Výletní cíl – Toulovcovy Maštale

3

Dnes Vás humpolák pozve do kouzelné krajiny na okraji Českomoravské vrchoviny . Pokud Vás zajímají skalní labyrinty , tak jsou Toulovcovy Maštale přesně to , co hledáte . Ostatně přesvědčte se sami , i pouhé fotky stojí za to…


Maštale je od roku 1992 přírodní rezervace , nacházející se na okraji Vysočiny . Největší geomorfologickou hodnotou území a velkým magnetem pro turisty jsou pískovcové skalní útvary . Jde o soustavu skalních údolí , zaříznutých místy až do výše 60 m do pískovců i podložních krystalických hornin . Údolí vyhloubily pramenné toky a pobočky řeky Novohradky . Svahy údolí tvoří pískovcové skalní stěny , místy rozčleněné do bizardních útvarů – věží , pilířů , výčnělků , bloků , rozsedlin . Místy jsou k vidění náznaky skalních měst – například v Toulovcových nebo Městských maštalích . Rezervace je významná i výskytem rozmanitých nerostů , živočichů a rostlin , ale teď si již prohlédněte fotogalerii :

  


  


 

  


Poznali jste , které skále se říká „panský stůl“ , „pancéřová loď „,“kolumbovo vejce“ ,“kuchyně“ ,“kazatelna“….?
Můžete si je klidně prohlédnout i zblízka , pokud navštívíte městečko Proseč u Skutče , které je výchozím bodem pro návštěvu Toulovcových maštalí . A když už tam budete , můžete porovnat zdejší kostel Sv.Mikuláše s tím stejnojmenným , který tvoří dominantu Humpolce .
Š humpolák 2003


 


Autor : Petr Žáček

pierre

3 thoughts on “Výletní cíl – Toulovcovy Maštale

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Senožatské noviny

St Čvc 2 , 2003
Víte , že v Senožatech vydávají vlastní noviny ? Pokud jste něco takového netušili , tak teď už víte že existují…

You May Like

Témata