„Zahřmělo“ jen u Tyršova náměstí

„Inventura na radnici“ – Humpolec si v posledních čtyřech letech vylepšoval jméno, budoval chodníky i sportoviště. Zřícený zimní stadion byl do roka zpět.

Poklidné čtyřleté volební období má za sebou humpolecká radnice. Už druhé po sobě. Snad jedinou věcí, kolem které se více diskutovalo, byla letošní úprava Tyršova náměstí. Z pohledu starosty byly uplynulé čtyři roky takřka ideální. Podařilo se téměř vše, co si vedení města po posledních volbách naplánovalo. S výjimkou už zmíněného Tyršova náměstí ani mnoho kritiky nezaznělo. A ani zaznít nemohlo. V Humpolci totiž neexistuje žádná opozice.
„Bylo to opravdu velice úspěšné období. Povedlo se nám toho hodně, až mě to samotného překvapilo,“ netají se starosta Jiří Kučera. Od minulých voleb město proinvestovalo 375 milionů korun, z toho získalo 150 milionů v dotacích.
A především značně vylepšilo své jméno. Pomohla k tomu dvě prestižní ocenění. V roce 2008 se Humpolec stal Městem pro byznys. V celostátní anketě porazil všechny své konkurenty. O rok později se umístil na druhém místě. Anketa nehodnotila jen podmínky pro podnikání ve městě, ale i nejrůznější služby pro občany.

Nové stavby lidi ocení víc než čističku odpadních vod

V uplynulých čtyřech letech se Humpolec změnil hlavně ve dvou oblastech – doprava a sport. Celkem do nich šlo kolem sta milionů korun. Nové stavby a komunikace jsou lidem na očích, proto hodnotí tyto investice výš než například nutné rozšíření čistírny odpadních vod nebo rozšíření kanalizace.
Jen do oprav komunikací šlo přes 55 milionů. Radnice vsadila hlavně na bezpečnost chodců a na zklidňování dopravy. Široké ulice přestavovala v užší, kudy auta jezdí pomaleji. Kostky na některých místech nahradil tiší asfalt, vznikaly nové ostrůvky, přechody a chodníky. „Vybudovali jsme 8,5 kilometru nových chodníků,“ konstatoval starosta.
S dopravou je spjata snad jediná kontroverznější investice. Úprava Tyršova náměstí, kde jen před pár dny vznikl nový kruhový objezd, rozdělila Humpolec na dva nesmiřitelné tábory. Jeden hlásal, že se náměstí přestavuje kvůli požadavku obyvatel na tišší a přehlednější křižovatku.
Druhý naopak radnici spílal za zničení prostranství před historickou Gočárovou vilou a nerespektování názorů odborníků. „Proces, jakým dochází k pozměňování vzhledu historicky cenných míst Humpolce, považujeme za chybný a odporující zásadám naší samosprávné demokracie,“ napsali odpůrci v otevřeném dopise vedení města.
Pokud po volbách zůstane současné kantorské vedení města (starosta i oba jeho zástupci jsou původním povoláním učitelé), budou podobné úpravy pokračovat i v dalších ulicích. A v tom může být další jádro případných sporů.
Humpolec totiž nemá jasně stanovené historické centrum. „Přiznám, že to je jedna z věcí, které nám utekly. Musíme urbanisticky vymezit historické jádro města, kde k tak zásadním zásahům do podoby nebude docházet,“ uvědomuje si Kučera. „V centru bude mít přednost historický duch města, v místech, kde žijí lidé a proudí doprava, dostane přednost současnost,“ slibuje.
I když si mnozí humpolečtí aktivisté myslí naprostý opak, i do historie radnice investovala. Otevřít se podařilo toleranční kostel, díky městským penězům „prokoukly“ domy v centru, novou fasádu má i radnice. „Tlouct na bubny tito aktivisté měli v době, kdy se část centra města likvidovala a stavěli se místo něho paneláky,“ nesmíří se s kritikou Kučera.
Velký pokrok Humpolec udělal v oblasti sportovních zařízení. Fotbalisté mají umělou trávu, atleti celý stadion a tenisté veškeré zázemí. Katastrofou pro celé město bylo zřícení zimního stadionu v zimě 2006. A už na konci roku se otevíral stadion nový za 16 milionů korun. „Bohužel, naprosto nespokojeni jsme s justicí. I když trestněprávní soud rozhodl o vině, majetko-právní spor o náhradu škody uvázl na absurdním soudním rozhodnutí o vymazání stavební firmy z obchodního rejstříku. Takže se teď ani není s kým soudit, přitom firma pod jiným názvem podniká dál,“ přiblížil Jiří Kučera.
Vzhledem k široké vládní koalici a nulové opozici je v Humpolci více než kde jinde složité vybrat, koho volit. Kdo je se čtyřletým vývojem spokojen, může si vybrat od občanských demokratů po komunisty. Ti všichni se na chodu podíleli. A kdo spokojen není, může si rovněž vybrat kohokoliv. I když se mezi kandidáty nacházejí známé tváře, nové strany si dosud jméno v Humpolci udělat nestihly. A nikdo nezaručí, že se strany po volbách nedohodnou stejně jako minule a znovu nepovládnou všechny.

