Síť sítí pod drobnohledem

V České republice přibývá stále více domácností, které využívají služeb internetu. Z celorepublikového hlediska počítač vlastní 34 procent domácností a na internet je připojeno 24 procent. Je zcela logické, že první kroky uživatelů sítě sítí vedou na domovské stránky měst a obcí, odkud mohou získat nejnovější a zároveň důležité informace. Tyto internetové stránky také často vyhledávají turisté při návštěvě regionu, proto je nutné, aby se představitelé měst a obcí věnovali tomuto tématu. Se třemi profesionálními tvůrci internetových stran jsme se podívali pod drobnohledem na jednotlivé internetové strany měst a obcí.

Prvním z hodnotících byl Vilém Doležal (maugli2@seznam.cz), kterého z prohlížených internetových stránek měst nejvíce zaujala webová stránka Humpolce. „Je přehledná, často aktualizovaná, součástí je přehled o kultuře, inzeráty pro obyvatele nebo ankety. Za nedůležitější považuji praktické informace, které občan často vyhledává.“Naopak na nejnižší stupínek v hodnocení se zařadila Horní Cerekev, a to především z důvodu zastaralých údajů. Poslední aktualizace byla totiž provedena před rokem. „Internetové stránky jsou zřizovány z toho důvodu, aby byl občan při jejich návštěvě informován o novinkách. Neméně důležitý je příjemný vzhled, mělo by se s nimi dobře pracovat. Nutností je praktické setřídění odkazů. Oceňuji vyhledavače na internetových stránkách Humpolce, které slouží k rychlé orientaci,“konstatoval Vilém Doležal.

I menší obce umí Z jedenadvaceti hodnocených internetových stran obcí přiřadil Vilém Doležal prvenství Častrovu. Strana je vzhledově nejlepší a informace jsou přehledně zpracované. V těsném závěsu se drží Senožaty. „Příjemně mě také překvapily Bratřice. Na počet lidí v obci mají pěkně zpracovaného průvodce. Většina stránek má zajímavě zpracovanou historii proloženou fotografiemi a grafikou. Někde je dokonce přehled cykloturistických tras,“dodal Vilém Doležal. Za nejprofesionálněji vytvořené stránky považuje druhý odborník Michal Šebesta (sebesta.michal@seznam.cz) strany Černovic a Humpolce. „Obrovskou předností je možnost odeslání zprávy obecnímu úřadu přímo z hlavní strany. Za klad lze také hodnotit textovou verzi stránek, která je výhodou pro některé prohlížeče.“Michal Šebesta upřednostnil u humpoleckých stran rychlé vyhledávání podle klíčového slova na první straně. Ostatní strany mají většinou nevýrazný vzhled. Závažným nedostatkem pelhřimovských internetových stran je nastavení rozlišení 1024* 768. Většina uživatelů však pracuje s monitory 15″s rozlišením 800* 600 a těm se pelhřimovské strany nezobrazí celé. Strany Žirovnice zase uživatelům neposkytují potřebné informace. „Největším problémem je aktualizace a některé strany slibují cizojazyčné verze, které v důsledku nefungují. U Počátek je zbytečně veliká fotografie, která se dlouze načítá. Kamenice nad Lipou má zase složité odkazy. Například komplikovaně se vyhledává program kina. Horní Cerekev má horší vzhled a zásadním nedostatkem je aktualizace,“sdělil Michal Šebesta.

Někde chybí aktuality Ze stránek obecních úřadů zařadil na první pozici strany Bratřic. Jsou bez viditelných chyb a poskytují obyvatelům základní informace o vsi a o možnostech rekreace. Častrov zařadil na druhé místo z důvodu zajímavého vzhledu. Ovšem na návštěvníky těchto stran čeká malé množství informací a zastaralá aktualizace. „Ještě mě zaujaly strany Červené Řečice, plné fotografií. Jedná se však o neoficiální strany s nedostatkem informací o zasedáních zastupitelstev města. Za zmínku stojí Senožaty s neotřelým vzhledem, který zaujme na první pohled. Pochvalu zaslouží Želiv za anglickou verzi stran, „dodal Michal Šebesta. Na závěr uvedl, že na stránkách obecních úřadů je největším problémem vzhled, navigace, aktualizace a rychlost načítání.

Poslední „proklepnul“strany Zdeněk Bourek (pohoda@pel.cz). Ten zařadil na první místo Humpolec, následovaný Černovicemi a Horní Cerekví. „Na první pohled rozpoznám, jestli stránky tvořil amatér nebo profesionál. Strany měst by si určitě zasluhovaly profesionální přístup, protože jsou vizitkou města.“Na posledním místě z hlediska funkčnosti skončily strany Žirovnice. Vůbec nefungují tlačítka odkazů. Důležitá je také dostupnost informací pro obyvatele a turisty a přehlednost. S ostatními kolegy se Zdeněk Bourek shodl na praktičnosti vyhledávačů podle klíčového slova a komunikací s úředníky přes formulář umístěný na hlavní straně. „Ze stran obecních úřadů mě zaujalo pět, ze kterých bych vybral dvě nejlepší. Jsou jimi Těchobuz, která má dobře graficky zpracované strany a Vyskytná s profesionálně vytvořenými stranami. Ještě mě zaujala Lidmaň,“konstatoval. Za přednost internetových stran považuje aktualizaci a propracovanost. Některé z nich jsou viditelně vytvářeny „na kolenou“.

Závěř:

Všichni tři tvůrci internetových stran se svorně shodli na nejlepší městské straně www.mesto-humpolec.cz.

Zdroj: Listz Pelhřimovska

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Návod pro pražskou ženu

Pá Led 30 , 2004
Přišlo nám do redakce. Návod pro pražskou ženu, jak si spolehlivě rozbít ústa v autě už při minimu sněhu.

You May Like

Témata