Srdce zimního stadionu ukrývá gró rozsáhlé rekonstrukce.

Na první pohled se může zdát, že se příliš nezměnilo, ale opak je pravdou

Zimní stadion v Humpolci má úspěšně za sebou jednu z nejrozsáhlejších rekonstrukcí ve své historii. To hlavní se událo ve strojovně, v pomyslném srdci sportoviště, kde zhovitelská firma H + H Technika vyměnila zastaralou čpavkovou chladící technologii za moderní a hlavně ekologická chladiva. S novým systémem chlazení pak bylo samozřejmě spojeno rozebrání původní ledové plochy a kompletní vybudování nového kluziště. Město Humpolec sportoviště oficiálně slavnostně otevírá v pátek 28. srpna.

K této příležitosti připravilo odpolední program pro veřejnost, kde nebude chybět krasobruslařská exhibice, bruslení pro všechny zájemce s profesionály nebo zápasy malých, větších i největších hokejistů.

 

Pozornější návštěvník zrekonstruovaného zimního stadionu si už pravděpodobně všimne, že další novinkou je zúžení ledové plochy o metr z každé strany v souladu se současným trendem. Kluziště pak lemují nové mantinely, které jsou o deset centimetrů nižší, s vyššími ochrannými skly a sítěmi. Modernizace se nevyhnula ani střídačce a trestné lavici nebo boxu pro časoměřiče, který dostal zastřešení. Výčet změn završuje nová sněžná jáma. „Celá rekonstrukce vyšla celkem zhruba na 45 milionů korun, což z ní činí největší investici v našem městě pro letošní rok. Z té částky pokryje asi sedm milionů korun dotace, kterou se nám podařilo získat, a dvaadvacet milionů korun si město vypůjčilo s velmi výhodným úrokem,“ uvedl k nákladům místostarosta Humpolce Ing. Vlastimil Brukner. Zároveň podotkl, že i přes nouzový stav vyhlášený na jaře z důvodu koronavirové pandemie rekonstrukce začala a skončila podle plánů.

 

Jak uvedl správce humpoleckých sportovišť Jiří Hynek z Technických služeb Humpolec, původní chladící technologie byla zastaralá a přestávala vyhovovat současným trendům. „Každý rok jsme museli stroje repasovat a obávali jsme se, jestli ještě vydrží. Od nového systému očekáváme ekonomičtější provoz a komfort při správě i údržbě. K tomu všemu se počítá i nová vzduchotechnika, která bude vzduch v hale odvlhčovat. Ten se pak, také díky uzavřené sněžné jámě, nebude srážet, odkapávat, mlžit skla nebo tvořit boule na ledě,“ vysvětlil Jiří Hynek.

 

Rekonstrukce zimního stadionu začala v březnu a skončila se začátkem srpna. Zahájení nové hokejové sezony připadlo na 16. srpna, kdy led „otestovali“ dětští hokejisté z oddílu Ledního hokeje TJ Jiskry Humpolec. O den později se uskutečnilo první veřejné bruslení a jak Jiří Hynek prozradil, humpolecký zimní stadion bude znovu sloužit i jako dějiště pro soustředění týmů z různých koutů republiky.

 

Zimní stadion v Humpolci má za sebou pestrou historii, ať už v dobrém, nebo ve špatném slova smyslu. Z původní ledové plochy pod širým nebem se později stalo kryté sportoviště, kterému se v roce 2006 pod tíhou sněhu zřítila střecha, naštěstí bez ohrožení životů. Ve stejném roce už stála střecha nová, a to i díky finanční podpoře řady subjektů a soukromých dárců. Zimní stadion slouží především oddílu Ledního hokeje TJ Jiskra Humpolec s četným zástupem mladých talentů, ale také široké veřejnosti, krasobruslařům a dalším hokejovým oddílům a klubům z různých koutů republiky, kteří jej vyhledávají pro svá soustředění. K nim patří například i česká para hokejová reprezentace a reprezentace žen. Humpolecký stadion je rovněž domovem FHL, největší hobby ligy amatérských hráčů na Vysočině.

Zodpovídá: Mgr. Aneta Slavíková

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Radniční listy

Po Srp 24 , 2020
červenec – srpen 2020

You May Like

Témata