Čtěte dále:   Dva kruhové objezdy letos přibydou na Vysočině u nájezdů na dálnici. Stavba toho humpoleckého už začala

***

VysvědčeníJiří Kučera, starosta Humpolce, ODS

Chování 3
Zdravé město 2
Bezpečné město 2
Čisté město 2
Vlídné město 3
Doprava 1
Kultura 2
Sport 1
VP – diplomacie 1
Sestavil radu, ve které sedí občanští i sociální demokraté, lidovci, nezávislí i komunisté. Jde o husarský kousek diplomacie. Chování by se ale zlepšit mohlo. Obvyklá vstřícnost a galantnost zmizí, jakmile zazní opačný názor. Pokud se takový názor dostane do novin, je oheň na střeše a starosta ho považuje za špinění dobrého jména města. V čem Humpolec pod Kučerovým vedením naopak exceluje, je snaha řešit dopravní situaci. Za poslední roky vznikla řada nových sportovišť, nový atletický stadion, fotbalisté dostali umělý trávník.

 
NAPIŠTE NÁM:

Jak hodnotíte práci vedení Humpolce? Co se za poslední čtyři roky ve městě změnilo? Co zůstala radnice lidem dlužna? Zklamali vás místní politici v něčem? Myslíte, že po volbách bude mít Humpolec opozici? Své názory a připomínky pište redaktoru Martinu Vokáčovi na: martin.vokac@mfdnes.cz .

(Převzato z MF Dnes)

Správce webu

57 thoughts on “„Zahřmělo“ jen u Tyršova náměstí

 1. Tak ten náš hoch tak špatně prospívá???Asi by se měl vrátit do školy.
  Příští vysvědčení Ing. Imrich Brdečka!!!

  Tereza

   1. Naprosto souhlasím. Jak si někdo, kdo se neumí postarat sám o sebe, troufne starat se o město?
    Má-li být jediným důvodem ke kandidatuře teplé místečko ve státní správě, chraň nás bůh …
    Každý je lepší než Imra.

  1. Nemám nic proti TOP09, nejsem věřící, ale Bůh chraň Humpolec a jeho obyvatele před tím budižničemou a s rukama za zády Brdečkou!!!
   Fotbalista možná jakž takž, ale starosta. Vzpamatujte se lidi!

     1. Ten betonovej lobista který dodává Hukovem betonovou dlažbu pro všechny chodníkový akce ve městě, a z chudáků komančů v místní organizaci má prdel????? Drsnej vykuk!

