Tip na výlet – kolem Humpolce

Napadlo vás někdy, jak dlouho trvá, než obejdete Humpolec? Kolik je to kilometrů? Deset? Víc nebo míň, co myslíte?

My jsme to vyzkoušeli za vás a připravili vám námět na prima výlet, při němž dobijete baterky, užijete si barevnou podzimní přírodu a vyjde-li vám počasí, čekají vás i dechberoucí výhledy. A možná se vám stane to co nám: ačkoliv jsme byli „za humny“, přesto jsme na některých místech byli poprvé.
Trasu jsme plánovali tak, aby vedla pokud možno přírodou, až za poslední zástavbou na okraji města a po cestách a pěšinkách, které se spojují co nejtěsněji kolem Humpolce. Tu a tam jsme se nevyhnuli silnici, někde jsme se městu více vzdálili a místy jsme i úmyslně vkročili do ulic. Když se kruh uzavřel, mapa ukázala pěkných 17 kilometrů a dokonce jsme „zdolali“ i dvě humpolecké šestistovky: Havlův kopec (633 m) s lavičkou, z níž se můžete kochat kouzelným výhledem na naše město, a magické místo v lesích nad tratí „U sv. Václava“ (641 m). Kdysi dávno tu bývala obec Dobrá, kterou však postihl tragický osud. V roce 1421 byla vypálena vojskem císaře Zikmunda během křižáckého tažení. O dvě stě let později byl na troskách kaple vystavěn kostel sv. Václava, který se stal vyhlášeným poutním místem v širokém okolí, ale díky neshodám vrchnosti postupně chátral, až zanikl zcela. Tento krutý proces vystihuje část textu v místě bývalého kostelíku: „Blesk, déšť, mráz, kořeny stromů a rozkrádání kamene dokončilo zkázu kostela a tráva a mech zahladily místo, kde stávala ves Dobrá.“
Pokračujete-li od Václava směrem k rumunskému památníku, nezapomeňte si za ním udělat krátkou odbočku vlevo k malému zatopenému lomu. Na koupání to určitě nebude, ale barevné listy a odlesky ve vodě tu vykouzlí úžasnou podzimní atmosféru. A odsud už směřujete na další kopec, kterému sice k zařazení mezi šestistovky chybí zhruba 9 metrů, ale je odsud naprosto unikátní výhled. Z jednoho místa vidíte pěkně zleva doprava vrch Melechov, hrad Lipnici, vrch Orlík a hrad Orlík. A jako bonus Humpolec jak na dlani. A kde je toto kouzelné místečko? Kousek za novými Humpoleckými Terasami, směrem k hněvkovické silnici. Po cestě vás čeká ještě spoustu dalších zajímavých míst a romantických přírodních zákoutí a domů si můžete odnést kromě dobrého pocitu i kousek přírody na podzimní dekoraci. Výhodou této trasy je, že můžete začít kdekoliv a pokud ji nedokončíte, nic se neděje. Jste stále na kraji svého města, blízko svého domova. A vyrazit můžete pěšky i na kole. Tak šťastnou cestu a nezapomenutelné zážitky!
Návrh trasy najdete zde: https://mapy.cz/s/hugejugobe
převzato z: www.infohumpolec.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

E-časopis Povzbuzení jako podpora pro seniory i jejich blízké

St Lis 18 , 2020
V této nelehké době, kdy jsou senioři, jejich opatrovníci a ošetřující personál doslova uvězněni doma nebo v pobytových zařízeních, se projekt Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň Ministerstva práce a sociálních věcí rozhodl je podpořit a trochu jim pomoci.

You May Like

Témata