Z deníku Policie

Zebra se za Tebe nerozhlédne. Pachatel se vloupal do pokladny na autobusovém nádraží. Policisté odhalili magnet na tachografu.

13. kolo celorepublikového projektu proběhne v termínu od 2. do 6. září 2013 

Pokud vyslovíme slovo prázdniny, automaticky se nám vybaví představa léta, slunce, hor, cestování, moře, přírody, výletů, táborů, sportů apod. S prázdninami jsou spojené nevšední zážitky a především volný pohyb v přírodě daleko od rušných městských lokalit s hustým silničním provozem. Této běžné realitě si děti školou povinné během prázdninového období velmi rychle odvyknou a při návratu do školních lavic a všedního života mohou nastat nepříjemné situace.
Právě této skutečnosti si jsou vědomi policisté a připravují proto již tradičně na začátek školního roku pokračování dopravně preventivního projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“. V pořadí již 13. kolo celorepublikového projektu proběhne v termínu od 2. do 6. září 2013 pod vedením Ředitelství služby dopravní policie a oddělení mediální komunikace a public relations Policejního prezidia České republiky, za podpory partnerů projektu – BESIP Ministerstva dopravy ČR a Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra České republiky.
Prostřednictvím projektu chce Policie České republiky široké veřejnosti a především dětem připomenout základní zásady bezpečného pohybu na pozemních komunikacích a základní principy přecházení vozovky, se zaměřením na odbourávání stále přetrvávajících mýtů o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce.
V uvedeném termínu bude pozornost policistů zaměřena zejména na zvýšený dohled na rizikových přechodech pro chodce u základních škol, a to vždy v době od 07:00 do 08:00 a dále v odpoledních hodinách přibližně od 14:00 do 15:00 (v pondělí 2. 9. od 9:00 do 10:00).
Celá akce bude podpořena množstvím preventivních seminářů pořádaných na základních školách, při kterých se budou policisté zaměřovat na znalosti žáků v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Odměnou osloveným chodcům a žákům budou školní „Úkolníčky“ a reflexní bezpečnostní prvky, které dodají partneři projektu. V průběhu akce budou zajišťovány celorepublikové a regionální mediální výstupy.
Samotnou realizaci akce a dílčí aktivity projektu budou zajišťovat policisté služby dopravní policie spolu s kolegy preventivně informačních pracovišť jednotlivých krajských ředitelství policie v součinnosti s krajskými koordinátory BESIP.
 
Předmětná akce bude probíhat souběžně s běžným výkonem služby dopravní a pořádkové policie, jejichž policisté pravidelně nejen počátkem školního roku, ale i v jeho průběhu, zabezpečují opatření související se zvýšeným dohledem nad rizikovými přechody pro chodce v obcích a městech. V rámci preventivních aktivit tak budou naplňovány úkoly Resortního akčního plánu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
Závěrem informací o projektu bychom rádi poukázali na skutečnost, že děti jsou častými obětmi dopravních nehod, rovněž tak součástí střetů s vozidly na přechodech pro chodce (viz statistika).
Z těchto důvodů bychom jako řidiči motorových vozidel měli brát v úvahu dětskou spontánnost a nepředvídatelnost jejich jednání a chování a dále fakt, že děti jako účastníci silničního provozu mají menší schopnost odhadovat vzdálenost a rychlost jedoucích vozidel, rovněž tak menší způsobilost předvídat nebezpečné situace.

PELHŘIMOVSKO: Odcizil finanční hotovost 

Humpolečtí policisté prověřují případ vloupání do pokladny na autobusovém nádraží v Humpolci. Dosud neznámý pachatel v noci na dnešek vnikl přes nedostatečně zajištěné okno na pánské toalety v budově autobusového nádraží v Okružní ulici. Poté prošel do čekárny, kde vypáčil uzamčené dveře vedoucí do pokladny. Nalezenými klíči odemkl plechovou skříň a odcizil finanční hotovost. Poté si v čekárně otevřel okno a tím se dostal ven.
Ke krádeži došlo v době od úterní půl jedenácté večer do dnešní čtvrté hodiny ráno. Odcizením peněz a poškozením zařízení pachatel způsobil škodu přes dvacet tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci. Po pachateli pátrají.

KRAJ VYSOČINA: Řidiči nákladních vozidel často porušují sociální předpisy 

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina kontrolovali v uplynulých dnech v rámci výkonu služby při součinnostní akci společně s pracovníky mobilní expertní jednotky Centra služeb pro silniční dopravu nákladní vozidla na křižovatce silnic I/38 a I/23 v katastru obce Markvartice na Jihlavsku.
 
Tato kontrola byla zaměřená na dodržování všech právních norem, především sociálních předpisů AETR ze strany řidičů a provozovatelů nákladních vozidel. Policisté se zaměřili také na kontrolu technického stavu vozidel a na správné uložení a zajištění převáženého nákladu. Na těchto typech kontrol nákladních vozidel se v našem kraji prioritně podílejí dopravní policisté zařazení v rámci speciálního týmu Kamion, který působí v našem kraji od roku 2011.
 
Při jedné z kontrol policejní hlídka zastavila řidiče jízdní soupravy složené z tahače a návěsu se slovenskou registrační značkou. Jízdní soupravu řídil třicetiletý cizí státní příslušník, který předložil policistům ke kontrole všechny potřebné doklady. Policisté ale při důkladné kontrole zjistili, že digitální karta řidiče vykazuje denní odpočinek, i když řidič právě řídil vozidlo a žádný odpočinek tedy vykonávat nemohl.
 
Policisté poté zjistili, že u nákladního vozidla je na snímači tachografu umístěn speciální magnet. Tento magnet pak zásadně ovlivňuje funkci tachografu. Řidiči se tak zaznamenává bezpečnostní přestávka, i přesto, že právě řídí vozidlo. Policisté nález magnetu zadokumentovali a celý případ oznámí příslušnému správnímu úřadu, který může udělit sankci jak řidiči, tak dopravci. Ve správním řízení hrozí řidiči pokuta až do výše 10 000 korun a dopravci hrozí pokuta až 500 000 korun. Řidiči nákladního vozidla může také správní orgán uložit zákaz řízení až na jeden rok. Vzhledem k tomu, že řidičem byl cizí státní příslušník, který by se mohl snažit vyhýbat se správnímu řízení v České republice, policisté mu na místě uložili kauci ve výši 75 000 korun.
 

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Dr. Aleš Hrdlička - v roce 2013 si připomínáme 70. výročí úmrtí

Út Zář 3 , 2013
Dr. Aleš Hrdlička, významný antropolog, který vědecky vyvrátil názor, podle něhož by se lidstvo dělilo na vyvolené a podřadnější, na předurčené vládce a otroky, a to podle barvy pleti a podle původu. Stal se kurátorem Národního muzea ve Washingtonu a postupně i světové uznávaným antropologem a bojovníkem proti rasismu. Jeho […]

You May Like

Témata