Účet v zahraničí? Jednoduchá záležitost

7

Pokud delší dobu pobýváte v zahraničí nebo chcete úspory lépe zhodnotit, může být založení účtu v zahraničí zajímavé. Nikoho nemusíte o nic žádat – stačí pár potřebných dokladů. Založit si bankovní účet v zahraničí není v současnosti nijak těžké a výhody jasně převažují.

Pokud často cestujete, může být lokální bankovní konto výhodné například při častých výběrech z bankomatu. Navíc termínované či spořící účty jsou často úročeny lépe než v ČR. Častým dotazem potenciálních uživatelů zahraničního konta je, zda-li musí o založení účtu žádat nějakou českou instituci. Do roku 2001 sice bylo nutné žádat o povolení založení účtu mimo republiku, ale nyní má občan vůči ČNB pouze ohlašovací povinnost.


Kde a jak se hlásit?


Jak již bylo napsáno, je nutné se při založení účtu v zahraničí ohlásit ČNB. Příslušný formulář můžete vyplnit v kterékoliv komerční bance ČR nebo centrální bance včetně poboček (České Budějovice, Ústí nad Labem, Plzeň, Ostrava, Brno, Hradec Králové). Nejjednodušší je ale vyplnit formulář přímo na webových stránkách ČNB (www.cnb.cz). Ohlašovací povinnost je vázána na datum 20. ledna. Pokud si tedy kdykoliv v průběhu roku 2003 založíte účet v zahraničí, musíte to ČNB oznámit nejpozději do 20. ledna 2004. Oznamovací povinnost musíte každoročně opakovat.


Dvojí zdanění


Jestliže ukládáte peníze v zahraničí, musíte se informovat, zda-li má ČR s danou zemí bilaterální smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Například u Německa tomu tak je a znamená to, že poplatník daní své příjmy v té zemi, ve které strávil více než 183 dnů. Pokud tedy žijete v Česku, daníte příjmy zde a musíte je uvést v daňovém přiznání (typ B).


Trendy v zahraničí


Služby v zahraničí jsou víceméně srovnatelné s ČR, ale poplatky a další náklady spojené s vedeném bankovního účtu bohužel nikoliv. Jak tedy bankovní domy vydělávají? V zahraničí (hlavně USA, Británii) je celkem běžné žít na dluh. Nákup na kreditní karty často způsobuje , že se stav účtu klienta dostane do debetu. Úrokové sazby se pohybují okolo 20 % ročně a dluh narůstá.


V Německu mají zákazníci nejvýznamnějších bank zdarma zakládání běžných účtů, zdarma dostanou platební kartu a zpoplatněny nejsou ani výběry z bankomatů či u přepážek. Velké banky Deutsche Bank, Dresdner Bank, Commerzbank a HypoVereinsbank jsou navíc sdruženy v takzvané skupině CashGroup, v jejímž rámci neplatí soukromé osoby žádné poplatky při běžných mezibankovních operacích. V podstatě stejné podmínky jako v Německu platí i ve Francii.


V Británii také není problém najít účet či balíček, ze kterého nemusíte platit žádné poplatky. Pokud už banka za vedení účtu účtuje peníze, nemá většinou zpoplatněny výběry z bankomatu či na přepážkách. Zakládat účet na Slovensku se tolik nevyplatí. Služby jsou srovnatelné, ceny za vedení účtu také. Úrokové sazby z termínovaných nebo spořících účtů jsou sice vyšší než u nás, ale vzhledem k inflaci okolo 8% dochází k znehodnocení vkladu. Jen pro úplnost, například slovenská ČSOB nabízí při uložení 400 000 Sk na jeden rok 3,55%, Slovenská spořitelna při uložení 500 000 Sk na jeden rok dokonce 4%.


Účet v Rakousku

Chcete-li si založit účet v Rakousku, které patří k absolutně nejlevnějším, co se poplatků týče, stačí vám cestovní pas. V případě, že jste právnická osoba, je nutné doložit výpis z obchodního rejstříku ověřený notářem a veškeré podklady nesmí být starší než 3 měsíce (platí v případě Erste Bank). Typ a množství dokladů se může v případě každé banky lišit. Správa bankovního balíčku Comfor Conto Complete stojí 36 EUR (přibližně 1170 Kč)ročně, vklad hotovosti na přepážce 0,5 EUR a výběr z bankomatu 10 eurocentů. Platby kartou, účetní položky za došlou bezhotovostní platbu nebo všechny služby přímého bankovnictví jsou v ceně balíčku. Jasným trendem v Rakousku jsou právě služby přímého bankovnictví, pomocí nichž klient provádí automatizované transakce (veškerá správa účtu, zakládání trvalých příkazů, platby složenek atp.). Hojně využívané jsou i tzv. samoobslužné zóny, díky nimž může klient vybírat prostředky z účtu, vkládat peníze na účet nebo získat výpisu z účtu.


