Z deníku Policie

2

Okradených seniorů přibývá. Žena uvedla nepravdivé údaje v žádosti o úvěr. Kriminalita na Vysočině mírně poklesla. Na soudní zákaz muž nedbal.Opilý muž napadl barmanku.

KRAJ VYSOČINA: Pachatelé mohou své oběti tipovat i ve společenských rubrikách tiskovin 

V poslední době zaznamenali policisté na území Kraje Vysočina několik dalších případů trestné činnosti spáchané na seniorech. Zatím k poslednímu případu došlo na Havlíčkobrodsku v pondělí 15. července.
 
Do jedné z malých obcí u Číhoště přijel v pondělí gv poledne osobní automobil s čtyřčlennou osádkou. Vozidlo, které řídil muž, zaparkovalo nedaleko rodinného domku obývaného starším manželským párem. Z auta vystoupily tři ženy a vstoupily na dvorek domku. Dvě z nich upoutaly pozornost devětašedesátileté majitelky a třetí nepozorovaně vnikla do domu. Tam z obývacího pokoje odcizila finanční hotovost sto tisíc korun. Když se šla seniorka podívat dovnitř, ženu potkala již u východu. Snažila se ji zastavit a zjistit, co tam dělá, ale žena vyšla z domu a společně s ostatními odešla. Poté majitelka domu krádež zjistila. Když se vrátil domů manžel poškozené, oznámili případ na tísňovou linku 158.
 
Policisté okamžitě vyjeli na místo, ale vozidlo s osádkou již v obci nenašli. Provedli šetření v okolí a vyslechli poškozené. Seniorka policistům poskytla popis pachatelek. Jednalo se o tři ženy tmavší pleti, dvě z nich ve věku 30 – 35 let, střední postavy, třetí byla ve věku kolem 50 let velmi silné postavy. Jedna z mladších žen byla těhotná (pravděpodobně ve vyšším stupni těhotenství). Všechny měly na sobě barevné sukně a tílka. Mluvily česky, bez přízvuku. Vozidlo, kterým pachatelé přijeli, bylo pravděpodobně značky Renault, bližší popis se zjistit nepodařilo. Řídil ho muž tmavší pleti.
 
Případů, kdy si pachatelé vyberou osamoceně žijícího seniora a pod různými smyšlenými legendami ho okradou o jeho úspory, neustále přibývá. Policisté jim věnují maximální pozornost a po pachatelích intenzivně pátrají. V rámci prověřování provádějí také podrobné analýzy a zabývají se mimo jiné i tím, jakým způsobem si pachatelé seniory vybírají. Jednou z možností pachatele při tipování osoby, kterou se následně pokusí okrást nebo podvést, je čerpání informací z místních zpravodajů obcí a regionálního tisku. Ve společenských rubrikách jsou zveřejňována také životní jubilea, výročí a nejrůznější blahopřání. Jsou v nich uváděné osobní údaje, na základě kterých je ale možné identifikovat poměrně snadno přesné bydliště zveřejněných osob. Pro případného pachatele tak není těžké si oběť převážně z řad seniorů vytipovat a poté přijet do daného místa přímo k jejímu domu.
 
V současné době apelujeme na vydavatele místních zpravodajů obcí a regionálního tisku, aby při zveřejňování informací o životních jubileích, výročích a nejrůznějších blahopřání zvážili rozsah údajů poskytnutých k osobě oslavence. Velkým rizikem je v případě seniorů zveřejnění zejména názvu obce, odkud zveřejněná osoba pochází, a zvláště pokud bydlí v menší vesnici. Naším společným cílem by měla v těchto případech být co nejúčinnější prevence, která by riziko okradení seniorů snížila na minimum.
 
por. Bc. Monika Pátková, komisař
16. července

PELHŘIMOVSKO: Kriminalisté ji stíhají pro úvěrový podvod 

Vyšetřovatel zahájil trestní stíhání dvacetileté ženy z Humpolecka pro přečin úvěrový podvod. Žena je obviněná z toho, že v únoru letošního roku podala u jedné z bank žádost o úvěr a o povolení debetního zůstatku účtu. Přitom úmyslně uvedla nepravdivé údaje o svém zaměstnání a výši měsíčního příjmu. Banka však její žádost zamítla a žena tak nezpůsobila žádnou škodu.
Za uvedení nepravdivých údajů při sjednávání úvěrové smlouvy nyní mladé ženě hrozí trest odnětí svobody až na dva roky

KRAJ VYSOČINA: Z osmi případů vraždy jich kriminalisté sedm objasnili 

Za první pololetí letošního roku dokumentují policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina celkem 4 605 trestných činů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 71 skutků méně. Vyjádřeno procenty – počet trestných činů se v našem kraji za prvních šest měsíců snížil o 1,52 procenta ve srovnání se stejným obdobím  roku 2012.
 
