Tip na výlet: Okruh z Kletečné

3

V našim dnešním tipu na výlet se vydáme do velice známých míst humpoleckého okolí a to k cechovní tzv. Šamanově valše u Petrovic, kde si vylezeme na skálu nad Želivkou. Dále budeme pokračovat k hydroelektrárně na stejné řece a na Sedlickou přehradu. Okolo ní se pak vrátíme na start našeho výletu. Budeme se však k těmto lokalitam pohybovat ne po uplně tradičních cestách. Proto dopuručujeme dobrou mapu okolí sebou. Výlet se dá absolvovat i na kolech, nicméně bych nedoporučoval brát sebou na kolech menší děti. Navíc si výlet tolik neužijete, jelikož mnoho míst na kolech ryhle projedete a nevšimnete si jejich kouzla a krásy tak, jako když tudy projdete pěkně pomalu po svých.

Na náš výlet vyrazíme z obce Kletečná u Humpolce a to přímo z návsi. Odtud vyrazíme po zelené turistické značce, která nás z obce vyvede po silnici směrem na obec Sedlice. Po silnici však nepujdeme příliš dlouho. Vyjdeme pouze nahoru nad Kletečnou. Zde zelená značka odbočuje doleva k sedlické přehradě. My však zelenou nenásledujeme a budeme se nadále držet místního turistického okruhu, který je značen červeným terčíkem v bílém poli. Dojdeme tedy po silnici až k památníku padlých na konci druhé světové války – otce a syna Čapkových. Zde opustíme silnici a pokračujeme polní cestou doprava. Cestou se nám z lesa naskýtají pěkné výhledy na Kordovsko. Za chvíli se dostaneme na místa, kde vedla kdysi žlutá turistická značka, ale ztratila na významu. Na mnoha stromech ale i dnes vydíme její původní přemalované značení. To nám ale není na škodu, jelikož procházíme krásnými lesy bez jakýchkoliv turistů a lidí. Jsme tu sami a z břehů cesty si jenom sbíráme hříbky a pančáky, ve velikosti – jak u nás říkáme "ocťáčků", které nám později po zavaření zpříjemní zcela jistě zimní večeře. Je jich tu všude mnoho.

Musíme si dávat pozor na ono červenobílé značení, jelikož i když hlavní cesta pokračuje rovně, naše značka několikrát náhle odbočí na vedlejší cesty a mohli by jsme tak snadno značenou trasu opustit. Což by nebyl až takový problém, ale cestu by jsme si prodloužili. Po nějaké době dojdeme k rozcestí , kde se potkáme opět se zelenou turistickou značkou. Tu budeme následovat prudce doleva a podél potoka kolem Rokosova mlýna dojdeme až k valše k řece Želivce. Zde se chvíli zdržíme. Především vylezeme na zdejší skálu, která se tu tyčí nad řekou a z které se nám naskýtá fantastický rozhled po okolí. Na skálu nemusíme lézt přímo po sklále jako horolezci, ale dá se na ní vyjít po vyšlapané pěšince vedle skály. I když je poněkud strmá a dá nám pořádně zabrat, stojí to zato. Když se dostatačně pokocháme výhledem, vrátíme se pod skálu, a jelikož budeme docela dost spocení, vykoupeme se zde přímo v Želivce. Osvěžení je to náramné.

Čtěte dále:   Náš prima výlet do Pelhřimova

Po koupely a odpočinku pokračujeme dále po zelené po pravém břehu řeky kolem chat, až dojdeme k Sedlické hydroelektrárně. Zde je možnost se občestvit ve zdejší restauraci. Tady už bohužel začne být docela rušno a odteď až po sedlickou přehradu budeme potkávat davy turistů i cykloturistů. Ale to se nedá nic dělat. Od hydroelektrárny se vydáme po hlavní červené turistické značce, která nás po silnici vyvede z údolí Želivky do obce Sedlice a odtud nás nadále po silnici dovede až na hráz Sedlické přehrady. Tu asi většina z vás dobře zná. Takže si prohlídneme známá a přesto neustále hezká místa. Zde opustíme červenou značku, přejdeme hráz a odbočíme již opět po zelené doprava, kdy půjdeme proti proudu po pravé straně přehrady. Budeme míjet pěkné skály, rybáře a chaty. Půjdeme stále kolem přehrady až dojdeme k chatové osadě Šimonice, odkud nás značka dovede i ke staré původní osadě Šimonice a odtud kolem bývalého pionýrského tábora Lenka (dnes rekreační středisko Želivka s.r.o. – Kletčná) zpět k památníku Čapkových. Odtud se vrátíme do Kletečné na náves, na začátek naí tůry.

Fotogalerie:

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Památník otci a synovy Čapkovým, kteří zde padli při boji za svobodu naší země na konci 2. světové války

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Výhled z lesa na Kordovsko

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Rokosův mlýn na Valše

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Výhled ze skály na valše nad Želivkou

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Další výhled

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Vykoupaný a mokrý geopes

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Hydroelektrárna na Želivce u Sedlice

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Sedlická přehrada

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Sedlivká přehrada

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Sedlická přehrada

Tip na výlet: Okruh z Kletečné
Krásy okolních lesů

Axl

3 thoughts on “Tip na výlet: Okruh z Kletečné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nikdo nikdy nebyl lepší než letos Radka Dvořáková

Po Srp 27 , 2012
Velká událost pro pelhřimovský okres – nikdo v historii Zlaté podkovy nepředvedl lepší výkon než včera Radka Dvořáková z jezdeckého klubu Cavalier v Rynárci. Stala se tak už po sedmé vítězkou humpoleckého finále. Čtěte dále:   Kraj Vysočina: tipy na neotřelé výlety s příběhem

You May Like

Témata