V Herálci byla odhalena pamětní deska Janu Zábranovi

1

V sobotu 5.srpna byla v obci Herálec odhalena pamětní deska na stěně domu, kde se narodil jeden z nejoceňovanějších českých poválečných překladatelů a vynikající básník Jan Zábrana. Celý akt se odehrál jako součást oslav 780. výročí založení obce.

Odhalení desky na budově nynějšího obecního úřadu v Herálci se zúčastnila kromě Zábranovy manželky Marie Zábranové i řada jeho bývalých spolužáků a přátel z dětství. Mimo jiné Anna Svobodová – iniciátorka odhalení Zábranovy desky a například Norbert Holub, jihlavský básník a spoluautor Zábranových internetových stránek http://www.janzabrana.cz/.


Jan Zábrana se narodil 4. června 1931 a neměl vůbec jednoduchý život. Byl jedním z umělců trýzněných podstatnou část života vážnou vleklou depresí. V padesátých letech byli v politických procesech odsouzeni a řadu let vězněni oba jeho rodiče, Zábranovým byl zkonfiskován dům v Humpolci, kde rodina po přestěhování z Herálce žila. V polovině sedmdesátých let Zábrana onemocněl cukrovkou, v roce 1984 zemřel na rakovinu.


Odhalením pamětní desky se tak dostalo Janu Zábranovi konečně místa, ke kterému se jeho rodina, přátelé i příznivci mohou vracet. O jeho díla je trvale vysoký zájem. Všechny jeho knihy měly nová vydání a básně jsou vyprodány.


(Zdroj: MF Dnes)

Čtěte dále:   Den za obnovu lesa

myska

One thought on “V Herálci byla odhalena pamětní deska Janu Zábranovi

  1. Je pravdou, že ačkoliv se komunistická moc snažila Zábranu vymazat z obecného povědomí (což se jí částečně dařilo), spousta lidí ho zná a má zájem o jeho dílo autorské i překladatelské. Z prózy je možno nyní sehnat jeho deníkové zápisky „Celý život“, tak i jeho básnické sbírky „Zeď vzpomínek“ a „Stránky z deníku“ například v Knihkupectví Jana Zábrany v Humpolci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letní fotografická soutěž

St Srp 9 , 2006
Kraj Vysočina je krajem příznivým pro oko zvídavého fotografa. Snímky pořízené náhodou nebo čistě účelově často dokumentují neopakovatelné situace a krásy přírody. Pro fotografy amatéry je proto připravena fotosoutěž vyhlášená turistickým portálem Kraje Vysočina s možností získání zajímavých cen. Čtěte dále:   Hypnotizér v Humpolci | březen 2024

You May Like

Témata