Také pelhřimovským policistům bude sloužit kamerový systém

Kamerový systém už několik let provozuje obvodní oddělení policie v Humpolci. Ve stejném duchu má fungovat i v Pelhřimově, a to nejpozději do konce roku, kdy pelhřimovská radnice uvolní dva milióny korun na jeho zřízení. Ještě ale systém není vybudován a už vůči němu zaznívá množství výhrad. Ty jsou nejčastější mířeny vůči jejímu provozovateli, Policii České republiky. Zatímco ve většině měst se o hlídání ulic starají strážníci městské policie, v Pelhřimově, stejně jako v Humpolci, to mají být právě policisté státní.

Skeptici tvrdí, že státní policisté na sledování obrazovek nebudou mít čas, budou mít spoustu jiné a podle nich mnohem důležitější práce. Tyto hlasy znějí z několika okolních měst, kde strážníci spolu se státními policisty na obsluze kamerových systémů spolupracují. Mluvčí pelhřimovského okresního ředitelství policie Josef Bláha ovšem tvrdí, že tomu tak není a že obvodní oddělení v Humpolci provozuje kamerový systém již několik let bez jakýchkoliv problémů.


V centru Pelhřimova a v lokalitách s největší koncentrací obyvatel tak ještě letos bude dohlížet na život lidí šestice kamer. Pelhřimov sice není městem, kde by výrazně bujela kriminalita, ale pořízení tohoto systému je považováno za další krůček ke zvýšení bezpečnosti. Město získalo na pořízení kamerového systému dotaci z ministerstva vnitra. Ta pokryje velkou část nákladů, zhruba jeden milion a osm set tisíc korun. Zbytek přibližně dvoumilionových nákladů půjde z městské pokladny. Pelhřimov se tak zařadí po bok pětice měst na Vysočině, které život v ulicích objektivy policejních kamer už snímají. S jejich pomocí došlo k poklesu trestné činnosti, omezilo se protiprávní jednání a prudce se zvýšil podíl objasněných trestných činů.
A byla to právě Jihlava, která šla na Vysočině příkladem. Kamerový systém zřídila už v roce 1998. Na unikátní doplněk nyní čekají v Havlíčkově Brodě. Kvůli častému rušení nočního klidu opatří novou kameru ruchovým mikrofonem. Ještě letos by se mohl brodský systém rozrůst o mobilní kameru, kterou by strážníci nasadili při nárazových akcích například na zimním stadionu či na fotbalovém hřišti, popřípadě v místech, kde častěji, ale nepravidelně dochází k přestupkům. Peníze nejdou jen do rozšiřování kamerového systému, ale i do jeho modernizace. Města investují do možností archivace a prodloužení doby uchování záznamu. Staré analogové snímání postupně nahrazuje digitální technika, kterou už například používají v Havlíčkově Brodě. Digitální záznam chtějí letos zprovoznit i policisté v Třebíči.

Čtěte dále:   Opilý řidič v Humpolci najel do garáže, dveře ale byly zavřené

Kamerové systémy mají nesporně svůj význam v odhalování různých trestných činů a přestupků. Například v Jihlavě přispěl kamerový systém k odhalení pojišťovacího podvodu. Nasnímaly, jak do města přijel svým poškozeným vozem řidič z Prahy a nechal ho stát na parkovišti. Policii okamžitě potom nahlásil, že tam jeho vůz stojí už druhý den a kdosi neznámý jej mezitím poškodil. Záznam kamerového systému ho však bezprostředně poté usvědčil z podvodu.
Do pasti kamerového systému se v Havlíčkově Brodě chytili celostátně hledaní vykradači bytů. Po jedné ze svých akcí na městské policii nahlásila obyvatelka sídliště, že viděla odjíždět domnělé lupiče v černém mercedesu. Strážníci okamžitě automobil našli na monitoru a vysílačkou k němu přivolali hlídku. Nicnetušící zloději ochotně zastavili, o to větší pak bylo jejich překvapení, když policisté o celé jejich akci věděli.
V rámci předváděcí akce byla na náměstí ve Žďáru nad Sázavou vystavena řada automobilů. Mladý vandal je považoval za ideální trampolínu a začal po nich skákat. Jakmile strážníci zahlédli jeho skopičiny na monitoru, okamžitě zasáhli.

(Čerpáno z MF DNES)

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na Vysočině se bude demonstrovat

St Srp 31 , 2005
Tři města v kraji vyhlašují nejvyšší pohotovost. Zítra by se v nich měly konat demonstrace a koncerty na protest proti zásahu policistů na CzechTeku. Protestní akce se má podle inernetových stránek iniciátorů protestů uskutečnit v jedenadvaceti městech země. Z Vysočiny si vybrali Havlíčkův Brod, Třebíč a Moravské Budějovice. Čtěte dále: […]

You May Like

Témata