Sázka na blbost

2

Dříve se tvrdilo, že pouze vesmír a lidská blbost jsou nekonečné. Na základě nejnovějších vědeckých poznatků se přišlo na to, že vesmír možná konečný je, jen zatím nevíme kde končí. Takže zůstává ta blbost lidská. Ale já si dovolím upravené tvrzení o nekonečnu zpochybnit. Také drzost některých lidí je nekonečná.

Také vám chodí spamy, tedy nevyžádaná pošta? Pokud jste na Internetu déle než pár dnů a vaši mailovou adresu má ve svých kontaktech alespoň pár vašich známých se zavirovaným počítačem, nebo dokonce máte svůj mail vystavený na webových stránkách, tak určitě máte se spamy již své zážitky.

Nic člověka tak nepotěší, jako když mu neznámý odesílatel z Brazílie, Ruska nebo Mexika pošle nabídku na Viagru za pár centů a bez lékařského předpisu, když mu z Las Vegas nějaké kasino oznámí, že právě vyhrál 25 US dolarů jako vstupní kapitál do internetového Black Jacka, nebo když mu Argentinská státní universita nabídne vysokoškolský diplom z libovolného oboru za 10000 USD.


Jenže získávat mailové adresy pomocí virů a z webových stránek spamerům nestačí a tak neustále přicházejí s novými triky, které nejsou nic jiného, než sázkou na nekonečnou blbost lidskou.


Dnes mi přišla v mailu skutečná perla. Jakýsi manager čehosi mi oznamuje, že právě aktualizuje svůj seznam kontaktů a že mu tam mám doplnit o sobě některé údaje. Mail obsahuje dokonce elektronickou vizitku s osobními (opravdu?) údaji onoho managera a všechno je tak jednoduché – stačí jen kliknout na odkaz a vyplnit formulář.


 


A kdybyste náhodou neměli zájem a chtěli byste z jeho databáze vyřadit, stačí také jen kliknout. Že oba odkazy obsahují vaši zašifrovanou mailovou adresu a ukazují na stejnou webovou stránku, to už se v mailu nepíše. Pro jistotu. Takže ať kliknete kam kliknete, stejně si o vás něco málo zjistí (hlavně to, že váš mail je funkční) a můžete čekat ještě větší porci spamů než kdy před tím.


Vím, že na Humpolákovi je několik programátorů a lidí „od počítačů“, ti vědí své, ale pro ty ostatní méně znalé:


Neklikejte na nic, nic nevyplňujte, ani kdybyste odesílatele náhodou znali. Ono totiž pro virus není problém si v napadeném počítači z kontaktů vybrat pár nešťastníků, poslat jim žádost o vyplnění údajů a tyto údaje pak odeslat bůhví kam.


Takže, jak praví jedno novodobé úsloví: „To, že jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou.“


 

Axl

2 thoughts on “Sázka na blbost

  1. nejradsi mam spam ve kterym mi nabizeji ochranu proti spamu 🙂 Ty mam posledni dobou v mejlu furt. Jeden cas jsem mel zapnuty antispam, ale ten mi kolikrat vyhodnotil jako spam mejl od klienta (spousta lidi si plete mejly s html strankami a podle toho to taky tak vypada. Ruzne graficky vice ci mene nepovedene podpisy, spousta html, scripty v mejlech, ty podpisy jsou kolikrat produkty nejakych tretich stran stazeny z netu s odkazy kdovi kam, pak se z toho nema ten antispam zblaznit), takze jsem ho zase vypnul a trpelive kazdy rano tridim postu :-(.

    1. Pokud používáte Windows doporučuji si nainstalovat a používat Spamihilatora = http://www.spamihilator.com/. Je to freeware a můžete si ho stáhnout, nainstalovat a používat zdarma. Sice nefiltruje hned na serveru, takže to svinstvo sice musíte stahovat, ale krásně vám maily roztřídí. Funguje to na základě analýzy zpráv. Systém se postupně učí, tím jak mažete spamy a potvrzujete originální ok maily. Já jsem si ho nainstaloval asi před dvěma měsíci a do dneška jsem s ním naprosto spokojený. Spam dokáže rospoznat dokonale a jeho úspěšnost u mne je po těch dvou měsících tak 98%. Takže když přijdu ráno k počítači, mám v Inboxu jen ty maily, které mě zajímají. Ty si přečtu. No a pak se jenom kouknu do Junk E-Mail folderu a zběžně ho projedu, jestli se tam „nezatoulala“ nějaká originální zpráva. A to trvá tak dvě minuty. Subject zprávy většinou stačí. Prozatím jsem nenarazil na to, že by mi to vyhodilo zprávu, která by nebyla od spamera. U zpráv u kterých si není program jistý, tak ty Vám šoupně do folderu Junk Suspects. A vy sám rozhodnete, jedná-li se o spam či ne. A z těhle vašich rozhodnutí se systém nadále učí.

      Jak říkám, od té doby co ho používám, jsem moc spokojenej a spam pro mě už tolik nedráždí jako dřív.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pozvánka na Šumavu

Pá Srp 6 , 2004
Pokud už máte letošní dovolenou za sebou, ale přece jen by jste si ještě rádi udělali nějaký pěkný výlet, zavítejte do malebného šumavského městečka Volary na Prachaticku. O víkendu 21. a 22.srpna jsou na zdejším náměstí pořádány Volarské slavnosti dřeva, které mají již mnohaletou tradici.

You May Like

Témata