Tipy na výlet – okolo tří přehrad

Humpolák Vám přináší tip na pěkný výlet . Provázet Vás bude zkušený profesionál z humpoleckého klubu KČT , pan Pavel Jakoubek .

V těchto krásných letních dnech se vydáme na putování ke třem přehradám , které nám přinesou příjemné osvěžení .
Putování začneme na autobusovém nádraží , odkud vyrazíme linkovým autobusem ICOM (spoj Humpolec-Sedlice-Pelhřimov) do zastávky „Velká přehrada, hráz.“ . Od zastávky autobusu opatrně dojdeme k hrázi údolní nádrže Sedlice . Můžeme se zatajeným dechem obdivovat z výšky 24 metrů odtok z nádrže , která je dlouhá 9 kilometrů .


Koupání je možné na levém břehu (proti proudu) cca 1 km od hráze , kde je travnatá pláž s přístupem do vody . Jenom musíme dát pozor , protože vstup do vody se po asi deseti metrech prudce svažuje do hloubky .


Další trasa nás povede po červené turistické značce od hráze po silnici do Sedlice : Po pravé straně silnice vidíme smírčí kámen z roku 1571 . Na kraji Sedlice se dáme vpravo a nejprve polní , později lesní cestou klesáme prudce dolů k objektu vodní elektrárny . Vedle vstupu do objektu po pravé straně vidíme ústit mohutné potrubí,kterým je přiváděna voda ze sedlické nádrže k turbínám .


Přenesme se o téměř osmdesát let nazpět , kdy toto dílo bylo budováno a vzdejme hold všem , kteří se na této práci podíleli . Jsou-li turbíny v chodu poznáme jednoduše – pod objektem prudce odtéká voda . Pokud jsme unaveni , můžeme přijmout pohostinství v rekreačním objektu , který provozuje pan Pihávek . Můžeme si zde vybrat z bohatého jídelního lístku na co budeme  mít chuť .
Nyní již pokračujeme stále po červené značce lesem podél proudu Želivky až ke hrázi vyrovnávací nádrže – lidově se jí říká Malá přehrada .Koupání je možné pod hrází , vstup do vody je lepší z pravé strany (ze Želiva proti proudu po levé straně). Přechod po hrázi je uzavřen .


Pozvolným klesáním jsme v překrásné přírodě dorazili do rekreačního centra Želiv . Další putování nás povede až k rozcestníku značených cest ke klášteru premonstrátů . Jedna z nejkrásnějších barokních staveb v Čechách – klášterní kostel a konvent od J.Santiniho z roku 1720 – je v péči řádu premonstrátů .Od kláštera půjdeme opět po červené značce okolo penzionu Kocanda až k rekreačnímu středisku Metrostavu , kde je malá přírodní pláž . Zde se můžeme znovu vykoupat a osvěženi se vrátíme po stejné cestě zpět do Želiva , odkud dojedeme zpět do humpolce autobusovou linkou Křelovice-Humpolec nebo Praha-Humpolec (jezdí i v sobotu).
Pokud nám zůstane nějaký čas do  odjezdu autobusu , můžeme opět navšívit restaurační zařízení – např. Penzion Na Kocandě , Rekreační zařízení Skanska , Restaurant Na Želivce , Restauraci Kulturní dům . Výběr je bohatý , k tomu je třeba podotknout , že během letní sezony fungují v Želivě potravinářské obchody a pracovníci Vás ochotně obslouží třeba i v neděli večer .


Dnešní trasa byla dlouhá cca 16 kilometrů , pokud bychom šli na Velkou přehradu pěšky z Humpolce , tak bude o 9 kilometrů delší .Autor : Pavel Jakoubek


Čtěte dále:   Stávka učitelů 2023: na Pelhřimovsku se má zapojit většina, školy zatím váhají

pierre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kaliště hlásí : neděle 29.června - Svěcení praporu obce

Út Čvn 24 , 2003
Bohatý společenský program čeká v neděli obyvatele a návštěvníky Kališť . Letošní pouť totiž proběhne ve znamení akce „Svěcení praporu obce“… Čtěte dále:   Férová snídaně na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

You May Like

Témata