Vysočina si o 20 % pohoršila v recyklaci baterií

Podle aktuálních údajů neziskové společnosti ECOBAT odevzdali loni lidé i firmy na Vysočině meziročně o 20 procent méně, konkrétně 23,3 tun použitých baterií a akumulátorů.

V České republice se loni přesto vybralo rekordních 1 031 tun, což je také dvanáctiprocentní meziroční nárůst. Tímto množstvím se mj. podařilo naplnit dobrovolnou dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR.

Rok 2013 byl v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů přelomový hned ze tří hledisek. „Češi poprvé překonali psychologickou hranici 1 000 tun a zároveň odevzdali téměř třetinu baterií, které se v daný rok v průměru dostaly do oběhu,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT. „Také se nám podařilo naplnit dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR, ve které se výrobci baterií v roce 2001 zavázali, že se bude v České republice sbírat více než 1 000 tun použitých baterií ročně.“

Jak ale dodává, Česká republika stojí v této oblasti před nelehkým úkolem. Podle směrnice Evropské unie totiž musí ČR zpětně odevzdat minimálně 25 procent baterií, které se daný rok dostanou na trh. „To se nám již několik let daří, loni jsme vybrali 32 procent. Nicméně od roku 2016 se minimální hranice zvýší na 45 procent,“ varuje s tím, že baterie jsou oproti papíru, plastům a sklu stále podceňovanou komoditou. „Je snadné malou baterii odhodit do koše. Neumím si ale představit, že by někdo udělal stejnou věc například s vysloužilým vysavačem,“ konstatuje Kratochvíl.

Vysočina loni nezazářila
Na Vysočině loni pokles meziroční objem odevzdaných použitých baterií a akumulátorů o celou pětinu (z 29,2 na 23,3 tun). Z celkového objemu odevzdali plných 96 procent lidé a jen 4 procenta firmy. „Pokles nás mrzí, na Vysočině chybí větší zapojení firem,“ říká k číslům Kratochvíl. „Co se týká sběrné sítě, tu jsme v kraji opět o něco rozšířili, a Vysočina má tak v přepočtu obyvatel jednu z nejhustších sítí v republice.“ ECOBAT loni rozšířil v kraji počet sběrných míst zpětného odběru na aktuálních 1 175 míst. „Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství,“ zakončuje. Kromě toho lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů. Společnost ECOBAT organizuje sběr baterií také na školách, úřadech a ve firmách.

Čtěte dále:   Novinky z Jihlavy - 3.–17. 6. 2024

Výchova k recyklaci už od školních lavic
Do sběru baterií se na Vysočině dlouhodobě aktivně zapojují mateřské, základní a střední školy, a to především v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. K prvnímu pololetí školního roku 2013/2014 jich v kraji bylo celkem 188. Nejlepších výsledků ve sběru baterií mezi školami v kraji dosáhla v loňském roce ZŠ Žižkova z Jihlavy, která odevzdala k recyklaci 736 kg baterií

zdroj: www.i-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Josefovská zábava v Humpolci

Čt Bře 13 , 2014
V sobotu 15.3.2014 v Humpolci vystoupí pelhřimovská skupina SYNKOPA. Čtěte dále:   Vyrazte na prázdniny #DoJihlavy!

You May Like

Témata