Varhanní festival chce pohladit duši. To všichni potřebujeme, říká pořadatel

Čtyři mimořádné koncerty v Humpolci, Lukách nad Jihlavou a v Novém Městě na Moravě nabídne historicky první ročník festivalu Varhanní Vysočina, který se bude konat od 19. září do 10. října.

Festival má za cíl posluchačům postupně představit zajímavé varhanní nástroje v Kraji Vysočina, za jeho vznikem stojí studenti Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, varhaníci Alfred Habermann a Lukáš Dvořák, a také absolvent HAMU Ondřej Horňas. Všichni tři pocházejí z Vysočiny.

Zazní barokní, romantické i univerzálnější nástroje. „Pro koncerty jsme záměrně zvolili neděle, aby se mohli posluchači zastavit v celotýdenním shonu a naladit se na nadcházející týden. Varhanní hudba totiž povznáší a dokáže pohladit duši. A to je to, co teď všichni potřebujeme,“ uvedl Alfred Habermann s tím, že vstupné bude dobrovolné.

Zahajovací koncert bude 19. září ve čtyři odpoledne v kostele svatého Mikuláše v Humpolci. Varhaník Alfred Habermann zahraje skladby Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudeho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Petra Ebena.

Na další koncert se mohou těšit v kostele svatého Bartoloměje v Lukách nad Jihlavou, kde se v neděli 26. září v pět odpoledne představí Ondřej Horňas. „Výtěžek koncertu poputuje na opravu varhan v nedalekých Vysokých Studnicích, kterou iniciuje spolek Život pro varhany,“ dodal Habermann.

V evangelickém kostele v Jimramově se v neděli 3. října v pět hodin zahraje Lukáš Dvořák skladby Nicolause Bruhnse, Edvarda Griega a Heinricha Scheidemanna.

Na závěrečném koncertě v neděli 10. října rovněž v pět hodin odpoledne vystoupí renomovaný český varhaník a pedagog Pavel Černý V evangelickém kostele v Novém Městě na Moravě zazní skladby Clary Schumannové a Ferenze Liszta, ale i samotného Johanna Sebastiana Bacha.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hokejová krajská liga je tady. Po dvaceti letech poprvé v plném obsazení klubů

Čt Zář 16 , 2021
Dočkali se. Po dlouholetém volání po kvalitní nejvyšší krajské hokejové soutěži se letos na podzim konečně rozehraje Krajská liga mužů Vysočina. Po změně v Soutěžním řádu se rozhodl Krajský hokejový svaz (KHS) neudělit výjimku klubům z Vysočiny ke startu v soutěžích jiných krajů. Poprvé v historii se tak odehraje krajská […]
Hokejisté Humpolce v první přípravě porazili Vlašim

You May Like

Témata