A že taky nevíte, jak vypadá Ježíšek?

6

Dneska jsem cestou v autě poslouchal Radiožurnál, a byla tam podobná debata, jaká se před nedávnem strhla také na Humpolákovi pod článkem Vánoce jsou tady… o tom, jestli u lidí chodí nadělovat Santa Claus, nebo Ježíšek, a jestli je potřeba nějak bránit Ježíška před Santou. Samozřejmě, že naprostá většina diskutujících byla na straně Ježíška, a že je potřeba bránit naše tradice, před těmi americkými, ruskými a já nevím ještě jakými vlivy. Ale padla tam zajímavá otázka: No jo, ale jak on vlastně ten náš Ježíšek vypadá?


A já si uvědomil, že i když u mě doma také chodí dárky nadělovat Ježíšek (i když zase nepatřím k těm, kteří by nejraději viděli Santu oběšeného na nejbližší olši), tak vlastně ani já nemám představu o tom, jak ten Vánoční, nadělující Ježíšek vypadá.

Samozřejmě že vím, že Ježíšek bylo to obtloustlé dítě zabalené do plenek, co se narodilo někde na Dálném Východě, a ve třiceti se z něj stal podvyživený bulimik, co zradil jidáše Petra a nechal popravit Piláta (nebo jak to vlastně bylo?), ale tenhle obrázek mi nějak nezapadá. Nedokážu si představit, že zrovna tohle děťátko by v mrazech a na sněhu lítalo od domu k domu a rozdělovalo dárky. Nehledě na to, že nevím jak by je všechny pobralo.

Kupodivu ani většina diskutujících v rádiu, včetně pana redaktora, nemělo představu, jak by takový Ježíšek měl vlastně vypadat. Takže Ježíšek, je u nás vlastně (narozdíl od Santy, který má jasnou a nezaměnitelnou podobu) taková docela imaginární postava, že?

Inu zabrousil jsem na Google (ten ví přece všechno) a začal pátrat po podobě našeho vánočního Ježíška, který nám roznáší dárky. No článků jsem našel hodně, ale nic moc se mi nelíbilo a nijak neshodovalo s mojí představou. Snad až na tento článek: http://www.rodina.cz/clanek3553.htm, kde je konečně zjevena jakás takás podoba, která by se mi docela i zamlouvala.

Čtěte dále:   Humpolecké létohraní už zítra v parku Stromovka!

A co jak je to u Vás? Napište nám pod článek do komentářů, jak podle Vás vypadá Ježíšek, který na Štědrý den roznáší dárky.

Axl

6 thoughts on “A že taky nevíte, jak vypadá Ježíšek?

  1. Já nevím jak u Vás, ale u nás vždycky naděloval Ježíšek – kterého nikdy nikdo neviděl (někde se rovnou říká, že je neviditelný, ale to už je trošku přitažené).
    Tedy ne jako ten opilec Santa, který se vždcky nechá nachytat někde u krbu. Ježíšek je frajer, a protože ho nikdo vidět nemá, ještě nikdo ho neviděl. Všechny pokusy o jeho zpodobnění jsou tak jenom střílením do prázdna.

    1. Tak s tímto naprosto souhlasím. Myslím, že to je právě na českém Ježíškovi to nejúžasnější – že ho nikdo nikdy neviděl a nikdo neví, jak vypadá. Řekla bych, že by bylo dobré to tajemno neodhalovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Navštivte o Vánocích Zázračnou studánku na Křemešníku

Pá Pro 18 , 2009
Vrch Křemešník, známé poutní místo, asi není potřeba na těchto stránkách nikomu představovat. Ne každý ale ví, že se zde nachází tajemná studánka, ze které vyvěrá pramen s léčivými účinky pouze určitý čas v roce a začíná proudit právě vždy v čase okolo Vánoc. Až tedy budete přesyceni nejen vánočními […]

You May Like

Témata