Z deníku Policie

Během jediného dne uložili policisté šest kaucí. Švéd převážel v autě kosovské běžence.

KRAJ VYSOČINA: Řidiči kamionů často nedodržují bezpečnostní přestávky 

Ve čtvrtek 12. února se podařilo policistům Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci dopravně bezpečnostní akce typu TISPOL, která probíhá na území celé republiky po celý týden, uložit šest kaucí řidičům nákladních vozidel. Výše uložených kaucí za nákladní dopravou tak ve čtvrtek činily v našem kraji celkem 80 000 korun.
 
Tři kauce uložili řidičům kamionů policisté z Dálničního oddělení ve Velkém Beranově a zbývající tři kauce pak uložili policisté z dopravních inspektorátů u oddělení silničního dohledu. Všichni kontrolovaní řidiči byli cizinci a policisté při kontrole jejich dokladů a tachografů zjistili, že nedodržují sociální předpisy. V polovině případů řidiči překročili zákonem stanovenou dobu řízení vozidla a zbývající řidiči zase nedodrželi zákonem stanovenou dobu odpočinku. 
 
Dopravně bezpečnostní akce byla po celý týden zaměřena prioritně na kontrolu nákladních vozidel, přepravu nebezpečných nákladů, na kontrolu autobusů a dodržování souvisejících předpisů v dopravě. Policisté se ale nezaměřovali pouze na nákladní vozidla a autobusy. V průběhu celého týdne kontrolovali také ostatní účastníky silničního provozu, zda dodržují všechna platná ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Pátrali po hledaných osobách, věcech a odcizených motorových vozidlech. Na těchto typech kontrol nákladních vozidel a autobusů se v našem kraji prioritně podílejí dopravní policisté zařazení v rámci speciálního týmu Kamion, který působí v našem kraji od roku 2011.
 
V případě kontrol řidičů kamionů se v našem kraji poměrně často setkáváme s tím, že v některých případech řidiči nedodržují nařízené bezpečnostní přestávky a s tím souvisí, že překračují povolenou dobu jízdy. Občas policisté zjistí, že řidič jede na cizí kartu řidiče a tím sociální předpisy úmyslně obchází. Za tyto přestupky ukládáme vždy nekompromisně vysoké sankce, neboť tito řidiči mohou v případě, když usedají za volant bez potřebné přestávky, způsobit vlivem únavy nebo mikrospánku vážnou dopravní nehodu. V případě, když se jedná o zahraničního řidiče, policisté vždy rozhodnou o uložení kauce, neboť v takovém případě existuje důvodná obava, že by se řidič správnímu řízení v České republice vyhýbal.

KRAJ VYSOČINA: Převaděče soudce vyhostil a jeho vozidlo propadlo státu 

Hlídka odboru cizinecké police Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vykonávala uplynulou středu 11. února službu na dálnici D1. Při kontrolní činnosti na dálnici D1 si krátce po osmnácté hodině policisté všimli na 157. kilometru ve směru na Prahu osobního vozidla Škoda Octavia se zahraniční registrační značkou. Vozidlo bylo plně obsazeno. Hlídka toto vozidlo zastavila na dálničním sjezdu směr na 153. kilometru. Ve vozidle se nacházely čtyři osoby.
 
Po prokázání totožnosti byl zjištěn v osobě řidiče státní příslušník Švédska, který předložil také doklady od vozidla. Zbývající tři osoby předložily pouze identifikační karty Kosovské republiky. Jednalo se o dva muže a jednu ženu ve věku 20, 24 a 27 let. Tyto osoby pobývaly na území České republiky neoprávněně. U řidiče osobního vozidla bylo důvodné podezření ze spáchání přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, a proto byl po předchozím souhlasu státního zástupce zadržen a umístěn do policejní cely.
 
Jelikož se přepravované osoby Kosova na území České republiky nacházely bez oprávněného pobytu, policisté měli důvod se domnívat, že na území České republiky neoprávněně vstoupili. Z toho důvodu byli všichni tři zajištěni a převezeni k provedení dalších procesních úkolů. Následující den za přítomnosti tlumočníka do albánského jazyka bylo s občany Kosova zahájeno správní řízení o správním vyhoštění. V rámci zahájeného řízení policisté zjistili, že všichni tři cizinci jsou žadateli o azyl na území Maďarska. V pátek 13. února policisté cizincům vydali rozhodnutí o správním vyhoštění z území EU na jeden rok a rozhodnutí uhradit náklady řízení. Následně byli cizinci eskortováni do záchytného zařízení cizinců Bělá Jezová.
 
Sedmapadesátiletého státního příslušníka Švédska obvinili policisté z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Zajistili také osobní vozidlo Škoda Octavia, neboť tímto vozidlem byla páchána trestná činnost. Cizinec byl v pátek 13. února odsouzen samosoudcem Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou k trestu vyhoštění z území České republiky ve výměře pěti let a propadnutí vozidla, které připadne státu. 

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

koncert v Humpolci - Morčata na útěku

Út Úno 17 , 2015
Po úspěšném podzimním vystoupení jsme se rozhodli pro Vás opakovat skvělé show této výborné skupiny

You May Like

Témata