V hrázi rybníka na Pelhřimovsku se objevují stále další trhliny

AKTUÁLNĚ! Stále sledujeme! V hrázi rybníka Dolní Kladiny u Zachotína na Pelhřimovsku se objevují další trhliny. V nedaleké Kletečné, která by byla případnou povodňovou vlnou při provalení hráze ohrožena nejvíc, od rána znovu platí třetí stupeň povodňové aktivity.

Protržená hráz rybníka Dolní Kladiny na Pelhřimovsku.| foto: Petr Lemberk,MF DNES

Zdroj:http://jihlava.idnes.cz/v-hrazi-rybnika-na-pelhrimovsku-se-objevuji-stale-dalsi-trhliny-p8j-/jihlava-zpravy.aspx?c=A120613_084607_jihlava-zpravy_bor

Hasiči bojují s trhlinami v hrázi tři sta let starého rybníka už dva dny. Poté, co se v úterý večer část hráze provalila, pracovali celou noc. "Hasiči se celou noc snažili zpevňovat hráz kamením a zvyšovali odtok vody z rybníka," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
I přes celonoční úsilí hasičů se ale ráno začaly objevovat nové trhliny. "K hrázi a do Kletečné, kde znovu platí třetí stupeň povodňové aktivity, vyjely ihned další jednotky," popsala Musilová.
V Kletečné, kterou by v případě provalení hráze mohla zasáhnout povodňová vlna, se tak od rána znovu plní pytle s pískem a rozmisťují se kolem nejvíce ohrožených stavení. "Evakuace zatím proběhnout nemusela, ale situace je opravdu vážná," dodala mluvčí.

Hasiči se navíc dále snaží hráz alespoň provizorně opravit. "Neustále se dováží hlína a kamení, ale trhliny se objevují dál. Hladina rybníka od úterý klesla už asi o metr," sdělila Petra Musilová. Jak se situace bude dále vyvíjet, si netroufla odhadnout.
Vybagrovali druhý odtok, hráz ale stejně nevydržela
První trhlina se v osm a půl metru vysoké hrázi rybníka objevila v pondělí. Večer na ni upozornil chatař, který si všiml, že v potoce je více vody a hladina stoupá. Muž zavolal nejprve správci rybníka, o události poté informovali i hasiče. 
Na místo vyrazili profesionálové z Pelhřimova. Snažili se prasklinu provizorně utěsnit. Netěsnost se ale ráno zvětšila. Přivolaný odborník poté rozhodl, že bude vytvořen další otvor, který měl odtok z rybníka regulovat.
Kolem třetí odpoledne začala voda provizorně vytvořeným otvorem odtékat, hasiči se i dále snažili hráz zpevnit. Ač se situace jevila jako stabilizovaná, krátce po 17. hodině se asi tři čtvrtiny hráze zřítily.
V nejvíc ohrožené obci Kletečná byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, v blízkém okolí druhý. Okamžitě musel být svolán krizový štáb. Kraj povolal od silničářů čtyři těžká nákladní auta, která ještě ve větší míře navážela kamení z kamenolomu v Nemojově.
Bezpečnostní opatření se dotkla i dětí, které byly na škole v přírodě v nedalekých Mladých Bříštích. Evakuace tábora sice nebyla nutná, vedoucí ale děti pro jistotu přemístili do dřevěných chatek. "Majitel statku pod hrází se postaral o evakuaci zvířat," doplnila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Humpolec oživí trhy, do Pelhřimova jede Krajčo

Fotogalerie

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

FC Vysočina zbrojí na těžké boje v Gambrinus lize

Čt Čvn 14 , 2012
Svoji přípravu by měli zahájit i fanoušci! Minimálně tím, že si prostřednictvím permanentky zajistí, které budou v prodeji od 25.6., své místo na stadiónu v Jiráskově ulici v Jihlavě. Jeho kapacitu pro nejvyšší soutěž budou tvořit výhradně místa k sezení, která lehce přesáhnou počet 4.000 sedadel. Čtěte dále:   Vyrazte […]

You May Like

Témata