Zachraňuje druhé, teď ale přišel o střechu nad hlavou. Zdravotník z Humpolce a jeho rodina se ale nevzdávají

Příběh, který se stal uprostřed letošní únorové noci v Boňkově na Humpolecku, patří k největším nočním můrám všech rodičů na světě.

Požár téměř dokončeného, postupně rekonstruovaného rodinného domu vypukl před třetí hodinou ráno, když měl záchranář Jan Ryvola noční službu. Jeho žena je zdravotní sestra a také na ni ten den vyšla noční.

Syn volal…

„Syn volal, že se probudil, že začalo praskat okno, protože začalo hořet,“ vzpomíná Jan Ryvola. Manželé spolu mají šest dětí, čtyři mladší synové spali doma. „Synovi je patnáct, řekl jsem mu, aby s tím dvanáctiletým rychle oblékli šestiletá dvojčata a utíkali, co nejdál to půjde. A psy. Máme dva. Ten velký je šarplaninský pastevecký, sedmiměsíční štěně, malý je naháč, ale ten se schoval, toho kluci nenašli. Až pak mi volali hasiči, že byl nahoře, možná někde pod postelí, nevíme. Přežil, ale trauma mají všichni – děti i psi,“ říká s pohnutím Jan Ryvola.

Záchranář Jan Ryvola a jeho rodina přišli při požáru domu o bydlení, Boňkov

Požár se rozšířil od popelnice přes složené dřevo a okno na krokve a podbití střechy do podkroví, které lehlo popelem celé. Zadní část domu, kde byla dílna, musela být zbořena, tam už to bylo příliš nebezpečné. Shořely tu i několikery nově koupené dveře.

Pokoje pro děti

Všem je asi nejvíce líto dětských pokojíčků v podkroví, které byly čerstvě dokončené. „Kluci jsou sportovci, měli tam spoustu sportovního vybavení – golfové hole, brusle na hokej, lyže, snowboardy, všechno shořelo. Potom včelaříme, tak jsme tam měli včelařské potřeby a ty taky celé shořely. Musíme je ještě teď rychle nakoupit nové, jinak bychom neměli ty včely kam dát,“ zoufá si záchranář.

Záchranář Jan Ryvola a jeho rodina přišli při požáru domu o bydlení, Boňkov

K podobným situacím se Jan Ryvola občas dostává v práci. I tak ho rychlost požáru zaskočila. „Přijel jsem sem se sanitkou během pěti minut, ale to už hořel celý dům.“

Hasiči při hašení prolili zbytek domu vodou, hned ale donesli vysoušeče, a také se podařilo rozchodit kotel. „Od té doby jen topíme a větráme,“ dodává.

Děti naštěstí spaly v obýváku

„Největší štěstí je, že děti tu noc nespaly nahoře, ale společně v obývacím pokoji,“ říká s úlevou a chválí všechny kolegy a kamarády.

Záchranář Jan Ryvola a jeho rodina přišli při požáru domu o bydlení, Boňkov

Rodina teď přebývá v domku od známých, kteří jim ho téměř okamžitě nabídli. Za pomoci přátel a veřejné sbírky Asociací zdravotnických záchranných služeb ČR a Nadačním fondem Kryštůfek se budou postupně znovu pouštět do oprav a záchrany svého domova.

Sbírka pro Jana Ryvolu a jeho rodinu potrvá až do 31. 5. 2022. Přispět můžete libovolnou částkou na sbírkový účet Nadačního fondu Kryštůfek ( 2601650761/2010 Fio banka a.s., platbu identifikujte textem ve zprávě: „ZZS VYSOCINA“)

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci - SeznamZpravy.cz: Humpolec za pět milionů upravuje přírodní koupaliště u rybníku Pařezitý

Út Bře 15 , 2022
V Humpolecké místní části Plačkov začala modernizace areálu přírodního koupaliště u rybníku Pařezitý. Radnice na úpravy koupaliště, které je hlavní rekreační plochou pro širší okolí, vyčlenila pět milionů korun.
Humpolečtí se budou od léta koupat v novém rybníce, podívejte se

You May Like

Témata