Velká cena v ČR? Závodní okruh pro formuli 1 na Vysočině!

19

Neuvěřitelné se možná stane skutkem. Pokud budou hvězdy příznivě nakloněny, můžete se za několik let kousek od Jihlavy setkat s Räikönenem, Montoyou, Alonsem či s jinými slavnými tvářemi formule 1. Věhlasného Schumiho už zřejmě neuvidíte, protože pokud vše vyjde tak jak má, závodní okruh by byl připraven nejdříve za tři roky, a to už bude Mistr všech mistrů pravděpodobně odpočívat ve sportovním důchodu.

Již několik let se zabývá česko-britská společnost Jihlava Ring myšlenkou na vystavění závodní dráhy u obce Pístov nedaleko Jihlavy. Firma chce od jihlavské radnice zakoupit několik tisíc metrů čtverečních pozemků, které v minulosti patřily armádě. Jihlavské zastupitelstvo bude o projektu jednat již 28.června a zdá se, že proti projektu nemá námitky.
Společnost Jihlava Ring se zatím k věci nechce podrobněji vyjadřovat, očekává nejdříve, jak dopadne jednání jihlavské radnice. Mluvčí radnice je sdílnější, a tak prozradil, že by měl u Pístova během tří let vyrůst nejmodernější autodrom ve střední Evropě s rozpočtem zhruba dvě miliardy korun. Kromě okruhu by zde měly stát i hotely, obchodní centra, krytá hlala o 12,5 tisících metrech čtverečních, čerpací stanice a škola pro závodníky. Investor zatím zůstává utajen, ale město Jihlava má informace, že za společností Jihlava Ring stoji zahraniční firma, která už podobný okruh ve světě provozuje.


Lidé ze světa motorového sportu nad tímto záměrem kroutí hlavou. Jsou velmi skeptičtí k tomu, že by se opravdu v Česku mohla jezdit Velká cena formule 1. Oblast střední a východní Evropy není totiž marketingově zajímavá a šéf F1 Bernie Ecclestone má záměr expandovat do bohatých arabských zemí a do velkých měst – Londýna, Moskvy, New Yorku či Las Vegas. Plán přivést formuli 1 na Vysočinu se tak všem zdá jako utopie. A kdo vůbec ví, jakým směrem se F1 bude ubírat po nedělním fiasku v Indiannapolis.

myska

19 thoughts on “Velká cena v ČR? Závodní okruh pro formuli 1 na Vysočině!

  1. Ale bylo by to skvělý, ne? 🙂
   Že je to nereálný nesmysl, dokládá názorová zatuchlost šéfa F1, viz:

   Pozdvižení vyvolala slova bosse formule 1 Bernieho Ecclestona na nedávné Velké ceně USA. Ecclestone se ukázal být pořádným šovinistou. Zatímco mnozí spekulovali o vstupu americké hvězdičky Danicy Patrickové do prestižního seriálu, Ecclestone Patrickové do telefonu nekompromisně řekl: „Ženská patří k plotně!“
   Ecclestone to uvedl v Indianapolis v rozhovoru a pak dokonce sebevědomou třiadvacetiletou pilotku v telefonu dorazil. „Víte, mám takovou krásnou představu. Ženy by měly být krásně bíle oblečené. Stejně bílé, jakou přístroje v kuchyni, kam ženy patří,“ šokoval čtvrtou pilotku posledního ročníku závodu 500 mil Indianapolis Ecclestone.
   A pokračoval: „Ženy nepatří do kokpitu závodních vozů, ale za sporák.“

   1. No, vsadím se že Danica si to nenechala líbit a dala mu to sažrat. Tahle holka sice je hodně mladé štěně, ale rozhodně ne žádný vořezávátko a pochybuju že si to nechala líbit. 🙂

  1. o té píčovině dnes jedná zastupitelstvo jihlavy a ta firma již existuje (viz odkazy nahoře ), takže by se tu měl asi někdo autorce omluvit za vulgarismy , ne ?

    1. No, já jsem v tomhle směru také dost skeptická, takže bych si s tou omluvou nelámala hlavu 🙂
     Ovšem – jestli se někdy u Jihlavy Velká cena pojede, tak panu dotyčnému prdím na omluvu, ale budu očekávat, že mi zakoupí vstupenku! A na tribunu!!! :-)))

   1. Božínku,má tady někdo vůbec představu,kolik by ta sranda stála? A proč by to tu někdo dělal?Jenom kolik ubytovacích kapacit by se muselo postavit kvůli víceméně jednomu závodu za rok (stačí se podívat na návštěvnost F1 v Rakousku a Německu).Další věcí je kalendář formule – koho by tak asi tento okuh nahradil? A poslední věc – po průšvihu v USA je jistota takovéhle gigantické investice naprosto jistá…

    1. Božínku , ti lidé z Jihlava Ring co chtějí ty pozemky mluví o 2 miliardách za okruh (viz výše v článku a pod. i v deníku sport) . Celá akce samozřejmě desítky miliard…Pavel Turek od Mclarenů je skeptický co se týká střední Evropy jako takové pro F1…no a logicky tady jde hlavně o ty pozemky , že . Město Jihlava jejich prodej včera odsouhlasilo….No a to co s těmi pozemky bude dál je už běžný vývoj :-)) . Třeba ta pohádka o F1 byla potřebná aby ty pozemky změnily majitele za rozumnou cenu pro kupujícího…kdo ví ?