Objasněnost za šest měsíců letošního roku dosáhla v našem kraji 46,95 procenta a o 2,6 procenta se ve srovnání s loňským prvním pololetím snížila. V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku jsme v našem kraji zaznamenali mírné zvýšení počtu případů v oblasti násilné trestné činnosti, když největší nárůst se týká zločinů vraždy nebo pokusu vraždy, kterých letos vyšetřujeme celkem osm. „Sedm skutků se nám podařilo objasnit a neobjasněný zatím zůstává pouze případ nalezeného mrtvého novorozence z dubna letošního roku na Havlíčkobrodsku,“ komentuje statistické údaje prvního pololetí plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaznamenali v letošním roce v našem kraji výrazně nižší počet případů loupeží, když jejich počet za první pololetí roku 2013 poklesl v celém  kraji o více než 15 procent.
 
„Za pozitivní lze označit fakt, že došlo k poklesu nápadu trestné činnosti i v některých ostatních  sledovaných oblastech. Za šest měsíců letošního roku se například snížil počet loupežných přepadení. Z osmadvaceti spáchaných loupeží se nám jich podařilo 19 objasnit, což představuje objasněnost téměř 68 procent. V případě územního odboru Jihlava dosáhla objasněnost u tohoto trestného činu 75 procent,“ doplnil plk. Mgr. Pavel Peňáz. Výrazně se také snížil počet úmyslných ublížení na zdraví, a to o šestnáct procent. Naopak výraznější nárůst jsme zaznamenali u trestného činu porušování domovní svobody,  a to o 39 procent.
 
K poklesu kriminality o téměř 26 procent došlo letos v oblasti mravnostní trestné činnosti. Ze 40 letošních případů se nám podařilo objasnit 16 mravnostních trestných činů. Bohužel i letos se ukázalo, že některá oznámení se v průběhu vyšetřování ukázala jako vymyšlená. Každému přijatému oznámení musí věnovat kriminalisté maximální pozornost a všechny vymyšlené případy je pak zbytečně zatěžují a zdržují od jiné práce. Proto proti osobám, které si skutek vymyslí, budou kriminalisté postupovat i v budoucnu zcela nekompromisně a tyto osoby se pak samy vystavují trestnímu stíhání.
 
Na území Kraje Vysočina došlo letos také k mírnému poklesu nápadu trestné činnosti v oblasti majetkové trestné činnosti, a to o 1,55 procenta. K největšímu poklesu o 18 procent došlo v případě vloupání do rekreačních chat a chalup. Negativním jevem v oblasti majetkové trestné činnosti je zvýšení počtu případů vloupání do bytů a rodinných domů. Za šest měsíců letošního roku pachatelé na Vysočině vnikli do 29 bytů. Nejvíce případů se stalo na Havlíčkobrodsku (12) a Jihlavsku (10). Osm případů vloupání, tedy 27,89 procenta, se policistům podařilo objasnit. Za stejné období loňského roku jsme v našem kraji dokumentovali 19 případů vloupání, což bylo o deset méně než za letošního půl roku. Z těchto údajů vyplývá, že letošní počet případů vloupání do bytů představuje nárůst 52,65 procenta.
 
Za šest měsíců letošního roku jsme zadokumentovali také 101 případů vloupání do rodinných domků. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o pět případů více, což představuje nárost o 5,27 procenta. Letos se podařilo 12 případů vloupání objasnit. Z bytů i domů se ztrácejí různé cenné věci a nejrůznější vnitřní vybavení. Z bytů nejčastěji mizí peníze, šperky, elektronika, obrazy a jiné starožitné věci. Z domků, především z novostaveb, si pachatelé odvážejí také různé domácí spotřebiče, které jejich majitelé ještě ani nezačali používat.
 
Kriminalisté v Kraji Vysočina se v letošním roce potýkají se zvýšeným počtem případů krádeží osobních automobilů. Od začátku letošního roku do současné doby dokumentujeme celkem 76 případů odcizených automobilů. Nejčastěji se pachatelé zaměřují na osobní vozidla Škoda Octavia s rokem výroby 2005 a mladší a vybírají si většinou stříbrné, šedé nebo různé pastelové odstíny těchto vozidel.
 
