Knižní plácek

Kterak neuvěřitelné se stalo skutkem

Náš trh s knihami se mi někdy zdá být až neuvěřitelný. Většině lidí jsou asi sympatická menší, útulná knihkupectví s personálem, který je schopen kvalifikovaně poradit a ještě si s pochopením vyposlechnout osobní problémy některých zákazníků.
Jsou ovšem i knihkupectví méně útulná, dvou, tří i čtyřpatrová, která ovšem mají tu výhodu, že tam obvykle zákazník najde to co hledá.
Ale nedávno mě dostala jedna paní zákaznice: „Jé, vy máte Sommerovou. Tu už nemají ani v Hypernově.“ Prásk ho.
Nebo naopak. Jeden můj známý se mi nedávno svěřil, kterak vedoucí knihkupectví „sršela odborností.“ Na dotaz, zda mají knihu scénářů legendární anglické skupiny Monty Pythons, která tehdy vyšla u nakladatelství Argo, se mu skutečně dostalo odpovědi: „Monty co????“Prásk ho
A nyní k některým knižním zajímavostem. Začnu jednou, která není úplná novinka. Jedná se o knihu Bez ohňů je undergroundJana Pelce, který vedl rozhovor s legendou českého undergroundu Mejlou Hlavsou. Mejla je zde coby naprosto skvělý vypravěč, který jednak citlivě a jednak otevřeně (nikoliv bulvárně) líčí historii Plastic People of the Universe a všech dalších plastických lidí, co se točili kolem.
Pelc zřejmě neměl s rozhovorem věru velkou práci. Stačilo jen ťuknout na téma a Mejla se neuvěřitelně rozjel.
Celá kniha je velmi čtivá a samozřejmě opatřena doprovodnými fotografiemi O. Němce, I. Pospíšila a J. Ságla. Předmluvu dodal I. M. Jirous a doslov sepal V. Brabenec.
Původně měla být kniha rozšířena. K tomu ovšem kvůli Mejlově smutnému odchodu nedošlo.
Knihu vydalo nakladatelství Maťa. Vřele doporučuji

Další dnešní bonbónek pochází z pera Toma Wolfa a jmenuje se Kyselinovej test. Je to základní kniha o hippies a kronika vpádu LSD do USA. Děj se točí okolo party Veselých šprýmařů, soustředěných kolem autora slavné knihy Vyhoďme ho z kola ven, Kena keseyho, kteří život pojali jako jednu velkou nekončící hru.
Když se v roce 1964 ve školním autobuse, pomalovaném psychedelickými barvami a s beatnickým hrdinou Nealem Cassadym za volantem, vydali z Kalifornie do New Yorku, měla Amerika a její státní orgány o zábavu postaráno.
Tom Wolfe své zápisky a poznámky z cesty převyprávěl prostředky experimentální prózy a vytvořil tak dílo, které je dnes již klasikou žurnalismu.
Vydalo nakladatelství Maťa

Karel Kratochvíl, knihkupectví Jana Zábrany

Karel Kratochvíl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Pojďte pracovat

Čt Srp 23 , 2001
Kterak neuvěřitelné se stalo skutkem Náš trh s knihami se mi někdy zdá být až neuvěřitelný. Většině lidí jsou asi sympatická menší, útulná knihkupectví s personálem, který je schopen kvalifikovaně poradit a ještě si s pochopením vyposlechnout osobní problémy některých zákazníků. Jsou ovšem i knihkupectví méně útulná, dvou, tří i […]

Témata