 2. Pan Vokáč asi nemá úplně přesní informace z našeho města, takže ho trchu zasvětímež do toho, čím to tu žilo – není pravdou, že by zahřmělo až při slavném kruháku, naopak bych řekl že veřejnost se polarizovala už při návrhu stavby plaveckého stadionu ( který snad zaplatˇbůh díky krizi spí někde zapomenut), následně při nešťastné revitalizaci Dolního náměstí ( na které se nedostávalo financí i právě díky první zmiňované věci), no a Tyršovo náměstí, to už byla jen ten ona pověstná poslední kapka.
  Pár připomínek by bylo i k ostatním věcem, ale jsem dnes příliš leniv :-).
  Murlo

   1. Reaguji na uvedený výrok: Tlouct na bubny tito aktivisté měli v době, kdy se část centra města likvidovala a stavěly se místo něho paneláky,

    Mě by zajímalo koho pan starosta míní označením „aktivisté co měli tlouct na bubny…“. Pokud se jedná o 11 lidí co podepsali „Výzvu“ tak je to velmi úsměvné. 2/3 nás nebylo v době asanace centra v Humpolci přítomno z dosti závažného důvodu.

    Prostě jsme se narodili až po asanaci :-)))))))))))))))))))))))))))))

    1. No, mě bylo 6, takže teoreticky jsem mohl zrovna jít městem s bubínkem a píšťalkou a držel se mámy za ruku.

 3. Pan starosta nebere v potaz, že někteří, kteří „kverulantují“ dnes nemohli, vzhledem k tomu, že byli tou dobou ještě „na houbách“, tlouct na buben tehdy.

  Z diplomacie bych mu rozhodně za jedna nedával. Neumí ustát kritiku a dle mého názoru používání diskuzních „podpásovek“ k vrcholné reprezentaci města také zrovna nepatří.

  frrrr

  1. já si tak dlouho prohlížel fotky z asanace než jsem svůj příspěvek odentroval že si mě předběhl 🙂

 4. Faktem je, ze to ted celkem funguje a uprimne je mi milejsi starosta Koten, net ta horda novych zastupitelskych elevu, kteri o verejne instituci nebudou mit zadne poneti a vleti do vseho jako John do polityky.

 5. No super jestli bude Imra starosta,tak místostarosty navrhuji Jaru Zemka a Fandu Svobodu i když ti dva za nikoho nekandidují..

  1. Cece Jara je asi nekde uklizenej, sem ho strasne dlouho nevidel. A jestli bude starostovat Fanda nebo Imra nebude zas takovej rozdil.

 6. Myslím, že největší ambice na starostu má pan Dočkal.
  A proč ne ? Podnikatel je to velice úspěšný.

   1. Už bylo dost těch pravičáků!Po dvaceti letech je čas na změnu!Ať město vede Vystrčil!Daněk a Kučera můžou dělat místostarosty.Pravičáci ať si sou v opozici když po tom tak toužeji!

   1. Já myslím,že Žaloudek ODS by byl nejlepší.Dal do hlasu i svého syna.A po něm bude manželka a budeme mít Humpolec muzikantů………A bude to pořád za pět…..

  1. Uspesny pojistovak Dockal dobre zhodnotil sve pusobeni v uloze mestskeho zastupitele – zloboval fofrem kolegy narodni fronty zastupitelstva radu i starostu, a verte mu nebo ne, ze uplnou nahodou mu do klina spadly zajimave nemovitosti (napr. materska skola). Dockal organizuje, zviditelnuje vsechno tak, aby tezil a vypadal hezky a s kazdym byl kamarad. Takze kozla zahradnikem? Joooooooo! To tady jeste nebylo!

