Zlíňaci testují – Cafe 8smička

6

Bára a Zdeněk Rýznerovi, milovníci umění, se před hodně dlouhou dobou  rozhodli v Humpolci zrevitalizovat zchátralou textilku a otevřít v ní originální zónu pro umění. A v ní je také kavárna Báry Lamačové, která s láskou peče už od 19 let. Ve hře je s ní její mamka, Ivana Tošerová. A my jsme se zase jednou rozhodli tuhle kavárničku navštívit.

A wow, tohle je opravdová pecka. Byl to zase úžasný gurmánský zážitek. Tady je prostě člověku dobře. Do nebes vás tady vystřelí parády české a francouzské cukrařiny. Ať zkusíte kremroli či větrník, croissant, kokosový éclair nebo choux s karamelovým mascarpone, bude to něco úžasného! Zajít sem můžete už posnídat, třeba párečky místního řezníka nebo loupák s jahodovou marmeládou. Ovšem Ivana tu vedle báječného chleba, který prý nikdy péct nechtěla a dnes jich dělá až 300 týdně, vaří i obědovou polévku. Ale snídani si tu můžete dát kdykoliv. Během celého dne.

Fantastická cukrařina od Bara Bakery, boží chleby od její maminky Ivana Tošerová. A za tu možnost snídaně tleskáme. Každý kdo chce perfektní snídani při jízdě po D1 by sem měl zavítat. Můžou to být míchaná vajíčka nebo párečky. Zmiňovaný boží chleba je samozřejmě v ceně.

Další super věcí je zde báječný a příjemný servis. Nás obsluhoval velice ochotný a milý klučina, který ochotně odpovídal na naše hloupé otázky. A dokonce nám i poradil co ochutnat dle našich preferencí, když jsme se ptali. Stejně tak ostatní děvčata co tu pobíhala po place a otáčela se u kávomatů nebo zmrzlinového pultu byly usměvavé, milé a ochotné. Obsluhu u stolku ale nečekejte. Tady se neobsluhuje, vše si musíte objednat u pultu. Stejně tak zaplatit. Na druhou stranu, pokud nedostanete kávu nebo zákusek hned, tak se můžete usadit a obsluha vám vše ke stolu samozřejmě donese. Tady si také nebylo na co stěžovat.
A nesmíme zapomenout na další část sortimentu – kávu. Najdete tu dva druhy kávy. I stoprocentní arabiku. Mimochodem se myslím (ale možná se mílím) že toto je první a asi jediné místo se stoprocentní arabikou v Humpolci. To je další část nabídky s absolutní kvalitou. A ten zbytek je prostě pecka. Ať už je to francouzský eclair, ať je to nekompromisní zmrzlina nebo fantastický větrník. A koupíte tu i českou klasiku, jako jsou třeba české buchty, koláče nebo mrkvový dortík. Ochutnali jsme, co jsme jen mohli, a bylo to super.
Mimochodem, tohle báječně funguje – kultura a gastronomie. Galerie sem přivádí lidi, kavárna je překvapuje a občerstvuje. Ovšem velmi dobrá kavárna sem přivádí další nové gastronadšence a ti si u toho zajdou na výstavu, která je překvapí a občerství.
Posedět můžete vevnitř ve velmi hezké kavárně s úžasným interiérem. Nebo si můžete sednout ke stolečkům venku před kavárnou. Jenom místa se mě zdá jak uvnitř tak venku vcelku málo. My zde byli v neděli někdy po 13 hodině a bylo tu totálně plno. Takže někdy si sednout může být problém a třeba si musíte i počkat. To že je tu málo místa je asi to jediné co se dá Café 8smička vytknout.
Co může asi někdo této kavárně ještě vytknout jsou asi ceny. Ty jsou opravdu gastronomické. A pro místní – tedy Humpoláky – asi dost zabijácké. Nicméně za kvalitu se platí a tady opravdu tu kvalitu dostanete. Ty ceny vás opravdu překvapí a dostanou, ale když pak ochutnáte, tak těch peněz nelitujete. Prostě jak se říká. Než bych šel vícekrát do nějaké jiné humpolecké cukrárny, kde bych si dal za tu cenu několik dortíků, které ale budou hnusné, přeslazené, udělané z rostlinného tuku, tak mnohem raději půjdu jednou za čas sem, třeba i na jednu tu věc z nabídky. Bude to mnohem lepší, bude to fantastické a budu mnohem více spokojen.
Prostě tohle je nadčasové místo mezi Prahou a Brnem. Vím, že někteří místní tímto podnikem opovrhují. Že je to pro ně něco hipsterského, moc nobl a něco co se do Humpolce podle nich nehodí. Ale to je škoda. Před pár lety byste slyšeli, že takový koncept se přece „nemůže uživit“ nebo, že „Humpolec není Praha“. V desetitisícovém městě (vím, je to více) vznikla galerie, kavárna a knihkupectví zaměřené na umění. A ono to funguje! A má plno. Myslím si že místní by měli být na tento podnik hrdí. Galerie i kavárna má obrovskou popularitu a pověst daleko za hranicemi Humpolce, pelhřimovského okresu a dokonce i Vysočiny. Pražáci nám jí závidí a nemohou pochopit že na takovém malém městě něco takového máme. A cestou po D1 zde mnoho lidí naschvál sjíždí, jenom aby se mohli zastavit v galerii nebo kavárně. Nebo v obojím. A to je dle mého názoru naprosto super. Tenhle pod nikdělá Humpolci obrovskou reklamu.
Závěrem: Tohle je prostě skvělý koncept a parádní podnik. Problém je, si vybrat. Chcete ochutnat všechno. A všechno za to stojí. Vše je kvalitní, perfektně udělané a chuťově neskutečně dobré. Zmrzlina je naprosto božská a málokde si dáte tak kvalitně udělanou zmrzlinu plné smetanové chuti. Tohle prostě chcete zažít. A už se prostě těšíte na další návštěvu. Chcete se sem vrátit. Tohle je naprosto úžasný koncept, který dává smysl. A návštěva této kavárny je prostě zážitek a odměna. My jsme tu byli nadšení. A to nejsme nijak na sladké a dezerty. A tak nám nezbývá nic jiného, než dát této kavárně prostě 5 hvězdiček z 5.
 

https://fameplay.tv/gebrian-prekvapive-stavby/napadita-promena-byvale-fabriky-pozveda-cele-mesto

Axl

6 thoughts on “Zlíňaci testují – Cafe 8smička

  1. Ano, mají to velice krásné a chutné. Osobně při návštěvě Humpolce doporučuji i kavárnu Čistá duše poblíž Horního náměstí. Sice menší prostory,ale i zde mají dobré a chutné věci.

  2. Jojo maji to tam fakt dobre. Pokud porovnate zakusky treba z Adelky a zde, tak rozdil je markantni.
    Ceny jsou nesmysl, ale je prikladne, ze to funguje.

    1. Je to právě o ceně. Cena je v tržním mechanismu, rozuměj v kapitalismu, alfou a omegou. Je dobře, že tu máme jak tuto kavárnu v 8smičce, tak Adélku, tak v poslední době stále lepší Čistou duši. Každý podnik je jiný a má své místo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Zdařilý návrat Jana Zrzavého. Výstava v Humpolci ukazuje umělce v novém světle

Po Čvc 8 , 2024
Humpolecká 8smička prezentuje tvorbu Jana Zrzavého (1890–1977) v širších souvislostech, zahrnujících i umělcovy vztahy s jinými tvůrci.

You May Like

Témata