Zlatá podkova 22.-24.8.2003 finále Humpolec

38. ročník této soutěže je za námi, zúčastnilo se ho více než 130 koní z České s Slovenské republiky. Nad letošním ročníkem převzal záštiu minist zemědělství ČR pan Jaroslav Palas.
Mnoho fotografií ze sobotního odpoledne a neděle na náměstí.

pátek – začátek v 9,00 hod. DREZURNÍ ZKOUŠKY
Zlatá podkova – Cena Pipek s.r.o.
Soutěž pro všechny jezdce, případné omezení dle PJS
Stříbrná podkova – Cena Kraje Vysočina
Soutěž pro všechny jezdce, případné omezení dle PJS
Bronzová podkova – Cena Města Humpolec
Soutěž pro děti(12-14 let) a juniory (14-18 let)
Soutěž nadějí – Cena Agrostroje Pelhřimov
Soutěž pro 4. a 5.ti leté koně a starší koně s licencí sportovního koně vystavenou poprvé v roce 2003
Mistři opratí (dvojspřeží) – OSMA Komorovice
Soutěž pro všechny jezdce, případné omezení dle PJS
Soutěž poníků


sobota – začátek v 8,00 hod.
Teréní zkoušky sedlových soutěží
Mistři opratí – maraton spřežení
Při maratonu spřežení, který měřil celkem 6,3 km a jel se v odpoledních hodinách, došlo na druhé překážce ke kolizi čtyřspřeží č. 15, pana Vozába z Národního hřebčína Kladruby, která vypadala velice špatně a vyděsila všechny přítomné. Druhá překážka v pořadí se jede v kopci nad silnicí do Čejova u osady Dusilov a je technicky velice náročná, právě pro svůj sklon. Ani rozhodčí a několik diváků, kteří v tu dobu na místě byli nebyli schopni říci, jak se to stalo. Soutěžní kočáry samozřejmě vypadají naprosto jinak než kočáry pro pohodlně převážení lidí. Jsou především mnohem kratší a tak v podobné překážce, kde stačí drobná chyba, se kočár v mžiku zvrtne ze svahu i se svou posádkou a strhne i koně na bok. Sám jsem viděl u jiných soutěžících, když najeli příliš rychle do bočního točení a posádka na kočáru nedostatečně zapracovala při vyrovnávání sil, že kočár balancoval na hraně převrácení.
Naštěstí velice ošklivá havárie dopadla snad dobře. Koně byly až neuvěřitelně vytrénovaní na podobné situace. Po celou dobu ležel kůň, který byl stžen kočárem na zemi a dělal mrtvého, ani se nepohnul dokud nedostal povel. Posádka ihned po pádu začala vypřahat zbylé koně. Než se to povedlo byli na místě orgnizátoři, veterinář a pomocníci z ostatních klubů. Jakmile koník ucítil, že je volný zvedl se na nohy a vypadal, až na drobné odření nezraněný. Všichni okolo si vydechli. Zbývalo zvednout kočár na kola.
Koně se po několika minutách uklidnily a posádka je opět zapřáhla. Celé čtyřspřeží odjelo v pořádku za velkého potlesku. Bohužel však v závodu dále nepokračovalo.

Čtěte dále:   Pořadatel roku - poděkování

Na překážce č.5, která začínala vjezdem do vody se nechtělo černému koni ze čtyřspřeží č. 19, pana Bartáka z klubu Favory Benice nechtělo do vody. Nakonec se úzkým vjezdem protlačily v krátkém zmatku všechny koně, ale pravému přednímu se zamotala zadní noha. Vozataj to z kozlíku neviděl a pobízel koně ve vodě do tahu. Až přes křik shromážděných diváků, kteří ho na tuto skutečnost upozornili zastavil a poslední člen posádky skočil do vody, aby koni nohu uvolnil a čtyřspřeží mohlo dokončit překážku bez tohoto muže, kde ztratilo bohužel mnoho času. Byla to škoda, protože si podle mého vedlo docela dobře.


neděle
Na Horním náměstí v Humpolci před Městským úřadem se od 10,00 hodin uskutečnil slavnostní průvod, promenáda koní a závodníků. K poslechu hrála orchestr ZUŠ G. Mahlera.
13,00 hod. parkury sedlových soutěží, překážková jízda spřežení, dekorování vítězů

Výsledky závodů do pátého místa na oficiálních stránkách Školního statku Humpolec, kde do konce týdne naleznete také profesionální hodnocení celé akce.

VZKAZ PRO VŠECHNY KOŇÁKY:
Pokud máte zájem o fotografie ze sobotního odpoledne na závodišti nebo nedělního průvodu po náměstí, neostýchejte se a pošlete mail do redakce (redakce@humpolak.cz)
Digitální fotografie jsou Vám  k dispozici ZDARMA, pouze při jakémkoliv publikování požadujeme uvést původ, tzn. www.humpolak.cz
Fotografie mají formát JPG, sRGB, 1280×960 (zavodiste) nebo 640×480 (namesti) při 72 dpi.

olaf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Film a dějiny 2003 - zahájen

Po Srp 25 , 2003
Filmový festival Film a dějiny 2003 – novověk odstartoval za účasti vážených hostů tuto sobotu slavnostním zahájením 23.8.2003. Následuje celý týden skvělých filmů. Koukněte jak vypadá promítání na hradě. Čtěte dále:   BERNARD CUP – Setkání mistrů již 14. října

You May Like

Témata