Syrek – velikonoční pozdrav z Východního Slovenska

2

Velikonoce jsou sice za námi, přesto bych se s vámi rád podělil o recept na tuhle úžasnou velikonoční dobrotu. Mě alespoň uchvátila. Jde o takzvaný vaječný sýr, trochu podobný vaječné tlačence. Jde o zdravou a vtipnou pochoutku z východní části Slovenska s kořeny v pravoslavných komunitách. Ochutnejte Syrek (nebo také Syrec).

Podává se s pečivem, nebo na chlebu, skvělý je doplněný strouhaným křenem, pažitkou, nebo drobně nakrájenou jarní cibulkou.

Syrek má velmi jemnou chuť. Můžete do něj přidat bylinky, červenou nakládanou kapii, nebo jej doplnit i pikantnějšími drobnostmi, jako jsou feferonky či olivy. Často se podává ve formě jednohubek, nebo na obložené mísy při velikonočním pohoštění a vhodně zkompletuje, či odpíchne chuť ostřejších uzenin.

A co budete potřebovat?

Na běžnou porci: 1 litr plnotučného mléka, 10 vajec, špetka soli
můžete udělat i z poloviční dávky, to bude tak na jeden obložený talíř pro dva

A jak budeme postupovat?

Mléko vlijeme do silnostěnného většího kastrolu (aby se nám nepřipalovalo) a rozmícháme v něm vejce. Osolíme a za stálého míchání přivedeme k varu. Jakmile se vytvoří sraženina a oddělí se tekutina, sraženinu přesuneme do cedníku vyloženého gázou (nebo dětskou látkovou plenou, nebo tenčí utěrkou). Přes utěrku důkladně vymačkáme zbylou tekutinu, utěrku pak zavážeme, navlečeme na rukojeť vařečky a necháme důkladně vykapat nad velkou mísu, nebo dřezem. Nejlépe přes noc, nejméně 8 hodin,

Následně podáváme nakrájené na plátky, a debužírujeme. Na zdravie!

Syrek - velikonoční pozdrav z Východního Slovenska
Syrek – velikonoční pozdrav z Východního Slovenska

Axl

2 thoughts on “Syrek – velikonoční pozdrav z Východního Slovenska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zřícenina hradu Orlík si zahrála ve filmové pohádce. Najdete ji u Humpolce na Vysočině

Po Dub 25 , 2022
Každý jistě zná zámek Orlík na jihu Čech, který se tyčí nad stejnojmennou přehradou. Víte ale, že jen dva kilometry od Humpolce na Vysočině stojí hrad Orlík? Je to tedy už jen jeho zřícenina, ale zahrála si i v jedné filmové pohádce.

You May Like

Témata