Správce chrání rybí spánek

1

Správce rybníků místní organizace Českého rybářského svazu Jaroslav Volavka má v těchto dnech napilno. Jeho prvořadým úkolem je zajistit dostatek kyslíku pro ryby, které přezimují v šesti komorových rybnících. Kyslík je důležitým faktorem pro jejich přežití a se zamrzlým rybníkem a napadaným sněhem pod hladinou rychle ubývá.

„Hlavním úkolem pro tyto dny je provzdušnění vody. Když napadne větší množství sněhu, prohrnujeme určitý úsek zamrzlé hladiny, aby se pod led dostaly sluneční paprsky. Dalším úkolem je prosekat v ledu díry, které opět slouží k okysličení,“uvedl Jaroslav Volavka, který se o rybářský revír stará teprve od září loňského roku. Při každodenní kontrole komorových rybníků se správce setkává s nejrůznějšími nástrahami. Mnohdy se automobilem nedostane přímo až k rybníku a nezbývá, než zbytek cesty dojít pěšky. Na rameno si vezme lopatu a sekyru a vyrazí po svých. Za den automobilem urazí kolem třiceti kilometrů. Častěji k rybníkům vyjíždí při extrémním zimním počasí. Ryby by v těchto dnech měly spát. U kaprovitých se zpomaluje dýchání i veškeré pohyby. V bahně si vytvoří „pelechy“a nepřijímají potravu. Důležitý je odpočinek, aby přežily do jara. Občas se však stane, že jsou v pohybu a mají vysokou spotřebu kyslíku, kterého je však ve vodě málo. Proto hrozí úhyn. Tento jev je možné sledovat v rybníku u rybárny. Dravé ryby také zpomalují svůj pohyb, ale na rozdíl od kaprovitých ryb přijímají potravu. Mimo pečování o komorové rybníky má správce za úkol připravit kesery a vyspravit sítě do března, kdy se uskuteční jarní výlov. Dále udržuje v provozu vozový park. Neméně důležitým úkolem je příprava kulturních akcí, které rybáři pořádají. A není jich málo. V polovině ledna se uskuteční setkání s důchodci, následuje Rybářský ples, dětský karneval a spousta dalších. „Práce se pro mne stala koníčkem. Okolo ryb a rybníků se už pohybuji celých pětadvacet let. Nejraději mám období výlovů rybníků, kde je vidět výsledek celoroční práce. A právě loňské rybářské žně byly nadprůměrné,“pochlubil se Jaroslav Volavka. Sám je také vášnivým rybářem, ale poslední půlrok se k vodě z důvodu pracovních povinností nedostal. Za největší úlovek považuje sedmikilovou štiku sedmdesát centimetrů dlouhou. Tu ulovil v přehradní nádrži Trnávka. A varování od Jaroslava Volavky na závěr: Raději nikdy nevstupujte na led v komorovém rybníku. Ryby se občas shromažďují u přítoku, aby se nadechly čerstvého vzduchu. Při soustředění většího množství ryb na jednom místě nad nimi led roztává a hrozí nebezpečí, že se propadnete.

Čtěte dále:   Participace na školách v Humpolci

Axl

One thought on “Správce chrání rybí spánek

  1. Hahahaha – volavka se stara o ryby v rybnice. No to je gool :-)))))

    P.S. pro hnidopichy
    (nemam nic proti panu Volavkovi, znam ho, ale to spojeni je jako „kozel zahradnikem:-))))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humanoidní robot Asimo

Pá Led 16 , 2004
Evropská premiéra pro veřejnost proběhla na stánku automobilky Honda na frankfurtském autosalonu 2003. Humpolák tam byl také… Čtěte dále:   Střelba, kozy a zpěv. Vánoční trh v Humpolci připomínal spíše jaro

You May Like

Témata