Poslední premiéra je o smrti

The Shadow Box, v překladu Chráněné místo – to je poslední premiéra této sezony na scéně Horáckého divadla. Kromě toho, že je hra třetí českou premiérou divadla za jedinou sezonu, může se dle slov dramaturgyně Marie Procházkové pyšnit i titulem premiéry evropské. Ta je naplánována na dnešní večer. Jihlavské divadlo sice nezvolilo na závěr sezony hru zrovna optimistickou, přesto ale vybralo dílo velice kvalitní.

Pod hrou o třech smrtelně nemocných lidech je podepsán Michael Cristofer, divadelní herec, autor her, filmový scenárista a režisér. Jeho jméno mohou filmoví diváci najít v titulcích k filmu Falling in Love s Robertem de Niro a Meryl Streepovou nebo Čarodějky z Eastwicku s Jackem Nicholsonem. Jako herec si zahrál v remake Osbornova Komika či ve velkofilmu The Crazy World of Julius Vrooder. Na svém kontě má také několik významných ocenění – za režii a scénář k filmu Gia, kde hlavní roli hrála Angelina Jolie, získal šest nominací Emmy, cenu Svazu amerických režisérů nebo ocenění Golden Globe.
Za hru The Shadow Box se stal držitelem Pulitzerovy ceny a ceny Antoinette Perry-Tony. „Hra měla svoji premiéru již v roce 1975 v Los Angeles, takže jde o dílo staršího data, přesto se do Evropy prozatím nedostala. I já chodím kolem tohoto textu již deset let a pořád jsem se ptala sama sebe, zda už je ten pravý čas či nikoli,“ řekla o výběru hry Marie Procházková. O dobrém načasování hry je přesvědčen i režisér jihlavské inscenace Michael Junášek. „Myslím si, že teď již nastal ten pravý čas. Těžko se mi představuje, že by hra byla u nás uvedena třeba před deseti lety nebo dříve,“ říká.
Oba narážejí na těžké téma, které hra zpracovává a které je vlastně otevřeným pohledem na smrt a na to, jak lidé jednají, když jí hledí přímo do tváře.
Chráněné místo se odehrává ve třech chatkách postavených na pozemku velké nemocnice. Každá chata pak skrývá svůj vlastní příběh o umírajícím člověku. Mezi postavami se pohybuje Tazatel, postava mimo scénu, přesto uvnitř dění, uvnitř duševních pochodů nebo nahoře nad jednáním postav, aby poodkryla i ty nejskrytější záhyby mozku a lidské duše. Dramaturgyně divadla shrnula hru do několika klíčových slov: komunikace, smrt a umírání, neschopnost, rodinné vztahy, vztahy gayů, lesbiček a bisexuální vztahy, hospitalizace, humor a nemoc, trápení. Témata, která by sama o sobě vydala na samotné hry. „Christofer evidentně reagoval na tehdy novou vědeckou disciplínu, thanalogii, která se specializuje na studium smrti a umírání. Nezůstal však u senzačnosti tohoto námětu, ale jeho dílo má i silný etický a sociální aspekt,“ dodala Procházková. Konečnost naší existence nám při sobotní premiéře, v 19 hodin na velké scéně Horáckého divadla, podají herci jihlavští (Petr Soumar jako Tazatel, Josef Kundera, Anna Bazgerová, Stanislav Jiránek, Zdeněk Dryšl), ale i dva hostující. Těmi jsou Daniel Pick z Prahy, který si zahraje roli homosexuála Marka, a Dana Klichová z Brna jako Beverly, vrtkavá exmanželka. „Chtěli jsme oživit scénu, a tak po hostujících režisérech přišla řada i na hostující herce,“ řekl režisér Michael Junášek.

Zdroj: MF DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Úložiště radioaktivních odpadů na Vysočině?

Po Kvě 12 , 2003
The Shadow Box, v překladu Chráněné místo – to je poslední premiéra této sezony na scéně Horáckého divadla. Kromě toho, že je hra třetí českou premiérou divadla za jedinou sezonu, může se dle slov dramaturgyně Marie Procházkové pyšnit i titulem premiéry evropské. Ta je naplánována na dnešní večer. Jihlavské divadlo […]

Témata