„Největší zájem mají zloději o modely vozidel Škoda Octavia a tyto krádeže mají většinou na svědomí dobře organizované skupiny pachatelů, kteří si vozidla předem vytipují a poté se na místo vracejí aby se auta zmocnili,“ upřesňuje plk. Mgr. Pavel Peňáz.
 
Další problematickou oblastí v majetkové kriminalitě jsou v našem kraji krádeže vloupáním do motorových vozidel. Tuto trestnou činnost lze rozdělit do několika kategorií. Jedná se o krádeže pohonných hmot ze zaparkovaných vozidel a různých stavebních nebo zemědělských strojů, krádeže částí vozidel a krádeže věcí zanechaných ve vozidlech. V poslední době zaznamenáváme nárůst počtu vykradených dodávkových vozidel firem nebo různých řemeslníků, uvnitř kterých je uloženo nejrůznější nářadí.
 
K mírnému  poklesu nápadu trestné činnosti došlo v oblasti hospodářské trestné činnosti. Za šest měsíců kriminalisté vyšetřovali celkem 575 hospodářských trestných činů, což představuje o jedno procento méně než za stejné období loňského roku. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje na 54 procentech, což je nárůst o 12 procent.
 
O téměř 3,2 procenta se zvýšil nápad trestné činnosti v oblasti ostatních trestných činů. Do této oblasti řadíme maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolenou výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství a ohrožování výchovy mládeže.
 
Srovnání nápadu trestné činnosti v Kraji Vysočina za období od 1. ledna do 30. června:
 
2008
2009
2010
2011
2012
2013
Počet trestných činů
4 713
4 555
4 593
4 514
4677
4605
Objasněno
2 029
1 855
1 695
2 190
2317
2162
% objasněnosti
43,05
40,72
36,90
48,52
49,54
46,95
 
Nápad trestné činnosti na územních odborech Krajského ředitelství policie kraje Vysočina za období od 1. ledna do 30. června 2013:
 
Jihlava
Třebíč
Žďár n S.
H. Brod
Pelhřimov
Kraj
Počet trestných činů
1253
880
922
766
784
4605
Objasněno
542
414
443
343
420
2162
% objasněnosti
43,26
47,05
48,05
44,78
53,57
46,95

PELHŘIMOVSKO: Policisté ho přistihli při řízení vozidla 

Humpolečtí policisté sdělili podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání sedmatřicetiletému muži ze Vsetínska. Muže zastavili policisté včera v sedm hodin ráno v Komenského ulici v Humpolci, když řídil osobní automobil. Při kontrole pak policisté zjistili, že má soudem uložený zákaz řízení motorových vozidel a to až do října příštího roku.
Policisté muži sdělili podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a věc řeší ve zkráceném přípravním řízení. Za uvedený trestný čin může soud uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
 
V prvním pololetí letošního roku prověřovali policisté na Pelhřimovsku celkem 44 případů maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V souvislosti s těmito případy stíhali 23 osob, osmnáct z nich byli recidivisté.

PELHŘIMOVSKO: Policisté ho odvezli na záchytku 

Dnes v půl páté ráno vyjížděli pelhřimovští policisté k incidentu do baru v ulici Pod Náspem v Pelhřimově. Třiačtyřicetiletý muž tam vulgárně nadával barmance a poté ji fyzicky napadl. Žena naštěstí nebyla nijak zraněna. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku na alkohol, při které nadýchal 2,15 promile. Policisté muže zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici. Muž je podezřelý z přestupku proti občanskému soužití, za který mu hrozí pokuta do tří tisíc korun.
Čtěte dále:   Podvody s nabídkou zhodnocení peněz

Petr

2 thoughts on “Z deníku Policie

    1. Jo to je klasickej postup, obouchanej mercedes, Cikánky nabízejí bundy, hodinky zlato…Jak neviděj nějakýho chlapa tak zatlačej seniora do baráku, někde ho zamknou a celej barák proberou a pak odjedou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Léto v Zahradě v Humpolci - program 19.7.

Pá Čvc 19 , 2013
pátek – 19.7.2013 – od 17 hod. DRAVCI V ZAHRADĚ; od 19 hod. Spadla klec. Čtěte dále:   Neviděli jste ji? Policie hledá třináctiletou dívku z Humpolce

You May Like

Témata