Kraj nesouhlasí se stavbou obalovny drtí v Jiřicích

Kraj Vysočina nesouhlasí se stavbou obalovny asfaltových směsí, kterou v Jiřicích u Humpolce plánuje firma Swietelsky stavební, s. r. o. Vlastní provoz sice odpovídá požadavkům na ochranu životního prostředí a zdraví obyvatel, ale záměr nemá dořešenou dopravu.

Vyplývá to z posudku, který na internetových stránkách v těchto dnech zveřejnil odbor životního prostředí kraje. Podle posudku odpovídá technické řešení obalovny trendu obdobných zařízení v Německu a předpokládané dopady na kvalitu ovzduší a hluková zátěž jsou v normě. Potíže by ale způsobila těžká doprava na silnici třetí třídy ve směru na Koberovice i na Humpolec. Neúměrně by se také zvýšil hluk v dotčených obytných částech, uvádí posudek. „Nezbývá nám než hledat někde něco jiného, bez obalovny drtí se silnice stavět nedá,“ řekl v pondělí Petr Čížek, jednatel firmy Swietelsky stavební, s. r. o. Společnost rakouského koncernu v České republice zaměstnává 300 lidí a provozuje tři obalovny v Jihočeském kraji. „V téhle oblasti bychom obalovnu nutně potřebovali,“ uvedl. Zamítavý postoj kraje podle něj znamená ztrátu 1,5 miliónu korun, vynaložených během dvouletých příprav; obce v konečném důsledku utrpí, protože se nezvýší konkurence v regionu. Plánovaná obalovna s maximálním výkonem 160 tun za hodinu měla v Jiřicích vytvořit deset pracovních míst a další příležitosti v následujících letech v přidruženém provozu. „Pro nás je to dost velká tragédie,“ uzavřel Čížek. Postoj kraje naopak potěšil Svatopluka Veroněka, starostu obce Jiřice, kde obyvatelé proti záměru v uplynulých měsících protestovali peticí. Obalovna by pro obec neměla význam, jen by zvyšovala škodlivé vlivy blízké dálnice, uzavřel Veroněk.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Top deset investic Humpolce pro letošní rok. Rozpočet je ve znamení dopravy

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Národní házená - Humpolec neuspěl

Út Kvě 20 , 2003
Naděje národních házenkářek Humpolce na záchranu v nejvyšší soutěži je znovu menší. V neděli prohrála Jiskra v Dobrušce 10:16 a na posledním místě nadále ztrácí čtyři body na jedenáctou Rokytnici. Čtěte dále:   Humpolec bude mít brzy novou koalici i starostu, rozhodovat se má ve středu

You May Like

Témata