   1. Pokud vím, tak si zmiňovanou školku mohl koupit každý, kdo měl zájem, patřičný obnos peněz a účastnil se výběrového řízení.
    Lidská závist je hrozná věc a když se ještě spojí s blbostí, je z toho článek viz. výše…

    frrrr

    1. Podivejme, sranda je jak potrefeny husy kejhaj. Nikdo nic nikomu nezavidi, rec byla o lobingu vyberovyho rizeni patricnym smerem, k vhodne osobe, ktera mela prachy, a cirou nahodou sedela v zastupitelstvu. Tak se nestet kvuli realite, kde kdo to vi, jen ti to nikdo nerekne.

     1. Dočkal do toho asi nepůjde..ono i teď to smrdí střetem zájmů,když je zastupitel a přes jeho makléřskou firmu ADORES je pojištěn veškerý majetek města…

     2. Máte- li problém a o „něčem“ víte, existují právní prostředky, jak ho napravit. Ukažte, že máte „koule“ a využijte je. V opačném případě je to stále jen a jen o lidské závisti a blbosti.
      Úspěch se zkrátka v tomto státě neodpouští. Předpokládá se jaksi automaticky, že kdo má peníze a majetek, musel si ho/ je zákonitě nakrást. Nikdo nechce vidět, že za tím ve spoustě případů stojí spousta práce, odpovědnosti a také obrovské finanční riziko. Miluji anonymní kecy o morálce od lidí, kteří se neumí ani podepsat. Asi to bude i tím, že by mohli mít poté za svoje nepodložené žvásty na krku právníka.

      frrrr

     3. No jestli neco vite, tak mi alespon naznacte! My nesmime ani naznacovat! Jooo, to jsme jednou tu troubu rozhicovali, a to se dely veci pane tovarniku…
      Boha jeho co to tu plkas o zavisti a neodpousteni uspechu? Rec se vede o moralce a rovny pateri, a to ze je nekdo bezskurpulozne pricinlivej a shanclivej je vec uplne jina, to nemuzes chapat pojistovaku.

     4. škoda, že nejsem pojišťovák… a ani husy jsme spolu nepásli…

      frrrr

     5. Omyl. Můj nick je oficiální, jen jsem líný se přihlašovat. Navíc se dá mé skutečné jméno dohledat v několika komentářích z minulosti.

      frrrr vlastní prackou…

 7. Opravdu jen zahřmělo, protože pan starosta odpověděl na další dotazy vše vysvětlijícím mlčením………..
  A že je Humpolec město pro „BYZNYS“ ??? Tak proto musí lidi z Humpolce jezdit za prací do jiných regionů a pšenka tu kvete cizím firmám……. Jestli je to cílem města pro byznys, tak pak je to asi správné……….
  A připojuji se s omluvou k těm, kteří nemohli tlouct na buben. I já měl v té době jiné zájmy. Ale mohli by se zamyslet ti, kteří tlouct mohli, ale netloukli. (A to jim zůstalo dodnes)
  S přáním „ať mají na úřadech klid“ Miro

  1. Již tento víkend můžeme vše změnit a já pevně věřím,že to bude k lepšímu.
   Je ovšem na snadě koho volit.Když si vyberu nejpravicovější stranu,kterou tady máme,tak mám bohužel i jistotu,že se na vládě bude podílet i ta nejlevicovější(viz současný stav).A to je pro mě nepřijatelné.
   Myslím si,že kvalitní alternativu pro mě representují křesťané a TOP 09.
   Tak že hlavně dostaviti se k volbám a doufat,že půjdou i ostatní,kteří mají zájem něco tady změnit.

   1. Nic proti brdečkovi,ale jak muže někdo z voličů o něm uvažovat jako o starostovi to nevím. stranu založil v dubnu a ještě jsem od místní TOP nedostal ani program.

    1. Už je to dávno rozhodlé. Koalice bude ODS a TOP.
     Copak by TOP šla s KDU?

     Stále nechápu tu tášť proti levici v Radě. Demokracii si pravice vykládá tak, že kdo volí proti ní, tak ty hlasy prostě neexistují.
     Vskutku demokratické.

