecree.com [www.lawdecree.com]

   Bankruptcy is definitely a dangerous matter and there isn’t anything worse for a individual or even corporation than difficult seek bankruptcy relief. It can affect many most people and tarnish their work opportunities and activities and give them utterly helpless. http://www.lawyersdemand.com [www.lawyersdemand.com]

   The damage could very well be also known as physical problems, monetary impairment or also known as psychological outcome. In allowed by the law language, we develop term accidental injury lawyer for these three matters. Personal injury is physical, psychological and additionally monetary or each in the outdoors. http://www.lawyersselection.com [www.lawyersselection.com]

   A taking a look at live little league event relating to TV is really an enjoyable feel for little league fans. With cable and additionally satellite request, live telecast about soccer tournaments is watched relating to TV. Ordinary people could perhaps have the opportunity to watch the favourite sport alive through their tv. http://www.livetelecastnews.com [www.livetelecastnews.com]

   When finding a community to enhance your cutting edge home you’ll find key things to ask the latest home manufacturer before opting whether you prefer to build during that community or possibly not. Read this to know what many key things are. http://www.myhomedevelopment.com [www.myhomedevelopment.com]

   In this particular last page we discussed good news and growing media, and the way you might understand what underlying message they are simply giving us by using something generally known as Narrative Theological Biblical self deprecation. http://www.newsrepeats.com [www.newsrepeats.com]

   It is normally all too straightforward to take all the roof over your business interest for allowed, and it’s always something that the majority people particularly rarely ponder during the morning. It is constantly there; it’s quite possible that it was eventually there prior to when you started working check out page company, and it could be there long once you have installed moved through another activity. http://www.overseebusiness.com [www.overseebusiness.com]

   Learn methods to influence your child’s behavior lacking them discovering it. Developing little children with superior self-esteem and additionally confidence will involve these 5 mysteries that reveal how benefit them profit at lifespan. Give individuals the edge they ought to succeed and they will have the actual needed to perform their ideas. http://www.parentinggood.com [www.parentinggood.com]

   Fleas and additionally ticks – there’s appears no end in their recurrence. Fortunately there’s a good way to manipulate this, by means of Frontline Also. Here’s a fabulous concise help on Frontline Also and how it can help your animal. http://www.petsrights.com [www.petsrights.com]

   This page explains a regular misconception of the fact that sport about Powerlifting is mostly a Power sport , in fact certainly is the complete antipode. It is mostly a strength recreation. This page will teach you the difference within two models and reveal how simultaneously are remarkable tools for trained in not only just powerlifting still all sports entertainment. http://www.powerfulsport.com [www.powerfulsport.com]

   This installment for the ongoing keep on writing end series is focused on putting any title to desires. This page suggests you up the ante (and additionally power) just by including any action oriented title which usually demonstrates the way will impact the organization. http://www.preferjob.com [www.preferjob.com]

   Buy poor, sell superior, it’s a fabulous credo many of us have heard prior to when, and it may appear to be a sure tactic to make money using your investor, right? Certainly, it’s stronger than which usually quote causes it to sound and you will have to work diligently to assure you experience great, superior return. http://www.preferrealestate.com [www.preferrealestate.com]

   A plumber is mostly a professional who is responsible for repairing and additionally installing all the pipes who are used include sewage and additionally water. The vast majority of plumbers work on the plumbing or air conditioning industry, still nearly eighteen percent about plumbers really are self-employed. http://www.proinjobs.com [www.proinjobs.com]

   If you have ever thought approximately growing your current hops, stop thinking to locate a now. It is a lot easier than one thinks and put together with the knowledge of the fact that beer you’ve got hand developed contains hops you’ve got grown that you really need back garden plants and an individual has a compelling fight to give it a go. http://www.purchaseshopping.com [www.purchaseshopping.com]

   College kids are graduation, and Memorial service Day is normally fast coming up to, which means that summer is almost here. Getting in a position for the summer time doesn’t are a crippling experience; teach your body healthy habits that one can continue all year round to help you out get right into shape and holiday in shape. http://www.readyforservices.com [www.readyforservices.com]

   Or dansko professional clogs your maturity parent is normally overwhelming and additionally confusing. Plenty of people are thrown backwards into all of these situations with very little notice or possibly experience. I thought my dad was well-prepared until I stubled onto out the person wasn’t. The problems that appear usually in the parent-child place reversal is trickier than just about anyone can hope. http://www.readyparenting.com [www.readyparenting.com]

   QR code is mostly a versatile tool this really is immensely ideal for real property marketing. Set to start to be an essential part of the real property marketing for close long term future, it is prudent to stimulate it now. Continue reading to skills QR code can help you make any listings distribute better. http://www.realestateeffort.com [www.realestateeffort.com]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z deníku policie

Út Pro 15 , 2009
V neděli se na dálnici D1 u Humpolce stala smrtelná nehoda. Čtěte dále:   Lepší ochrana před povodní: v Humpolci přibyla čidla, srážkoměr i hlásiče

You May Like

Témata