Bernard: Omezení prodeje alkoholu by ohrozilo pivovary

1

Vládní návrh zákona, který chce omezit prodej alkoholu, ohrožuje malé a střední domácí pivovary a producenty vína. Tvrdí to Stanislav Bernard, spolumajitel humpoleckého Rodinného pivovaru Bernard.

Podle návrhu by se totiž od příštího roku směl prodávat alkohol včetně piva a vína pouze přes pult ve specializovaných odděleních obchodů. To by podle Bernarda vedlo ke zúžení sortimentu a následně k růstu cen. „Oddělení prodeje alkoholu povede k omezení prodejní plochy pro piva a vína a ke zvýšení nákladů na obsluhu, což se projeví v prodejních cenách,“ uvedl Bernard.

Sortiment nápojů by se podle něj zúžil na nejprodávanější značky s masivní reklamou ke škodě českých malých a středních pivovarů a producentů vína, se všemi negativními dopady na jejich hospodaření. „Vládní návrh zbytečně zdvojuje současný zákon, který již zakazuje prodej alkoholických nápojů osobám mladším osmnácti let,“ uzavřel Bernard.

Vládní návrh se nelíbí ani generálnímu řediteli Pivovaru a sodovkárny Jihlava Janu Kylbergerovi. „V České republice nejsou potíže s alkoholismem takového rázu, aby se muselo přistupovat k takovým drakonickým opatřením,“ řekl. Podle něj by případné schválení novely poznamenalo nejen všechny pivovary, ale i svobodné podnikání. „Znamenalo by to zánik malých prodejen na vesnicích,“ řekl Karel Valtr, místopředseda Obchodního a výrobního družstva Jednota Havlíčkův Brod, jež provozuje řadu obchodů právě v malých obcích. Družstvo již proti návrhu protestovalo i prostřednictvím Svazu českých a moravských spotřebních družstev.

Se zněním vládní novely o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami nesouhlasí ani poslanec Petr Zgarba (ČSSD). „Je to oficiální zrušení prodejen v obcích pod 500 obyvatel. Neznám obchodníka, který by při malém obratu mohl splnit, co chce návrh zákona,“ řekl. Prodej piva a cigaret podle něj nikde na světě nevyřešil obchodník, je to věc rodiny.

Zgarba bude usilovat o změnu návrhu v poslanecké sněmovně. V nejbližších dnech by měl novelu projednat příslušný parlamentní výbor.

Čtěte dále:   Kuchařky z Vysočiny o titul BernardChef

Axl

One thought on “Bernard: Omezení prodeje alkoholu by ohrozilo pivovary

  1. Někdo by měl dohlédnout na poslance , aby tak nechlastali . Kdo se má dívat na ty jejich úlety…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Stále více lidí na Vysočině začíná podnikat ve venkovské turistice

Út Čvn 10 , 2003
Na Vysočině roste zájem o podnikání ve venkovské turistice. Klasická agroturistika se však rozvíjí pomaleji, protože v porovnání například s Rakouskem je v kraji méně rodinných farem. Čtěte dále:   Bernardfest 2023

You May Like

Témata