V želivském klášteře se stal opatem Tadeáš Robert Spišák, vystřídal opata Šimka

3

Novým opatem kláštera v Želivě se stal Tadeáš Robert Spišák. Dosavadní želivský převor nastoupil po opatu Jáchymu Jaroslavu Šimkovi, jemuž letos skončilo funkční období.

Kanonie premonstrátů v Želivě to oznámila na svém webu. Volba se uskutečnila 31. května. Spišák je 52. želivským opatem, úřad mu byl svěřený na deset let.

„Do služby byl uveden generálním opatem řádu Josem Woutersem,“ uvedli premonstráti ve zprávě. Novému želivskému opatovi bude letos 40 let. Narodil se v roce 1982 v Košicích.

„Jsem na Vysočině už téměř 18 let, takže se zde cítím opravdu jako doma, zakořenil jsem zde,“ řekl Spišák. Přál by si, aby klášter byl nadále místem přijetí. „Aby kdokoliv, kdo sem přijde, vnímal, že klášter je zde pro všechny, nejen pro křesťany,“ řekl. Setkávat by se chtěl také s křesťany jiných denominací. Kanonie má 31 členů, většina působí ve farnostech.

Slavné sliby Spišák podle webu kláštera složil v premonstrátském řádu v roce 2009 a téhož roku přijal také kněžské svěcení. Působil jako farní vikář v Želivě, v Humpolci, pracoval také jako kaplan pro mládež humpoleckého vikariátu. Od roku 2014 sloužil jako správce farnosti v Želivě, později rovněž v Jiřicích. Do služby želivského převora byl jmenován v lednu 2016.

Šimek byl želivským opatem od září 2013. Na tomto postu po 14 letech vystřídal Bronislava Ignáce Kramára, který rezignoval ze zdravotních důvodů.

Želivský klášter založil Soběslav I. v roce 1139, premonstráti tam přišli v roce 1149. V roce 1950 zrušili klášter komunisté a zřídili v něm internační tábor pro kněze a řeholníky, později v něm byla psychiatrická léčebna. Premonstráti areál znovu převzali v roce 1991 a postupně ho opravují. Od roku 2010 je klášter národní kulturní památkou.

Axl

3 thoughts on “V želivském klášteře se stal opatem Tadeáš Robert Spišák, vystřídal opata Šimka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V Humpolci opravují silnice. Asi si koupím letadlo, říká místní

Pá Čvn 3 , 2022
S opravami, uzavírkami a objížďkami silnic se musí na několik měsíců popasovat řidiči v Humpolci. Hned na několika místech totiž dělníci upravují vozovku. Například v Lužické a Jihlavské ulici zůstanou až do října. O prázdninách k tomu přibude rekonstrukce Okružní ulice. Ta potrvá do listopadu. Opravovaný úsek přitom překračuje jeden […]
Seznam dopravních omezení: Víme, kudy na Pelhřimovsku neprojedete

You May Like

Témata