Vyhořelý zámek přišel o provizorní střechu, majitel plánuje opravy z vězení

2

Čtyři roky od devastujícího požáru je barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku vydán napospas počasí. Provizorní střecha nevydržela a část stropů se zřítila. Třebaže to jednu chvíli vypadalo, že památka změní majitele, zámek stále patří firmě Vladimíra Racka, který je za objednání požáru ve vězení. Přesto ještě existuje šance, že se stavba nepromění v ruiny.

Na více než 200 let starou památku je čím dál smutnější pohled. Krátce po požáru majitel vybudoval provizorní střechu a chystal projekt na novou. Ještě na podzim 2021 byl zámek v překvapivě dobré kondici.

Následující zimu ale nepromokavé plachty, které chránily interiéry před deštěm a sněhem, nevydržely. Od té doby je památka vydána napospas horskému počasí, konstrukce téměř všech stropů nad druhým podlažím čelní budovy se prolomily, dřevěné části napadla dřevomorka.

Požár zámku v Horním Maršově. (19. 8. 2018)
Provizorní střechy na zámku v Horním Maršově nevydržely, vyhořelá památka dál trpí. (17. ledna 2023)
Barokní zámek v Horním Maršově čelí rozmarům počasí. (17. ledna 2023)
Barokní zámek v Horním Maršově čelí rozmarům počasí. (17. ledna 2023)

„Je to čím dál horší,“ přiznává starosta Horního Maršova Pavel Mrázek (nestraník, Maršov – Brána Krkonoš).

Že stav objektu není vůbec dobrý, potvrzuje i Jiří Balský, ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově: „Bohužel se propadlo několik stropů, je to špatné.“

Prodat ho nechce

Na podzim 2021 byl na spadnutí prodej zámku, dokonce měla být podepsána rezervační smlouva. Z prodeje nakonec sešlo. I z katastru nemovitostí vyplývá, že objekt a přilehlý pozemek vlastní Rackova společnost Zámek Horní Maršov.

„Poslední informace, kterou mám, je, že pan majitel nechce zámek prodat a rád by ho stabilizoval do doby, než vyjde z vězení,“ říká Pavel Mrázek.

5. února 2019

Cenné interiéry vyhořelého zámku chrání provizorní střecha | (0:48) | video: iDNES.cz

V květnu 2020 totiž poslal krajský soud v Táboře Vladimíra Racka za mříže na 12,5 let. Vrchní soud v Praze mu později trest o 3,5 roku snížil.

„Nějaká aktivita ze strany majitele tady je. Objednal si projekt na zajištění budovy. Uvidíme, jestli se bude realizovat, nebo ne,“ naznačuje Mrázek.

Zástupci investora, obce a památkářů se v Horním Maršově potkávají na kontrolních dnech.

„Jsme tam v poslední době docela často a byli jsme v kontaktu i se zástupcem vlastníka. Podle našich informací je hotový projekt na zajištění horní části zámeckých budov, jak po stránce statické, tak aby tam nezatékalo,“ uvádí Jiří Balský.

Šéf památkářů i proto zůstává mírným optimistou: „Pevně věříme, že se letos udělá alespoň první etapa, která by spočívala buď v celém, nebo částečném zakrytí nejhodnotnějšího jižního křídla.“ Podle něj je většina interiérových dveří, podlah a dalšího vybavení narušená.

„Všechno se dá opravit, otázkou je, za jakou cenu a co tam ještě z originálu zbylo. Každý měsíc, kdy je zámek bez zajištění, vede k tomu, že se z něj stává čím dál větší torzo,“ upozorňuje ředitel NPÚ v Josefově.

Jeden čas o odkoupení zámku uvažovala obec. Nechtěla významnou historickou památku nechat padnout, v úvahu připadala rekonstrukce financovaná evropskými dotacemi. Cena ale byla příliš vysoká.

„Teď už to moc nedává smysl,“ přiznává maršovský starosta Pavel Mrázek s ohledem na to, v jak neutěšeném stavu budova je.

Objednal si požár, pak zámek koupil

Požár v srpnu 2018 zničil všechny střechy a poškodil část stropů. Založila ho organizovaná skupina, která kromě toho měla na svědomí zapálení autobazaru v Humpolci a krádež v pražském Švandově divadle.

Ve vězení skončil také Vladimír Racek, jenž zámek po požáru koupil za deset milionů korun od ruského podnikatele Sergeje Majzuse. Policie zjistila, že si Racek žhářský útok objednal.

Původně měl přitom s památkou velkorysé plány, zámek chtěl přebudovat na rekreačně společenské centrum a uvažoval o obnově kina, které tam kdysi bylo.

19. srpna 2018

V Horním Maršově hořel barokní zámek. Zůstaly jen zdi | (1:06) | video: iDNES.cz

Zámek byl postaven v roce 1792 v pozdně barokním slohu. Alfons Aichelburg ho v roce 1869 rozšířil a přestavěl v novorenesančním stylu. Centrální schodiště na jižním průčelí nechali mezi lety 1906 a 1910 vybudovat tehdejší majitelé Czernin-Morzinové.

Od roku 1940 obývala část zámku organizace Hitlerjugend, v roce 1945 byl objekt zkonfiskován. O dva roky později budovu získal národní výbor a až do 80. let v ní byla internátní škola v přírodě. Od roku 1997 je zámek v soukromých rukou a bez využití.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/zamek-horni-marsov-strecha-pozar-firma-pamatka-chatra-oprava.A230220_705934_hradec-zpravy_tuu

Čtěte dále:   Vítězný návrh na obnovu spolkového domu v Humpolci viděli lidé na trzích

Axl

2 thoughts on “Vyhořelý zámek přišel o provizorní střechu, majitel plánuje opravy z vězení

  1. Když to člověk čte, tak jen žasne, kam až mohou lidé zajít. Hnus a oni mu ještě zkrátí trest o 3,5 roků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nedobytný byt a lepidlo v zámku. Bytovku v Humpolci si vzal na mušku vtipálek

St Úno 22 , 2023
Vtip, zlomyslnost nebo vyřizování účtů? Zámek u bytu, do kterého nelze vložit klíč, lze vysvětlit různými způsoby. Po původci nepovedeného žertu v Humpolci pátrají policisté. Bydlící zjistili, že zámek nelze odemykat v pondělí 20. února kolem půlnoci. Čtěte dále:   Do Mánesovy ulice v Humpolci vyjedou bagry. Už brzy

You May Like

Témata