Umělce může inspirovat i zarostlý pozemek, poznali účastníci kurzu kresby a malby v Humpolci

5

Krása se dá najít i v opuštěných a přehlížených koutech města. To zjistili účastníci kurzu kresby a malby, který během prázdnin pořádá galerie 8smička v Humpolci. Na rozdíl od zimních a jarních kurzů ve vnitřních prostorách se skupiny výtvarníků v létě vydávají ven, tedy v malířské řeči „do plenéru“.

Naučit se kreslit a malovat, pracovat s barvami a poznávat malířské techniky na kurzech 8smičky mohou i úplní začátečníci. Lektoři vše vysvětlí, ukáží a při práci poradí.

Zkušený lektor Jenda Peknik Kozák vede výtvarníky nečekaně do zapadlejších koutů města, kde se mají pokusit vytvořit kontrast mezi věcmi vyrobenými člověkem – zdmi, chodníky, budovami – a přírodou, která je nespoutaná a vyrůstá v mezerách. K tomu pomáhá pravítko a kresba rostlin volnou rukou. „Vždyť jaký je rozdíl mezi kytkou, co roste na zahradě, a kytkou, co roste z chodníku?“ klade řečnickou otázku.

Po pokusu o kresbu se skupina přesouvá na malý zarostlý pozemek v centru, kde stojí nevyužitá dřevěná bouda. Pouští se do dalšího obrázku. Lektor stručně vysvětluje techniku malby vodovými barvami a opět každému individuálně radí. „Najděte si nějaký úhel, odkud budete malovat. Pak si tužkou předkreslete kompozici a pak se pustíme do barev,“ zní další instrukce pro pět účastníků kurzu.

Spontánní výstava

„Hotové obrázky přijdou na boudu, kterou tady někteří malovali, a zkusíme vytvořit takovou galerii umění ve veřejném prostoru. Zlepšíme vzhled té opuštěné parcely. Ale zajímalo by mě, jak dlouho to tady vydrží,“ směje se Jenda Peknik na závěr kurzu, když přitlouká obrázky na dřevěnou boudu.

Axl

5 thoughts on “Umělce může inspirovat i zarostlý pozemek, poznali účastníci kurzu kresby a malby v Humpolci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

MOL Cup: Menu zahájí derby v Humpolci. Chceme postoupit, hlásí Veselý i Pohanka

Pá Čvc 28 , 2023
Osm týmů, čtyři utkání, tři derby. Takové je víkendové menu druhého předkola MOL Cupu z pohledu Vysočiny. Vše odstartuje páteční souboj divizních souputníků Humpolce a Žďáru nad Sázavou. Ostatní celky se představí v neděli. Jediným týmem, který bude hrát mimo kraj je Vrchovina, která nastoupí v Kuřimi.
Divizní fotbalisté Humpolce (v pruhovaném) doma v sobotu remizovali s Břeclaví (v tmavém) 1:1. Dál tak zůstávají v tabulce poslední.

You May Like

Témata