Smutné výročí v historii D1. Od největší nehody u Humpolce uplynulo patnáct let

Byl Zelený čtvrtek. Dopoledne 20. března 2008 bylo slunečno, předpověď ale mluvila o proměnlivém počasí. Nikdo v tu dobu netušil, že za pár hodin dojde k největší hromadné nehodě v historii Česka. Po desáté hodině dopolední se přihnala sněhová bouře, která zasáhla okolí stého kilometru dálnice D1. V bílé tmě se začala srážet auta, která v tu dobu už často měla letní pneumatiky.

K první srážce došlo ve směru na Prahu a krátce poté se začala kupit havarovaná auta i v protisměru. Celkem se do téměř stovky nehod postupně zapletlo 231 aut. U hromadné nehody zasahovaly všechny záchranné složky, přibližně sto padsát lidí, včetně těch, kteří měli mít zrovna volno. S transportem zraněných pomáhaly vrtulníky. Na Vysočinu přiletěl na jednání krizového štábu i tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Ten zvažoval nasazení armády, k tomu nakonec nedošlo. Největší nehoda v historii Česka se tehdy obešla bez obětí na životech – zraněných bylo třicet, z toho tři těžce.

Na dálnici se během dne vytvořily až třicet kilometrů dlouhé kolony, ve kterých až do večerních hodin uvízlo na dvacet tisíc lidí.Doprava kolabovala i na objízdných trasách. Zásadním rozhodnutím tehdy bylo rozřezat středová svodidla, aby tak auta z kolony mohla odjíždět, třebaže opačným směrem, než kam původně jela. Dálniční policisté pak celý měsíc případ rozplétali.

Co se stalo 20. března 2008:

dopoledne začalo hustě sněžit
auta včetně kamionů a autobusů po mnoha nehodách na 11 hodin zablokovala dálnici D1 mezi 90. a 140. kilometrem
30 lidí bylo zraněných, tři z nich těžce, škoda se vyšplhala na téměř třicet milionů korun
policisté nakonec událost vyhodnotili jako 93 dopravních nehod, ve kterých bylo poškozených 231 aut

Zdroj: https://pelhrimovsky.denik.cz/nehody/d1-hromadna-nehoda-silnice-ceska-vysocina-vyroci-patnact-let-policista.html

Čtěte dále:   Na úpatí kopce Melechov na Vysočině stojí zřícenina staré tvrze. Postaru se jmenuje Nelechovská

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Více bezpečí. Lidé v Humpolci volají po městské policii. Ve městě nikdy nebyla

Po Bře 20 , 2023
Doba se mění. V Humpolci nikdy městská policie nebyla. Nyní město na Pelhřimovsku řeší, jestli ji nezřídit. „Je to na základě požadavků obyvatel. Trápí je řidiči, kteří nedodržují v Humpolci rychlost a také svévolné parkování aut kdekoliv. Na náměstí je například problém zastavit. Dále jsou to různé problémy a přestupky, […]
Do ulic a parku v Humpolci vyjdou strážníci nejdřív za rok

You May Like

Témata