     1. Dnes ráno jsem to poslouchala na zprávách ČT2. Jihlavská radnice odsouhlasila záměr firmy s určitými výhradami a k odkoupení pozemků si dala podmínku, že pokud areál nebude postaven do 5 let, tak radnice získává předkupní právo na pozemky. Jinak lidé z Jihlava Ring uvedli, že na autodromu budou sice chtít provozovat mezinárodní závody, ale přivést na okruh F1 není zrovna jejich prioritou. Takže velká bublina splaskla…

 1. Zda bude projekt autodromu u Jihlavy uskutečněn, záleží na postoji úřadů a obyvatel. Včerejší řádná valná hromada společnosti Jihlava Ring přes protesty – zejména ze strany obyvatel Rančířova a Čížova – investici „neodpískala“. „V diskusi jsme hovořili o tom, jak občany přesvědčit. Debatovali jsme o možnostech odhlučnění i odstínění okruhu,“prozradil člen dozorčí rady František Leňko. Valná hromada, která se konala v Ostravě, zemětřesení v řídících orgánech nepřinesla.

  (okresní tisk)

  1. Není to sice až tak k tématu , ale možná se všeobecně neví že v Humpolci máme k dispozici plně funkční testovací okruh pro automobily a tak nezbývá než ostatní informovat. Mylně jsem žil celá léta v domnění , že náš dům je umístěn na nudné periférii v řadové zástavbě . Již delší dobu se parta motoristických nadšenců v čele s panem Hrdličkou juniorem snaží o pozvednutí tohoto nudného kousku města .
   Možná nám místním to (a mě konkrétně) došlo až později , ale v ulici U kaštanu máme zcela plnohodnotný testovací okruh pro čtyřiadvacetihodinové závody typu Le Mans apod. . Prozřel jsem až včera , kdy jsem se odvážil nesměle dotázat přítomných pilotů (poté co mě kolem 23.hodiny probral ze spánku zvuk jejich rychlých kár) „zda mi mohou ukázat ceduli , na které je napsáno že máme dům u testovacího okruhu…“ Mlčení považuji za souhlasné sdělení , že tam ta cedule někde je , nebo byla ( jen zřejmě zlomyslný bezdomovec neměl na své krabicové víno a dal ji do sběru) . Jasně , jsou mladí a neklidní což chápu , ale když vás zhruba po hodině a půl probudí při okázalém odjezdu znovu tak musím konstatovat že jsou i bezohlední vůči ostatním z ulice . O to více s podivem , že jmenovaný junior je synem zastupitele a měl by jít jaksi příkladem . Ale to by asi nebylo z reálného života…….

   1. Pierre, věz, že výše popsané se odehrává nejen v ulici U Kaštanu. Já osobně jen s údivem kroutím hlavou nad tím, že zřejmě existuje nějaký anděl strážný, který ochraňuje humpolecké chodce. Fakt se divím, že tihle šílenci ještě nikoho nesmetli. Dalo by se to nazvat zázrakem.

    1. Mě je úplně jasný , že je to otázka zhruba 20-30 hovádek co v některém případě ani nemají papíry na řízení koloběžky natož auta . Možná z toho časem vyrostou , možná ne . To že ohrožují třeba malé děti které se právě vrací z tahu po hospodách je také jasné . Jo , asi se v humpolci čeká až se ucho utrhne…jen doufám , že to neodnese zraněním (nebo smrtí) někdo nevinný…Třeba jsem na omylu , ale podle mě tady už dávno není demokracie , ale čistá anarchie ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sportovní areál v Humpolci roste

Pá Čvn 24 , 2005
Ještě v letošní turistické sezoně využijí návštěvníci koupaliště Žabák ve sportovním areálu nově vystavěné sauny. Na konci června se uskuteční kolaudace objektu, ve kterém je ještě posilovna, horolezecká stěna i bar. Atraktivní pro návštěvníky se zejména v létě stane venkovní terasa. Ani město nezahálí v rozšiřování sportovního areálu. „Zrekonstruovali jsme […]

You May Like

Témata