Vedení HU řešilo s obyvateli Hněvkovic nárůst dopravy kvůli rekonstrukci v Praž.

7

Náročná stavba kruhové křižovatky v humpolecké Pražské ulici spolu s kompletní rekonstrukcí vodovodu, kanalizace, chodníků a veřejného osvětlení na čas komplikuje dopravu ve městě a jeho bezprostředním okolí.

icn urad
 Kvůli úplné uzavírce se zhustil provoz zejména v Hněvkovicích, jedné z humpoleckých místních částí, kde si cestu zkracují řidiči osobních i nákladních aut. Město Humpolec reagovalo na podněty od tamních obyvatel a iniciovalo veřejné setkání.

To přímo do Hněvkovic svolala předsedkyně osadního výboru Ing. Dana Hozlárová. Přítomným na jejich otázky odpovídali starosta města Karel Kratochvíl, místostarosta Ing. Vlastimil Brukner a vedoucí Odboru dopravy při Městském úřadu Humpolec Ing. Martin Rozkošný.

 

Účastníci setkání vyjádřili znepokojení především nad nárůstem kamionové dopravy. Rovněž vyslovili pochybnosti k dodržování povolené „padesátky“ v obci. U zástupců města hledali odpovědi na to, jak situaci alespoň zmírnit. „Na posledním setkání s vedoucím Policie České republiky v Humpolci jsem žádal, aby policie v Hněvkovicích prováděla častější kontroly spolu s měřením rychlosti. Na tom jsme se domluvili a já to budu na našich pravidelných schůzkách opakovat,“ uvedl starosta Karel Kratochvíl s připomenutím, že rekonstrukce křižovatky v Humpolci skončí s letošním říjnem.

 

Vedoucí humpoleckého Odboru dopravy dodal, že zároveň požádali firmu, která pro zhotovitele rekonstrukce zajišťuje dopravní značení, o možnost omezení rychlosti na spojovací silnici u „Trucbáby“ na maximálních 30 kilometrů v hodině. „Semafory nejsou v tomto případě dobré řešení, protože by vozidla při takovém provozu silnici v Hněvkovicích doslova ucpala,“ vysvětlil Martin Rozkošný. Zároveň nastínil, jak funguje systém plánování dopravních uzavírek a objízdných tras. „K dané situaci se vyjadřují Policie České republiky, dále obce a vlastníci komunikací, kterých se týkají uzavírka a objízdné trasy. Objízdné trasy navrhuje zhotovitel opravy nebo stavby, který si k tomu většinou najímá odbornou firmu. Ta vypracuje projekt včetně dopravního značení, který schvaluje příslušný orgán státní správy – v tomto případě náš Odbor dopravy. Dohled nad dodržováním stanoveného dopravního značení vykonává Policie České republiky,“ přiblížil vedoucí humpoleckého Odboru dopravy.

Čtěte dále:   Živý přenos 7. zasedání zastupitelstva města

 

Také podotkl, že omezení nákladní dopravy, po kterém někteří přítomní volali, může být vydáno pouze po projednání mimo jiné i s vlastníkem dotčené komunikace. „V tomto případě je vlastníkem Kraj Vysočina. Zpravidla se ale doprava omezuje na komplikovaných úsecích, například na mostech. Podle zákona jsou komunikace určeny k takzvanému obecnému užívání. To znamená, že není možné „pouze“ na základě stížností obce nebo konkrétních obyvatel vydávat dopravní omezení, neboť se objeví další stížnosti z jiných obcí v okolí, které budou taktéž požadovat omezení dopravy, a pak může dojít k postupnému omezování pro nákladní dopravu v okolí Humpolce, až se nákladní auta nikam nedostanou. Na vše je nutné nahlížet komplexně,“ doplnil Martin Rozkošný.

 

Z reakcí obyvatel také vyplynulo, že by pro větší přehlednost a bezpečí uvítali v nejvíce inkriminovaném úseku dopravní zrcadlo. „Jedná se u zúžení u druhé autobusové zastávky směrem na Kletečnou. Tento podnět je určitě na místě,“ řekl místostarosta Humpolce. Vlastimil Brukner také požádal Hněvkovické o trpělivost. „Opravy křižovatky v Pražské ulici jsou opravdu velmi náročné, proto si vyžádaly úplnou uzavírku. Jelikož se jedná o důležitý dopravní uzel ve městě, nebylo pro kompetentní orgány jednoduché stanovit co možná nejméně bolestivé dočasné řešení dopravní situace. Nicméně rekonstrukce je bezesporu zapotřebí, neboť se jedná o nejnebezpečnější a zároveň nejfrekventovanější křižovatku ve městě a Humpolec o její opravě jednal s Krajem Vysočina řadu let. Chápeme, že je dopravní situace ve městě i v jeho okolí nyní složitá, ale jde o dočasný stav,“ uvedl místostarosta.  

 

Rekonstrukce křižovatky v humpolecké Pražské ulici je největší investicí města pro rok 2019. Za Krajem Vysočina jakožto vlastníkem komunikace jde budování kruhové křižovatky spolu s opravou silnice, město Humpolec zafinancuje opravy vodovodu, kanalizace, chodníků a veřejného osvětlení, a to i v sousední ulici Zahradní. Městský rozpočet tato akce vyjde na zhruba padesát šest milionů korun.

 

Zodpovídá: Mgr. Aneta Slavíková; www.mesto-humpolec.cz

Petr

7 thoughts on “Vedení HU řešilo s obyvateli Hněvkovic nárůst dopravy kvůli rekonstrukci v Praž.

  1. Nevěřím, že ta boční nábližka po které ty kamiony vjíždí do obce je krajská silnice. Mají tam dát betonový svodidlo aby kamion neprojel a osobák jo. Dělá se běžně takový esíško kde to prostě kamion nezlomý. Tu silnici ty kamiony zničí a jsem tedy jsem zjedav jak ten vlastník poběží dělat opravu 🙁

      1. No a nestacilo by tam dat omezujici do napr. 3,5 t a postavit za ni policajta? Este by se „vybralo“

  2. Tak na křižovatce ve 14:15 nemalá nikdo to je ostuda. Ta křižovatka mohla být opravena o 2 měsícedříve , kdyby se tam pracovalo. Chodím denně okolo a je to k smíchu

    1. Ale úředníci a vedení našeho města a kraje nepožadovali po zhotoviteli kratší lhůtu. Tak se nedivte, že se tam nemaká…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letní hudební MINI festival

Čt Čvc 18 , 2019
Sobota 20.07.2019 19:30; Sobota 27.07.2019 19:30 Čtěte dále:   OZNÁMENÍ O VYHLÁŠENÍ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ na služební místo 203097 – odborný referent / vrchní referent v Oddělení vyměřovacím V

You May Like

Témata