Slalom i přesné zastavení: mladíci na Vysočině předvedli, co dovedou s traktorem

Tak to asi nedám, povzdechl si Ondřej Huňáček ze zemědělského učiliště v Chvaleticích, když viděl, jak náročná je slalomová dráha, kterou musí projet s traktorem a vlekem za zády. Česká zemědělská akademie v Humpolci pořádala ve středu v areálu ve Světlé jubilejní dvacátý ročník krajské soutěže jízdy zručnosti spojený s výstavou zemědělské techniky. Tři nejlepší traktoristy čeká postup do celostátního kola v červnu v Poděbradech.

Slalom, zastavení na přesnost, vjezd do garáže. Za poražení tyčky trestné minuty navíc. Na start se staví více než dvě desítky budoucích zemědělců a farmářů z oboru opravář zemědělských strojů z celého kraje. Letošní ročník má dokonce mezinárodní obsazení. V rámci projektu Erasmus se do soutěže přihlásili i studenti ze slovenských Topolčan. „Pánové, nastupovat jako lidi. Z traktoru se nevyskakuje. A zavírejte dveře. Jako když jdete večer z pole domů,“ instruuje soutěžící učitel odborného výcviku Josef Pinkas. Největší potíž podle něj dělá žákům couvání.

„Většina to ale zvládne. Mají traktory doma,“ podotýká. Co učitele mrzí, je, že třeba na zemědělský obor opravář zemědělských strojů se hlásí málo zájemců. „Dřív jsme měli dvě plné třídy, teď sotva jednu. Přitom u nás si žák udělá ve škole zadarmo papíry na traktor, auto i na náklaďák a má budoucnost. Jenže někteří se jdou radši trápit s trojkami na gympl a pak třeba na pracák,“ dodává.

Soutěžní pořadí si traktoristé losovali při slavnostním zahájení. Číslo jedna přistálo na bundě Jana Procházky z Moravských Budějovic. „Mám trému, ale malou. Rampa a slalom v pohodě,“ s jistotou říká. Janův kamarád Radek Venhoda však zezelená a komentuje: „Mám trému i za Honzu.“

Vjezd prvního soutěžícího s traktorem do garáže sleduje publikum těch, co přijdou na řadu až později, samozřejmě plné expertů. „Co to dělá, má tam dvacet čísel fóra,“ ozývá se z davu.

Čtěte dále:   Tip na výlet: Naučnou stezkou Tisůvka – Žákova hora

Podle Josefa Hoskovce, vedoucího pracoviště České zemědělské akademie ve Světlé, je májová jízda zručnosti pro Českou zemědělskou akademii v Humpolci událost. „Letošní ročník je dvacátý. Ale mohl mít číslo dvaadvacet, nebýt covidu,“ poznamená.

Putovní pohár vítězů zůstal ve Světlé

1. místo v jízdě zručnosti Petr Stojan ze Světlé nad Sázavou
2.Petr Dundáček Světlá nad Sázavou
3. Tomáš Stejskal Velké Meziříčí

Všichni tři se zúčastní celostátní soutěže v červnu v Poděbradech
Nejšikovnější traktoristé mají podle Hoskovce šance na opravdu hodnotné ceny, včetně pohárů. „S putovním pohárem jsme přišli před osmi lety. Zůstává ve škole, která v soutěži zvítězila. Jestli jste si všimla, na štítku je pořád napsáno Světlá nad Sázavou,“ ukazuje.

Cílem jízdy zručnosti je projet dráhu s traktorem a vlekem co nejrychleji bez trestných minut. Ty se počítají za každou chybu nebo nezdolanou překážku.

Soutěž spojila ve středu akademie se Dnem zemědělce a výstavou zemědělské techniky od historických strojů z dob našich pradědečků po současnost.

Jubilejní jízda zručnosti a výstava zemědělské techniky ve Světlé nad Sázavou
Jubilejní jízda zručnosti a výstava zemědělské techniky ve Světlé nad Sázavou

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Rada města Humpolce vyhlašuje výběrové řízení

Čt Kvě 5 , 2022
na obsazení vedoucího pracovního místa ředitelky/ředitele Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Čtěte dále:   Milá setkání a dost peněz. Koledníci v Brodě a Humpolci vybrali přes tři miliony

You May Like

Témata