Kraj nesouhlasí se stavbou obalovny drtí v Jiřicích

Kraj Vysočina nesouhlasí se stavbou obalovny asfaltových směsí, kterou v Jiřicích u Humpolce plánuje firma Swietelsky stavební, s. r. o. Vlastní provoz sice odpovídá požadavkům na ochranu životního prostředí a zdraví obyvatel, ale záměr nemá dořešenou dopravu.

Vyplývá to z posudku, který na internetových stránkách v těchto dnech zveřejnil odbor životního prostředí kraje. Podle posudku odpovídá technické řešení obalovny trendu obdobných zařízení v Německu a předpokládané dopady na kvalitu ovzduší a hluková zátěž jsou v normě. Potíže by ale způsobila těžká doprava na silnici třetí třídy ve směru na Koberovice i na Humpolec. Neúměrně by se také zvýšil hluk v dotčených obytných částech, uvádí posudek. „Nezbývá nám než hledat někde něco jiného, bez obalovny drtí se silnice stavět nedá,“ řekl v pondělí Petr Čížek, jednatel firmy Swietelsky stavební, s. r. o. Společnost rakouského koncernu v České republice zaměstnává 300 lidí a provozuje tři obalovny v Jihočeském kraji. „V téhle oblasti bychom obalovnu nutně potřebovali,“ uvedl. Zamítavý postoj kraje podle něj znamená ztrátu 1,5 miliónu korun, vynaložených během dvouletých příprav; obce v konečném důsledku utrpí, protože se nezvýší konkurence v regionu. Plánovaná obalovna s maximálním výkonem 160 tun za hodinu měla v Jiřicích vytvořit deset pracovních míst a další příležitosti v následujících letech v přidruženém provozu. „Pro nás je to dost velká tragédie,“ uzavřel Čížek. Postoj kraje naopak potěšil Svatopluka Veroněka, starostu obce Jiřice, kde obyvatelé proti záměru v uplynulých měsících protestovali peticí. Obalovna by pro obec neměla význam, jen by zvyšovala škodlivé vlivy blízké dálnice, uzavřel Veroněk.

Axl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Národní házená - Humpolec neuspěl

Út Kvě 20 , 2003
Kraj Vysočina nesouhlasí se stavbou obalovny asfaltových směsí, kterou v Jiřicích u Humpolce plánuje firma Swietelsky stavební, s. r. o. Vlastní provoz sice odpovídá požadavkům na ochranu životního prostředí a zdraví obyvatel, ale záměr nemá dořešenou dopravu. Vyplývá to z posudku, který na internetových stránkách v těchto dnech zveřejnil odbor […]

Témata