Podle vyjádření Erste Bank je možné založit si účet také v české měně. Podmínky otevření konta jsou stejné jako v případě účtu vedeného v EUR, ale výhody nejsou žádné. Pokud byste jeho prostřednictvím chtěli platit za zboží či služby v tuzemsku, poplatky za takové transakce by utěšeně narůstaly.


Založení účtu v USA

Úspěch při zakládání účtu v USA záleží na mnoha faktorech (prestiž banky, ochotný úředník atp.). Dvě studentky si minulý rok chtěly založit účet u prestižní americké banky US Bank. V USA byly legálně, měly SSN (Social Security Number), ale úředník chtěl, aby se za ně někdo zaručil (například pronajímatel bytu). To samozřejmě nikdo neudělal, a tak studentky odešly z prázdnou. Teoreticky platí, že bez SSN žádná banka v USA účet nezaloží. To ale nemusí být pravidlem a pokud narazíte na ochotného úředníka nebo se vydáte do menší banky, můžete uspět i bez SSN.


Ve většině bank vyžadují úplnou adresu a nestačí její ústní nadiktování do formuláře. Je nutné donést nějaké potvrzení o pobytu. V některých bankách stačí pohled nebo dopis poslaný na klientovo jméno. Jinde chtějí například účet nebo šekovou knížku a pohled jim nestačí.


Také je potřeba nějakého dalšího dokladu (pas, americký řidičský průkaz či „americká občanka“). Pro zajímavost – k získání americké identifikační karty (něco jako nás občanský průkaz) stačí obyčejná ISIC karta či jiný doklad s fotografií. Důležitým aspektem je také to, kolik dolarů bude dělat počáteční vklad klienta. Pokud vložíte částku větší (500 USD a více), na nic se vás banka neptá a účet založí.


Na zvoleném typu účtu závisí poplatky za vedení. Stejně jako u nás existuje několik klasických běžných účtů (checking account). Pokud nechcete platit hodně na poplatcích, je dobré založit účet typu „Student checking account“ nebo „Free checking account“. 

Ke každému účtu je vystavena platební karta (checking card, ATM card). Pokud si ji nepřejete hned, můžete o ni zažádat kdykoliv a karta přijde maximálně do 10 pracovních dnů (spíše 5 dnů). Karta není aktivována, což musí provést každý klient sám. V některých bankách si může uživatel zvolit vlastní pin, ale existují určité kombinace čísel, které nesmíte použít (například 2265 = Bank, nebo slova jako help či code). Při uzavření smlouvy dá banka klientovi také čisté šeky (většinou 50), které ale neslouží přímo k placení, nýbrž k výběru peněz ze svého účtu. Šeky určené k placení banka posílá na zadanou adresu a prvních sto (většinou je to právě tento počet) je zdarma. Nová šeková knížka stojí od 15 do 30 dolarů. Výpisy jsou zdarma a bezplatné jsou i výběry z bankomatu (někde jen v případě bankomatu své banky).
5 důvodů pro účet v zahraničí

České banky nabízejí velmi nízké úrokové sazby, a tak může být uložení peněz na některých ze spořících účtů v zahraničí výhodné;


Pokud často cestujete do určité země, je založení konta výhodně. Dostanete platební kartu a při výběrech z bankomatů platíte jen lokální poplatky;


Založení není těžké, musíte jen umět domluvit se s bankovním úředníkem. Většinou postačí cestovní pas a nějaký druhý doklad totožnosti;


Velké německé banky nabízejí na termínovaných vkladech při částce 10 000 EUR uložených na jeden rok úrok 2 – 2,5%;


Poplatky za vedení účtu jsou velmi nízké a v celé západní Evropě dominují služby internetového bankovnictví respektive samoobslužné zóny. Ovládání a správa účtu je tak velmi jednoduchá a levná.