     1. No a „demokracie“ od levice jsme v před pár lety zažili dostatek 🙂

     2. Zkrátka levicové hlasy neexistují a s názorem jiným než má TOP či ODs se zabývat nebudeme..
      To je opravdová demokracie.
      A spousty řečí, že musí být vítěz a opozice. Prostě parlamentní manýry zatáhnout i do města sem.

  2. Před 2 sv. válkou bylo ve městě více než 50 firem. Vydělávat „prachy“ ty správné, lze jen jedním způsobem, tedy vkládat lidskou práci do výrobku, který je touto prací zhodnocen a prodán (samozřejmě se ziskem. To je správné podnikání, neberu překupníky, makléře, a další „podvodníky“ kteží jen levněji nakoupí a dráž prodají. Z daní firem se pak zajišťuje mnoho věcí, mnoho činností…
   Když chodím po tom Humpolci, zamýšlím se, z čeho plyne jeho bohatství a jak dloho vydrží? kolik firem vyrábí a prodává .. a jen tyto firmy „dělají“ peníze. Kolik je jich v Humpoci, se sídlem v Humpolci?
   Počítejte..A Jak dlouho může vydržet životní úroveň města? Město potřebuje prachy jako každá rodina. Město musí:svítit, topit, čístit…. udržovat, spravovat, vylepšovat, investovat………
   JE TŘEBA ŠETŘIT, ale kdo nabízí toto „skvělé “ řešení? Téměř nikoho jsem v Humpolci nenašel, jen mezi řádky někde, možná, snad..

   1. Ono by to totiž celé mohlo dopadnou, jako s celým tím naším povedeným státem. Když nám fouká vítr, tak stavíme, opravujeme, rekonstruujeme, čistíme, nekupujeme a tak dále.
    Ale jakmile nám foukat přestane, tak musíme začít šetřit. A to na všem a na všech.
    Proč jsme ale nešetřili, když nám ten vítr foukal? Proč jsme nepamatovali také na to, že to bezvětří může přijít?
    Protože jsme potřebovali být zvoleni, tak jsme přidávali lidem na podporách, starším na důchodech, a zvesela jsme stavěli, opravovali, rekonstruovali, čistili a nakupovali.
    Lidem se to líbilo, volili nás, tak proč s tím přestávat?
    Jenomže pak to celé prasklo, průser jako blázen. A najednou se má šetřit. Jenomže kdo tu nevděčnou věc řekne lidem, kdo jim sebere to, co jim předtím dal?
    Přesně tak, nabízet město bez dluhů je hezká věc, ale s nasazeným tempem, které jsme zvolili, je to vůbec reálné?
    V předvolebních kampaních se hezky ukazují dílka a díla, která se zde podařilo prosadit a postavit, ale to nám ten vítr foukal. Co se bude stavět teď, když musíme všichni šetřit?
    Nebo necháme našim dětem jenom to, že budou splácet naše dluhy ?

   2. Brachu, co to tu blabolis o dobe pred 2. svetovou valkou a srovnavas ji se soucasnosti? Nemas zrejme v hlave ani zbla ekonomickeho rozhledu a jen plkas. Hodnota vznika nejen ve vyrobe, ale i obchodnik, makler a jini „podvodnici“ vkladaji svoji praci, svuj cas a usili do kolobehu vyrobniho procesu. Tvoje myslenka zavani marx-leninskym bludem.

     1. No já jen pevně doufám ,že nenecháme našim dětem vzpomínku na uplkanýho Marka,nedejbože ještě v zastupitelstvu..!! J.Palán

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Do knihovny za nejkrásnějšími stromy

Čt Říj 7 , 2010
Za nejkrásnějšími stromy ze všech koutů Česka se můžete vydat po celý říjen do městské knihovny v Humpolci. Čtěte dále:   Sbírka pro Leontýnku

You May Like

Témata