Zapomenutý recept z východního Slovenska: Lahodní slaninovo-kuřecí šneci s harulou a zelným salátem

Nadávno jsem narazil na tento recept, který byl kdysi velice oblíbený na východním Slovensku. Dnes už se tolik nedělá, ale podle mého je to výborný nápad. Zpočátku se mě ta kombinace zdála trochu divná, ale uvařil jsem, vyzkoušel jsem, a ono to bylo vynikající. Budeme určitě doma vařit pravidelně.

Tento pokrm je vlastně velice jednoduchý. Potřebujete pár klasických ingrediencí a vznikne super jídlo. Nejdříve si ale pojďme představit jednu část tohoto receptu. Ač zní podivně, bude vám velice známá. Pojďme si vysvětlit, co je to ta haruľa

Haruľa (nebo také zemiaková baba) je jednoduché slovenské jídlo, na které mnozí lidé vzpomínají v souvislosti se svým dětstvím a prarodiči. Ovšem haruľa není pokrm nijak zapomenutý. Připravuje se dodnes. Ale ne všude se mu říká haruľa. Indicie? Haruľa se dělá ze strouhaných brambor, mouky, vajec, koření se česnekem, kmínem, majoránkou a solí, smaží se na tuku. 🙂 Uhodli jste!

Slovenská haruľa

Protože by někoho mohly recepty na haruľu zmást, anebo udivit (mohly by mu připomínat něco, co je notoricky známé, ale pod jiným názvem), bude nejlepší rovnou se podívat do nějaké slovenského výkladového slovníku.

Čo je haruľa

  1. Haruľa – pečené jedlo z postrúhaných zemiakov v tvare posúchov • (zemiaková) baba: piecť haruľu, (zemiakovú) babu • placka.
    Zdroj: slovnik.azet.sk/synonyma
  2. Haruľa – v šarišsko-zemplínskom nárečí – zemiaková placka.
    Zdroj: webslovnik.zoznam.sk/narecovy-slovnik
  3. Oblasť: vychodné Slovensko
    Nárečie: šarišské nárečie
    Nárečové slovo: haruľa
    Spisovný ekvivalent: zemiaková placka

Haruľa je prostě bramborák

Haruľa je tedy slovenský krajový název pro bramborák. A zrovna tak, jako po Čechách, Moravě, ve Švýcarsku a jinde existuje bezpočet způsobů, jak bramborák připravit, jakou mouku na něj použít, zda s mlékem, vejci nebo bez mléka a vajec, na sádle či na oleji, na pánvi nebo na plechu – i haruľa se připravuje dům od domu jinak. Tak jako neexistuje jediný správný recept na bramborák, není ani jediný přesný, originál recept na haruľu.

Ale pojďme raději začít s přípravou masa. Tady budete potřebovat pouze slaninu, kuřecí maso a S&P – nebo-li sůl a pepř. Slanina by to neměla být taková ta anglická, spíše taková ta syrová slanina, u nás v obchodních řetezcích často prodávaná pod názvem „snídaňová“. Kuřecí maso si nakrájíme na velmi tenké proužky. Slaninu si rozprostřeme po plátcích, vždy dva plátky vedle sebe.

Čtěte dále:   Bratislavská vepřová plec - lahoda od sousedů

Následně na plátky slaniny poklademe na tenko nakrájené proužky kuřecího, které posolíme a popepříme. Následně slaninu s masem zarolujeme do úhledných šneků. Ty na konci upevníme kouskem párátka, aby se nám šneci „nerozjely“.

Nyní šneky dáme na plocho do pánve a opečeme, aby se nám šneci pěkně opekly a zatáhly. Z obou stran. Následně přikryjeme a dáme do trouby na 180 stupňů na 10 minut.

Šneky poté otočíme a přikryté pečeme dalších 10 minut. Šneky následně posypeme strouhaným sýrem. Jelikož jsme na Slovensku, tak použijeme buď parenici, nebo oštiepok. Pokud ale nemáte můžete použít nějaký jiný rychle rozpustný sýr. Určitě bych ale nedoporučoval parmazán (nebo jakýkoliv sýr parmazánového typu), ten by byl příliš výrazný a chuť by nebyla ta správná. Sýr necháme opět v troubě na šnecích rozpustit a případně zapéct do zlatova.

Nyní si připravíme harul’u. My jí připravovali na styl našich bramboráků, strouhané syrové brambory, trochu hladké mouky, česnek, sůl, pepř, jedno vejce, majoránka a kmín. My do nich přidali i trochu hladkolisté petržele. Opékali jsme jako placky na slunečnicovém oleji do zlatova a do křupava.

Jako výborná příloha se hodí salát na základě zelí. Klidně si můžete koupit v krámě salát Coleslaw nebo třeba hanácký salát z červeného zelí. Když si ho ale uděláte doma, bude určitě lepší. My jsme si nastrouhali čerstvé červené zelí, na juliene nakrájeli mrkvičku, přidali trochu nakrájené červené a žluté papriky, trochu bílé cibule. Opět osolili a opepřili, přidali majonézu, promíchali a nechali odležet v ledničce.

No a můžeme servírovat. Můžete si nandat klasicky na talíř. Já jsem si z toho udělal takové bramborákové „hamburgery“ nebo chcete-li sendviče.

A můžeme papat. Ty chutě jsou opravdu vynikající a vše se spolu krásně doplňuje a ladí.

Tak co ochutnáte? Vyzkoušíte? My vřele doporučujeme. Dobrou chuť!

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Linka Strakonice - Humpolec - Brno

Po Bře 13 , 2023
Od 5. 3. 2023 dochází k rozšíření dálkového spojení z Humpolce do Brna a do jižních Čech na lince 380900 Strakonice-Písek-Tábor-Jihlava-Brno. Jízdní řád v článku. Čtěte dále:   Vyrazili jsme na oběd do restaurace pivovaru Kamenice na Lipou
Linka Strakonice - Humpolec - Brno

You May Like

Témata