Komu ano a komu ne

Pokud pobýváte většinu roku v ČR a do zahraničí se dostanete jen na dovolenou, zakládat účet se nevyplatí


Účet v zahraničí se vyplatí studentům letních pracovních programů (USA, Itálie, Velká Británie atp.). Zaměstnavatelé často založení účtu vyžadují.


Obyvatelé příhraničních oblastí to mají do zahraniční banky většinou stejně daleko jako do tuzemské a mohou tak lépe zhodnocovat své úspory nebo výhodně využívat platební karty při nákupech v příhraničních obchodních centrech.


Pokud neumíte úřední řeč dané země (nebo alespoň výborně anglicky), do zakládání účtu se nepouštějte. Čas od času je nutné komunikovat s bankovními úředníky.


Tuzemec je povinen oznámit za účelem sestavení platební bilance České republiky skutečnosti týkající se:


Þ peněžních pohledávek a závazků vůči tuzemcům v zahraničí a vůči cizozemcům


Þ přímých investic, finančních úvěrů, cenných papírů a s nimi souvisejících inkas a úhrad vůči tuzemcům v zahraničí a vůči cizozemcům, operací na finančním trhu, včetně operací prováděných prostřednictvím cizozemců,


Þ zřízení a stavu účtů nebo jiných forem vkladů v zahraničí, včetně svěření peněžních prostředků k uložení na účet v zahraničí, a to v rozsahu, za období, ve lhůtách a způsobem stanoveným vyhláškou České národní banky, nebo na vyžádání devizového orgánu

Zdroj: Devizový zákon 219/1995 Sb.

Axl

7 thoughts on “Účet v zahraničí? Jednoduchá záležitost

   1. jo? tak to by mne zajimaly rozdily mezi uctem v cesku a v USA. Jaky dostanes karty, za jakych podminek,co platis a co ne, internet banka, mobil banka, kredity a tak. S tim by si mel mit zkusenosti, ne?

    1. Tak na tohle vsechno Ti muzu odpovedet. Mam tzv. free checking account. To znamena bezny osobni ucet, jehoz vedeni je zdarma. Naplatis nic za vedeni uctu, ani za vybery a ukladani penez, ani za platby sekama (ktere je v USA nadale velice rozsiene – i kdyz to nechapu je to docela opruz). Jak je to s poplatkama za bankovni prikazy nevim. Nepouzivam a to tady nepouziva nikdo. Zkratka vystavis a posles sek postou a je to. A mas to bez problemu.

     Jako kartu jsem okamzite k uctu dostal neembusovanou debetni kartu banky (neco jako u nas Visa Elektron a Maestro). Zaplatis s ni v 99.9% obchodu, benzinek a vezmou Ti ji i ve vetsine restauraci. Platby jsou samozrejme zdarma. Vybery z bankomatu u vlastni banky a u vetsiny cizich bank jsou take zdarma. Ale nektere Ti muzou sebrat dolar az ctyri dolary za vyber (setkal jsem se s tim zatim u dvou bankomatu asi z deseti banek u kterych jsem se snazil vybrat). Vyhodou je, ze ihned po zasunuti karty do bankomatu Te bankomat upozorni, ze Ti bude strzeno tolik a tolik za vyber a jestli chces pokracovat. Takze vetsinou reknes ne a dojdes do druhe banky pres ulici, kde uz Ti to nic nenapocita. Banky jsou tu na kazdem rohu, takze no problema.

     Embusovanou kreditni kartu (Visa, MasterCard, American Express) automaticky k free checking account nedostanes a musel by sis o ni pozadat. Pravdepodobne by to i neco stalo (u debetniho uctu, u kreditniho Ti ji tady daj zadarmo – ale ty uroky pak:)). Nevim nezajimal jsem se. Normalni karta mi tu bohate staci a pokud bych potreboval embusovanou (pujcovny aut apod.) tak pouziju ten MasterCard co mam od eBanky.

     Jelikoz mam ten nejzakladnejsi osobni ucet zdarma, tak k nemu nemam ani Internet banking, ani mobil banku. Je to skoda, ale vylozene to nepotrebuji, jelikoz zadne prikazy netvorim. Vse platim kartou nebo sekama. Jedina vyhoda by byla moznost sledovat transakce a zustatky. Na to by se to siklo. Ale u tohoto uctu neni mozno. Ale domu mi chodi jednou za ctrnact dni vypis z transakcema a zustatkem (zdarma). Ono s tim internetovym bankovnictvim jak jsem tak sledoval to v Americe vubec neni slavny. Nikdo o to moc nestoji a tak to tu neni tolik rozsirene jako u nas.

     Ze stejneho duvodu (ze mam nejzakladnejsi ucet) nemam na ucte povolen kredit. Nemam pro to potrebu. Na to bych si musel zalozit kreditni ucet. Ten by ale me jako neobcanovi USA asi nezalozili. Musel bych mit alespon zelenou kartu – mozna by stacil i americkej ridicak nebo SSN – to nevim presne. Ale pozor. Uroky na kredity jsou tu docela palky. A tak nebyva problem ze nekdo ma treba pet kreditnich uctu a karet, zaroven mezi nimi si plati uroky dalsima pujckama, nakonec to nezvladne a dostane se pak do pruseru jako svina. A na to uz jsou tu zase firmycky, ktry od Tebe ten dluh bance odkoupej a nejak Te z toho vysekaj, ale Ty jim zase v budoucnu zaplatis nevim kolik – nevim presne jak tyhle firmy fungujou. Ale asi je to pekna bidarna. 🙂

     No a to je asi vsechno co jsi chtel vedet ne? Me zkusenosti s mistnim beznym uctem jsou dobre. Zalozen byl za pet minut (ale asi proto ze jsem na nej okamzite slozil 1000 USD v hotovosti – kdybych asi prisel s dvacetidolarovkou trvalo by to dyl), do druhyho dne mi prisla domu karta, ke ktere jsem si zvolil PIN a sekova knizka. Bankovni urednici jsou ochotni, ale s nima do styku jsem prisel jen pri zakladani uctu. Od te doby jsem v bance nebyl. Jak jsem jiz psal vsechno je zadara: vedeni uctu, platby kartou i sekem a vlastne i vybery z bankomatu. Akorat mi od te doby chodi denne alespon jedna nabidka od nejake banky, abych si u nich zalozil kreditni ucet, nebo kreditni kartu. 🙂

     Staci? Doufam ze jsem napsal vse co jsi chtel vedet. Pokud by Te zajimalo neco dal, napis.

     1. no jasne to bylo dobry. Normalne novej clanek. Uz to kopiruj a vkladej do administrace 🙂

     2. Tak ještě dodatek k tomu Internet bankingu. Nedalo mi to a zavolal jsem ještě do banky. No a zjistil jsem že já ten internetový banking mám. Pro prohlížení transakcí a zůstatků je zdarma. Pokud bych chtěl provádět i platby on-line, stojí to $2.95 měsíčně. Tahle částka obsahuje 20 plateb. Každá další platba Tě pak bude stát čtvrťák. Ale jak jsem již psal, platby v Americe opravdu snad nepotřebuješ. Takže bomba. Ale nemají mobile banking (přes mobilní telefon). Ale telefonní banking je opět zdarma.

      No a snad jen přidat odkaz na mojí banku: http://www.mandtbank.com/ [www.mandtbank.com]. Tam si všechno můžeš přečíst. Na ten Internet banking je tam i nějaké demo.

     3. Tak ještě jeden dodatek. Ačkoliv jsem byl ujišťován že Internet banking mám, nebyl jsem schopen se přihlásit. Po dotazu na banku mi řekli že to musí prozkoumat. Poté my druhý den poštou došla omluva, že je jim líto, ale jelikož nemám SSN nemám povolen přístup k Internet bankingu. SSN je požadováno pro kontrolu ze strany FBI, CIA a já nevím koho ještě. 🙁 Takže pokud nemáte v USA SSN, tak si Internet banking neškrtnete.

      Zato jsem požádal o embusovanou kartu. Dostal jsem jí okamžitě (VISA) a zadarmo. Takže to už jsem asi totální Amík, když mám dvě embusované platební karty.:) Za dva dny přišla poštou!!! Naštěstí se musí aktivovat přes telefonní systém, takže zneužití by asi bylo malinko složitější. Ale kdyby banky rozesílaly karty poštou u nás, asi by rychle zkrachovaly. :)))

      Jo a machrovinka jsou ty šeky. Dostal jsem pěknou šekovou knížku. Je to prča, člověk si připadá jak v nějakém americkém filmu. :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Mistrovství světa v raftingu 2003

Út Srp 26 , 2003
Pozvánka na špičkovou podívanou, která už u nás možná nikdy nebude vidět. Extrémní průtok vody na vodácky nejextrémnějším místě v ČR a v tom všem světová špička na nafukovacích člunech!

You May Like

Témata